Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите


3 копии

Земјотрес со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран претпладне во 11:39 минути,на 10 километри источно од Охрид, соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според досегашните податоци земјотресот е почувствуван во Охрид и околината со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала, во Ресен и Струга со пет степени, а во Битола со интензитет од три до четири степени според истата скала. Засега нема информации за предизвикана материјална штета, освен вознемиреноста на граѓаните кои излегоа пред своите домови стравувајќи од последователни потреси. Претходно, во 9:58 минути во охридското епицентрално подрачје беше регистриран земјотрес со магнитуда од 2,4 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот, почувствуван во Охрид и околината, бил со интензитет од три степени според Европската макоросеизмичка скала. Од 18. минатиот месец до денеска во охридското епицентрално подрачје се регистрирани над 800 земјотреси. Повеќето биле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред седум години, на 12 јануари 2010 години во Хаити беше регистриран страшен земјотрес со јачина од 7 степени според Рихтер. Ова воедно е најсилниот земјотрес чии потреси се снимени и од нив има видео записи. По силниот земјотрес имало уште најмалку 52 афтершокови, а 3 милиони лица биле загрозени од потресот. Од катастрофата починале околу 100.000 лица.
| | веќе видена | слични
5 копии

Два земјотреси со јачина од 3,7 и 3,6 степени по Рихтер и повеќе послаби земјотреси во охридското епицентрално подрачје регистрирала синоќа и во текот на вчерашниот ден телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3.7 степени бил регистриран во 21:31 часот минута со интензитет V степени според Европската макросеизмичка скала, а земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3,6 степени во 22:52 часот, кој имал интензитет V степени според Европската Макросеизмичка Скала. Како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, регистрирани биле и повеќе послаби земјотреси со Рихтерова магнитуда помеѓу 2 и 3 кои биле почувствувани со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес од 3,3 степени утрово ја стресе Босна и Херцеговина. Потресот бил на длабочина од 2 километри. Утрово се тресе и Албанија, а последниот потрес е со јачина од 2,1 степени. Тлото во Охрид денеска е мирно.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ноќеска во Охрид беше релативно мирно, по земјотресот со јачина од 3,7 степени со епицентар во селото Косел, во 21.31 часот. Но со искуството од претходната непреспана ноќ, за охриѓани нема мирен сон. Речиси еден месец тлото се тресе. Веќе не се знае што е ден, а што ноќ. Охриѓани дремнуваат преку ден по плажите, користејќи лежалки, така што си ги заменија улогите со туристите. Нова појава се „патувачките куќи” на четири тркала, кои ги има по автокамповите, покрај езерскиот кеј, на сите слободни паркиралишта. Голем е бројот на оние што навечер, скришум, се измолкнуваат од своите домови, ги земаат возилата и бараат, според нив, побезбеден простор, за колку-толку да дремнат. Охриѓани, одеднаш, од домаќини станаа гости во автокамповите. Не им е далеку и оној во Свети Наум, во сопственост на АРМ, по одлуката на Министерството за одбрана да го отвори за граѓаните. – Ако не сите, барем децата да се засолнат – коментира охриѓанка сместена со внуците во автокампот „Васко Карангелевски” во Свети Наум. Непреспани и ...
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 2,8 степени го стресе попладнево Ресен. Потресот од 2,8 степени по Рихтер, бил на длабочина од 2 километри, на 13 километри од Ресен. Се надеваме потресите конечно ќе запрат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, регистрирани биле и повеќе послаби земјотреси со Рихтерова магнитуда помеѓу 2 и 3 кои биле почувствувани со интензитет III степени според Европската макросеизмичка скала. Два земјотреси со јачина од 3,7 и 3,6 степени по Рихтер и повеќе послаби земјотреси во охридското епицентрално подрачје регистрирала синоќа и во текот на вчерашниот ден телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3.7 степени бил регистриран во 21:31 часот минута со интензитет V степени според Европската макросеизмичка скала, а земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3,6 степени во 22:52 часот, кој имал интензитет V степени според Европската Макросеизмичка Скала. Како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, регистрирани биле и повеќе послаби земјотреси со Рихтерова магнитуда помеѓу 2 и 3 кои биле почувствувани со интензитет III степени ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во текот на изминатата ноќ тлото на Охрид беше мирно. Последниот од низата земјотреси е регистриран во 22:52 часот со Рихтерова магнитуда од 3,6 степени, кој имал интензитет 5 степени според европската Макросеизмичка скала. Претходно земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3.7 степени бил регистриран и во 21:31 часот минута со интензитет 5 степени според европската макросеизмичка скала. Од Сеизмолошката опсерваторија соопштија дека вчера биле регистрирани и повеќе послаби земјотреси со рихтерова магнитуда помеѓу 2 и 3. Во последните 20-тина дена, Охрид и околината го погодиле над 1.000 земјотреси. Немирното тло внесе страв и паника како кај охриѓани, така и кај туристите. Во последниве денови се забележува дека градот го напуштаат сè повеќе луѓе. Од страв за нов земјотрес, многу Охриѓани ноќите ги минуваат под отворено небо во шатори.
| | веќе видена | слични

Нов земјотрес попладнево во 12 часот и 44 минути го погоди охридско. Според првичните информации земјотресот бил со умерена јачина од 2.8 степени според рихтер. Првичните детали говорат дека земјотресот се случил на 13 километри од Ресен. Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3.7 степени бил регистриран во 21:31 часот минута со интензитет V степени според Европската макросеизмичка скала, а земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3,6 степени во 22:52 часот, кој имал интензитет V степени според Европската Макросеизмичка Скала. Два земјотреси со јачина од 3,7 и 3,6 степени по Рихтер и повеќе послаби земјотреси во охридското епицентрално подрачје регистрирала синоќа и во текот на вчерашниот ден телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3.7 степени бил регистриран во 21:31 часот минута со интензитет V степени според Европската макросеизмичка скала, а земјотресот со Рихтерова магнитуда од 3,6 степени во 22:52 часот, кој имал интензитет V степени според Европската Макросеизмичка Скала. Како што соопштија од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, регистрирани биле и повеќе послаби земјотреси со Рихтерова магнитуда помеѓу 2 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјотрес од четири степени според Рихтер во охридско – Паника кај жителите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: