Страв, желба, паника: Што е шесто сетило и како да го слушате?

Доколку се наоѓате пред важна одлука и една од двете опции ви е многу примамлива, но сепак чувствувате мака и слабост кога треба да ја одберете, тогаш вратете се еден чекор назад и добро размислете за вашата одлука. Интуицијата или шесто сетило, како што многумина ја нарекуваат, многу често влијае врз одлуките кои ги носиме. Но, за што поточно станува збор?Интуицијата е дефинирана како она што го чувствуваме кога нашиот мозок се потпира на претходните искуства и надворешните сигнали, кои се во еден вид хармонија кога треба да се донесе одлука која е значајна за нас. Бидејќи овој процес се случува многу брзо, нашата интуитивна реакција најчесто се наоѓа на потсвесно ниво. Исто како и во мозокот, така и во стомакот постојат невротрансмитери кои реагираат на дразбите од околината и емоциите во сегашноста. Кога овие невротрансмитери се стимулираат, вие ќе почнете да чувствувате сензации во стомакот, како што се добро познатите „пеперутки“.Истражувачите поставиле теорија дека инстинктот кој се наоѓа во стомакот и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Страв, желба, паника: Што е шесто сетило и како да го слушате?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: