Струја од цвеќе и бактерии?

Холандски научници дојдоа на идеја од земјата во која расте цвеќе и овошје или зеленчук да произведат струја, со цел со неа да може да биде и осветлена. Можеби звучи неверојатно, но остварувањето на идејата е можно. На покривот на еден истражувачки институт на Универзитетот во Вагенинген во Холандија, во тек е необичен експеримент. Во две квадратни кади се сместени по 12 пластични канти со вода и кал во кои научниците негуваат разновидни растенија. „Меѓутоа, растенијата не се во главна улога”, вели Давид Сирк. Тој не е биолог, туку биохемичар, а за што се работи, ни откриваат жиците кои излегуваат од кантите: „Тука имаме растенија и бактерии кои работат заедно. Принципот е едноставен: растенијата со фотосинтеза произведуваат јаглерод и околу 40 насто од таа органска материја ја транспортираат во почвата каде што живее мноштво микроорганизми – бактерии и мувла. А што направивме ние -ние во почвата сместивме т.н. билошка батерија. Тоа се две електроди, во кои растат бактерии што можат да произведуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Струја од цвеќе и бактерии?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: