Казнетиот хрватски играч потсетник за потребата да се запре говорот на омраза

Спортските претставници повикуваат на соработка меѓу сите учесници со цел да се продолжи со напорите за запирање на говорот на омраза и насилството на навивачите. Хрватскиот одбранбен играч Јосип Шимуниќ доби 10-месечна забрана за учество на меѓународни натпревари поради користење на говор на омраза. [AФП] Хрватска учествува на Светското првенство 2014 без еден од своите играчи-ветерани. Отсуството на одбранбениот играч Јосип Шимуниќ, кој доби 10-месечна забрана од ФИФА заради користење на говор на омраза, е потсетник дека поделбите нема да се толерираат во контекст на спортот и дека спортските претставници работат на решавање на тоа прашање. На 19-ти ноември, по победата со 2:0 против Исланд во Загреб, со која Хрватска се пласираше на Светското првенство, Шимуниќ ѝ се обрати на публиката на микрофон велејќи: „За татковината!“, слоган кој го користеа членовите на усташкиот режим кој беше марионета на нацистите за време на Втората светска војна. Усташите беа одговорни за смртта на десетици илјадници Евреи, ...
| | веќе видена | слични

Со цел преку уметноста да се креира нов начин на комуникација, деновиве во Струга стартуваше иницијативата за формирање на локален младински совет преку јавниот настан „Уморни од говор на омраза“. Младите учесници имаа можност преку работилници ќе се запознаваат со позитивните начини на меѓусебно комуницирање, а доскорешните негативни пораки кои ги имаше на неколку места во Струга, иницијаторите ги прекрија со позитивни графити, информира Славица Јовческа координатор на „Младинско јадро“: - Денешниот настан е организиран од страна на Младинското јадро, но со иницијативата да се формираат Младински совети во Струга. Настанот не случајно го одбравме „Говор на омраза“, односно секаде каде што низ градот е напишан говор на омраза го фарбаме со позитивни графити и младински пораки. Денес е крај на нашето сликање, имавме и некои други графити што ги сликавме, а денес како главен завршен настан цртаме графити, имаме работилници на кој ќе се учи за говорот на омраза и како да се бориме и како преку уметност да го ...
| | веќе видена | слични

Целта е да се намали на говорот на омраза и да се поттикнат младите да научат да го препознаваат ваквиот вид говор. Настанот ќе биде исполнет со креативни работилници на кои младите преку улична уметност ќе учат за говорот на омраза и борбата против него. Станува збор за дел од проектот „Развој на локално младинско учество и локални младински политики“, финансиран од страна на Европска Унија -Регионална ИПА програма, воден од Младински образовен форум -МОФ и Центарот за меѓукултурен дијалог- ЦИД. Струга е една од 12-те општини во кои се спроведува овој проект./МИА.
| | веќе видена | слични

„Иницијативата за формирање на локален младински совет“ денес со почеток во 16 часот во „Паркот на поезијата“ во Струга ќе го организира јавниот настан „Уморни од говор на омраза”. Настанот ќе биде исполнет со креативни работилници на кои младите преку улична уметност ќе учат за говорот на омраза и борбата против него. -Целта на овој настан е преку уметност да се креира нов начин на комуникација и да се намали говорот на омраза во општеството, да се поттикнат младите да научат да го идентификуваат говорот на омраза, информираат организаторите. Настанот „Уморни од говор на омраза“ е дел од проектот „Развој на локално младинско учество и локални младински политики”, финансиран од страна на Европската Унија, кој го водат Младинскиот образовен форум (МОФ) и Центарот за меѓукултурен дијалог (ЦИД). Овој проект освен во Струга се реализира и во уште 11 македонски општини и е насочен кон младите луѓе, младинските организации, сите форми на младинско здружување и локалната самоуправа. Главната цел на проектот е да ...
| | веќе видена | слични

Велешани во понеделнник, 16 јуни во Младинскиот парк ќе ги споделуваат своите желби за тоа каков град и општина сакаат и што треба да се направи за Велес да стане подобро место за живеење. Јавниот настан „Млади за Велес” ќе почне во 11 часот, а е замислен како саем за граѓански организации каде ќе се соберат младите од општина Велес. Настанот „Млади за Велес“ е дел од иницијативата за основање на локален младински совет во општина Велес, во рамките на проектот „Развој на локално младинско учество и локални младински политики ”, финансиран од страна на Европска Унија (Регионална ИПА програма), а е воден од Младински образовен форум (МОФ) и Центар за меѓукултурен дијалог (ЦИД). Една од 12-те општини во кои се спроведува овој проект е и општина Велес. Целта на овој настан е преку промовирање на младинските организации, асоцијации, друштва и останати форми на организирање да се прикаже вклученоста на младите во опшеството и да се повикаат сите млади да создадат од Велес подобро место за сите.
| | веќе видена | слични

Иницијативата за формирање на локален младински совет во Неготино во четврток, на 05 јуни организира јавен настан насловен „Приклучи се и ти, информирај се!“, како дел од проектот „Развој на локално младинско учество и локални младински политики ”. Настанот ќе се одржи на плоштад Неготино и во Блу Кафе Неготино со почеток во 13:00 часот, и ќе започне со саем на младинските организации во Неготино, преку кои младите ќе можат да се запознаат подобро со нивната работа и да се приклучат. Настанот ќе продолжи со панел дискусија на тема „Младинско учество во Неготино“ и креативна работилница „Што сакам во Неготино?“ во Блу Кафе. Проектот е финансиран од страна на Европска Унија (Регионална ИПА програма), а е воден од Младински образовен форум (МОФ) и Центар за меѓукултурен дијалог (ЦИД). Неготино е една од 12 општини во кој се спроведува овој проект.
| | веќе видена | слични

Иницијативата за основање локален младински совет, во четврток ( 5 јуни) со почеток во 19 часот, кај споменикот на Мајка Тереза на улица „Македонија” организира настан „Во Центар сакам“ преку кој младите од оваа општина на креативен начин и со различни активности ќе можат да кажат и покажат што сакаат во Општина Центар. На настанот ќе има поставено табла со мапата на општина Центар на која присутните ќе можат да ги означат местата на кои тие би сакале да се направи нешто. Дополнително, ќе биде поставено и платно со социјални мрежи (Инстаграм и Твитер) на кој ќе бидат прикажани сите постови со хаштагот #ВоЦентарСакам и #МладиВоЦентар. Преку овие активности младите ќе имаат можност да ја покажат својата креативност, но и да кажат што тие посакуваат во општината во која живеат. Оваа а кција е дел од проектот „Развој на локално младинско учество и локални младински политики ” на Младински образовен форум и Центар за меѓукултурен дијалог, финансиран од Европската Унија. Проектот „Развој на локални младински ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во Република Македонија владее рекетарска, корумпирана и криминална влада.Со СДСМ и Заев секој бизнисмен или обичен граѓанин е жртва или може да стане ...
сите 336 | | | веќе видена

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 123 | | | веќе видена

Од политичари и бизнисмени до гатачки – така би можел да се опише широкиот круг на пријатели на Бојан Јовановски, попознат како Боки 13. Веста за неговото ...
сите 527 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 177 | | | веќе видена

И покрај невремето што минатата недела ја зафати Грција, туристите сепак не се исплашија. Наш читател ни испрати фотографии од колоните на македонско-грчката ...
сите 144 | | | веќе видена

Австралијанецот Ник Кирјос се огласи за првпат по Вимблдон и веднаш влезе во расправија со навивачите на Новак кои едвај дочекаа под фотографијата на Инстаграм ...
сите 308 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Казнетиот хрватски играч потсетник за потребата да се запре говорот на омраза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: