Стравот од грипот ги празни градинките

Изминатите два-три дена некои од децата во градинките биле враќани дома дури и ако само поткашлуваат или имаат зацрвенети грла, бидејќи воспитувачките се плашат да не се разболат другите деца. Детските градинки неколку дена се полупразни оти бројот на мали деца кои се редовни посетители на градинките се намалил поради страв, откако изминатава недела се крена голема врева за смртта на повеќе пациенти од свински грип на скопската Инфективна клиника. Иако според извештајот на Институтот за јавно здравје бројот на заболени пациенти од грип опаѓа, сепак зголемениот број на смртни случаи за два дена крена голема паника во јавноста. Изминатите два-три дена некои од децата во градинките биле враќани дома дури и ако само поткашлуваат или имаат зацрвенети грла бидејќи воспитувачките се плашат да не се разболат другите деца. Родителите, пак, во страв повеќе сакаат да ги чуваат децата дома во овој период отколку да ги носат во градинка, плашејќи се да не се вратат дома болни. - Сабајле ја однесов ќерка ми во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стравот од грипот ги празни градинките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: