По ерупцијата на вулканот, Гватемала погодена од силен земјотрес – расте бројот на загинати


Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтер е регистриран на брегот на Гватемала. Земјотресот следуваше само неколку часа по ерупцијата на вилканот Фуего, при што животот го загубија 62 лица, а над 1000 мораа да ги напуштат своите домови, јавува Ројтерс. Поради ерупцијата на вулканот евакуирани се 3.200 лица, соопштија официјални лица. Како што се наведува околу 300 се повредени. Вулканот Фуего, исфрла лава од 8 километри, како и дим и пепел. -Реката лава го преплави брегот и го погоди селото Ел Родео. Има повредени, изгорени и мртви, изјави генералниот секретар на Агенцијата за природни катастрофи Серџо Кабанас.
| | веќе видена | слични

Лавата којашто истекувала од вулканот Килауеа на Хавајскиот остров од почетокот на минатиот месец уништила околу 600 домови, што ја прави најдеструктивната ерупција во модерното време, изјавил регионалниот градоначалник Хери Ким. Килауеа е еден од најактивните вулкани во светот и нејзината најрана ерупција била во 1983 година. Последната вулканска ерупција која денес влезе во 37ден, исто така е најдеструктивната ерупција во САД од катаклизмичната експолозија на вулканот Сент Хеленс во Вашингтон 1980 година, која опустошила стотина квадратни километри. Огромната река или лавината од Килауеа со ширина од 800 метри, а висина 4,5 метри течела се до источниот крај на островот. После три дена лавата навлегла во водите на заливот Капохо, ширејќи се на околу километар и половина од крајбрежјето. За време на ерупцијата имало многу земјотреси, во главно со мала магнитуда, но затоа биле многубројни. Освен куќи лавата уништила и други објекти вклучувајќи ги телефонските линии, а надлежните биле приморани да ја исклучат ...
| | веќе видена | слични

Лавата која што ја исфрли вулканот Килауеа од почетокот на минатиот месец проголта над 600 куќи на хавајскиот Голем остров, претворајќи се во најдеструктивната ерупција на модерното доба. Според последните проценки, ерупцијата на еден од најактивните вулкани на светот досега ја има надминато материјалната штета која што беше направена за време на непрекинатата активност на вулканот која што започна во 1983-та година. Во тој период повремените ерупции и лавата уништија 215 куќи и други стамбени објекти. Килауеа, еден од петте вулкани на Големиот остров никогаш досега нема уништено толку куќи во така краток период. Последиците од оваа последна вулканска ерупција која што во петокот влезе во 37-от ден, се најпогубните во Соединетите Американски Држави од ерупцијата на вулканот Света Елена во 1980-та година. Во една слична, многу силна ерупција на вулканот Фуего во Гватемала, оваа седмица настрадаа над 100-тина лица. Гувернерот на Хаваи, Давид Иге најави формирање на оперативна група која што ќе биде составена ...
| | веќе видена | слични

Лавата од вулканот на Хаваи уништи над 600 домови и по последната ерупција се излеа на површина поголема од 2.000 хектари. Длабочината на лавата во зависност од топографијата на теренот е различна и наместа е до 3 метри. Повеќе делови од Хаваи се отсечени поради течењето на лавата и до нив воопшто не може да се пристапи. Неизвесно е дали и кога би имало нова ерупција на вулканот. Со недели животот на луѓето е во неизвесност на островот поради ерупцијата на вулканот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Бројот на лица загинати во масивната ерупција на вулканот Фуего во Гватемала се искачи на 109. Потрагата по исчезнатите лица, чија бројка изнесува речиси 200, вчера беше привремено прекината. Ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемала која ескалираше во неделата е најсмртоносната вулканска ерупција во последните четири децении, објави „Ројтерс“. Властите во Гватемала вчера објавија дека потрагата по преживеани е привремено прекината поради опасноста по животот на спасувачите. Портпаролот на националната агенција за справување со катастрофи (CONRED), Дејвид де Леон, изјави дека граѓаните треба да се држат настрана од сè уште опасните подрачја. Владата на САД испрати најдлабоко сочувство до жртвите и изјави дека е испратена итна помош по барање на Гватемала, која вклучува финансиски средства со задоволување на потребите од храна и вода, како и санитарните потреби на најпогодените жители од ерупцијата на вулканот Фуего.
| | веќе видена | слични

Драматични снимки го покажуваат некогаш зелениот пејзаж покриен со сив пепел по смртоносната ерупција на вулканот Фуего во Гватемала. Видеото е снимано од птичја перспектива, а ја покажува трагедијата со која се соочени локалните жители. Прикажаното подрачје е претежно пусто, а на снимката се забележуваат само неколку луѓе - веројатно спасувачки тимови. Вулканот Фуего најпрво еруптира во неделата, а втората ерупција се случи завчера. Најмалку 99 лица загинаа, а околу 300 се повредени. Повеќе од 100 други лица се водат за исчезнати. Оваа ерупција е најголема во последните четири децении на овој вулкан, а во Гватемала е најкрвавата од 1902 година.
| | веќе видена | слични

Лавата од вулканот Килауea од почетокот на јуни проголта речиси 600 домови на хавајскиот Голем остров, претворајќи се во најдеструктивната ерупција на модерното време, известија локалните власти. Според последните процени, ерупцијата на еден од најактивните вулкани на светот ја надминала штетата предизвикана во текот на непрекинатата активност којашто започнала во 1983 година. Во тој период повремените ерупции на лава биле уништени 215 куќи и станбени згради. Локалните власти истакнуваат дека Килауеа, еден од петте вулкани на Големиот остров, никогаш досега не уништил толку многу згради во толку кус период. Последиците од оваа последна вулканска ерупцја, којашто во петокот влезе во 37-от ден, се најпогубните во САД од ерупцјата во 1980 година на вулканот Сент Еленс кој се наоѓа во северозападниот дел од сојузната држава Вашингтон, вели геологот Скот Роуленд. Гувернерот на Хаваи најави основање оперативна група којашто ќе ја сочинуваат државни и локални претставници за да се донесе план за помош на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Бројот на загинати при ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемела, што започна во неделата, се искачи на 109 лица, додека уште околу 200 други се водат како исчезнати. Поради ризици по животите на спасувачките тимови, операциите за потрага и помош на настраданите се времено запрени. Ова е најмоќна ерупција на Фуего во последниве четири децении, Ерупцијата загрози подрачје на кое живеат околу 1,7 милиони луѓе, поради што Гватемала побара меѓународна помош за справување со последиците. Во меѓу време, Јавното обвинителство почна и истрага за утврдување дали биле почитувани процедурите за евекуација на населението од загрозените региони.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лавата од вулканот Килауаеа од почетокот на минатиот месец проголта речиси 600 домови на хавајскиот Голем остров, претворајќи се во најдеструктивната ерупција во модерно време, известува тамошниот локален функционер Хари Ким. Според последните проценки, ерупцијата на еден од најактивните вулкани на светот ја надмина материјалната штета направена за време на непрекинатата акттивност која започна во 1983 година. Во тој период ерупциите со лава со себе однесоа 215 куќи и станбени згради. Ким истакна дека Килауеа, еден од петте вулкани на големиот Остров, никогаш досега не уништил толку згради во толку краток период. Последиците од последната вулканска ерупција, која во четвртокот влезе во 36 ден, се најпогубни за Соединетите држави уште од ерупција на еден друг вулкан во 1980 година, кој се наоѓа во северозападниот дел на државата Вашингтон, тврдат тамошните медиуми. Во слична, исклучително силна ерупција на вулканот Фуего во Гватемала, оваа недела починаа повеќе од 100 луѓе. Гувернерот на Хаваите најави ...
| | веќе видена | слични

Бројот на загинати при ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемела, надмина 100 лица, а околу 200 се исчезнати. Поради лошите временски услови и големи наноси на жежок материјал од вулканот, операциите за потрага и помош на настраданите се привремено запрени, пренесува „Асошиејтед прес“ Потрагата по преживеани е привремено прекината поради опасноста по животот на спасувачите. Портпаролот на националната агенција за справување со катастрофи (CONRED), Дејвид де Леон, изјави дека граѓаните треба да се држат настрана од сè уште опасните подрачја. Владата на САД испрати најдлабоко сочувство до жртвите и изјави дека е испратена итна помош по барање на Гватемала.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Еден пријавил па почнала истрагата, но по обелоденувањето на случајот и некои други бизнисмени пријавиле во Јавното бвинителство дека биле уценувани. Во ...
сите 364 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 101 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По ерупцијата на вулканот, Гватемала погодена од силен земјотрес – расте бројот на загинати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: