По три години ветувања, булеварот „Туристичка“ во Охрид ќе добие нови тротоари

По три години од најавите за уредување на булеварот „Туристичка“, општина Охрид се одлучи да го реновира просторот за пешаци и велосипедисти на најважната сообраќајница во градот. Локалните власти кон крајот на декември го потпишале договорот за реконструкција на тротоарите на овој булевар, тежок над 10,6 милиони денари. Градежните работи ќе ги изведува фирмата „Илинден“ од Струга во период од 12 месеци. Зафатот следува откако во ноември 2014 година беше распишан Конкурс за изработка на архитектонско решение за булеварот „Туристичка“. Општинските власти лани го поништија огласот за подготовка на решение за партерно уредување и сообраќајно решение за целиот булевар, но истовремено во изминатиов период продолжија со изградбата на кружни текови на неговите најважни крстосници. Проектот за уредување на оваа сообраќајница треба да му даде посреден и поубав лик на градот, поаѓајќи од фактот дека „Туристичка“ се протега по целата должина на Охрид.
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Струмица преку своето јавно претпријатие ќе продолжи со проширување на гасоводната мрежа во градот. „Струмица-гас“ веќе потпиша договор за изградба на дополнителни 6,5 километри гасоводна мрежа во текот на 2017 година. Вредноста на зафатот изнесува 10 милиони денари, а за изведувач на градежните работи е избрана фирмата „Конти Хидропласт“ од Гевгелија. Развојот на секундарната гасоводна мрежа во 2017-та година ќе се насочи и надвор од градските средини. Потпишаниот договор за изведба на мрежа во должина од 6,5 километри е само дел од планираниот зафат за проширување на цевките за нови 15 километри во 2017 година. Природниот гас годинава е планирано да пристигне до фабриките и до земјоделските површини во Куклиш, со што ќе се прошири бројката на корисници на овој енергенс. Локалната самоуправа од Струмица планира до крајот на 2017 година да развие гасоводна мрежа во должина од 40 километри. Ако се реализира планираното на инфраструктурен план, најголемиот дел од Струмица ќе ја има можноста да го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 219 | | | веќе видена

Никакви фондови не сум користела од фондацијата „Сорос“. Да, ме примиле извесно време и ме разрешиле во моментот кога прифатив да бидам претседател во ...
сите 185 | | | веќе видена

Постапката, потсети, финишира на 3-ти март со конгресот на партијата, а досега со самокандидирање  има пријавено еден кандидат кој  е добро познат на јавноста. ...
сите 223 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 257 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 196 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 139 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 122 | | | веќе видена

Евро-Атлантскиот Совет на Македонија на својата интернет страница објави интерактивна мапа преку која може да се следи кои земји членки на НАТО го ратификуваа ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По три години ветувања, булеварот „Туристичка“ во Охрид ќе добие нови тротоари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: