Странските богаташи со јахти бегаат од Грција во Хрватска и Црна Гора

Странските богаташи со јахти бегаат од Грција во Хрватска и Црна Гора Грчкото здружение на марини (GMA) извести за бројни заминувања на пловила во странска сопственост откако од почетокот на годинава беа воведени нови даноци на јахти. Меѓународните организации и здруженија што дејствуваат во поморскиот туристички сектор, ги предупредиле своите членови на новите давачки што ги воведе Грција, така што некои од нив најавија и жалби до институциите на Европската унија поради новите даночни обврски. Сопствениците на бродови ги вознемири можноста дека локалните даночни и царински власти ќе ги задржат нивните пловила во случај да не се во можност да ги плаќаат дополнителните обврски. Според податоците на GMA, странските сопственици на бродови, кои се главно државјани на Велика Британија, Германија, Италија, Францција и Австрија ги селат своите бродови од Грција во Хрватска, Црна Гора и Турција. Во коментарите на сметка на новите даноци, сопствениците на бродови наведуваат дека ваквиот развој на состојбата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на Медитеранскиот циклон ОЛИВИЈА до крајот на денов ќе имаме облачно време со врнежи од дожд во најголемиот дел од државава додека на повисоките ...
сите 247 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 280 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 246 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Странските богаташи со јахти бегаат од Грција во Хрватска и Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: