По три години ветувања, булеварот „Туристичка“ во Охрид ќе добие нови тротоари

По три години од најавите за уредување на булеварот „Туристичка“, општина Охрид се одлучи да го реновира просторот за пешаци и велосипедисти на најважната сообраќајница во градот. Локалните власти кон крајот на декември го потпишале договорот за реконструкција на тротоарите на овој булевар, тежок над 10,6 милиони денари. Градежните работи ќе ги изведува фирмата „Илинден“ од Струга во период од 12 месеци. Зафатот следува откако во ноември 2014 година беше распишан Конкурс за изработка на архитектонско решение за булеварот „Туристичка“. Општинските власти лани го поништија огласот за подготовка на решение за партерно уредување и сообраќајно решение за целиот булевар, но истовремено во изминатиов период продолжија со изградбата на кружни текови на неговите најважни крстосници. Проектот за уредување на оваа сообраќајница треба да му даде посреден и поубав лик на градот, поаѓајќи од фактот дека „Туристичка“ се протега по целата должина на Охрид.
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Струмица преку своето јавно претпријатие ќе продолжи со проширување на гасоводната мрежа во градот. „Струмица-гас“ веќе потпиша договор за изградба на дополнителни 6,5 километри гасоводна мрежа во текот на 2017 година. Вредноста на зафатот изнесува 10 милиони денари, а за изведувач на градежните работи е избрана фирмата „Конти Хидропласт“ од Гевгелија. Развојот на секундарната гасоводна мрежа во 2017-та година ќе се насочи и надвор од градските средини. Потпишаниот договор за изведба на мрежа во должина од 6,5 километри е само дел од планираниот зафат за проширување на цевките за нови 15 километри во 2017 година. Природниот гас годинава е планирано да пристигне до фабриките и до земјоделските површини во Куклиш, со што ќе се прошири бројката на корисници на овој енергенс. Локалната самоуправа од Струмица планира до крајот на 2017 година да развие гасоводна мрежа во должина од 40 километри. Ако се реализира планираното на инфраструктурен план, најголемиот дел од Струмица ќе ја има можноста да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По три години ветувања, булеварот „Туристичка“ во Охрид ќе добие нови тротоари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: