“Жената што го пукнала ѓаволот” во Крушево


Претставата “Жената што го пукнала ѓаволот”,ќе се одигра денеска во градскиот театар на Крушево (горното училиште), со почеток од 17:00 (премиера) и 19:00 (реприза). Еден од најубавите цитати на жената која зрачела со љубов и хуманост - Мајка Тереза гласи: “Секој од нас чувствува дека она што го прави е само една капка во океанот. Но ако не правиме ништо, океанот ќе биде посиромашен за таа една капка”. Токму затоа, аматерската театарска група, заедно со членови на Локалниот Младински Совет на Општина Крушево, одлучија да не го остават океанот со една капка помалку, и подготвија убава театарска претстава од хуманитарен карактер.
| | веќе видена | слични

Учениците од струмичките училишта направија новогодишна бајка на градскиот плоштад. Неколку стотини деца од сите основни училишта со песна и желби за добро здравје, многу радост и безгрижно детство ја испратија старата и ја повикаа новата 2018 година. Зедно и хорски пред големата новогодишна елка најмладите струмичани во придружба на нивните родители и роднини и во присуство на првиот човек на општината Коста Јаневски ги пееја елко, елко и традиционалната тивка ноќ. ,, Пораката која што ќе ја пренесеме денес е дека заедничката дружба и големата хуманост најмногу треба да ги негуваме и дека овој период е период кога споделуваме љубов и радост и треба сите заедно да сме сплотени и да си помагаме едни на други.,, рече Ирина Георгиева – Младински совет - Струмица Покрај забавниот, новогодишниот хепенинг на струмичкиот плоштад имаше и хуманитарен карактер. Секое од децата кое учествуваше во програмата подготви и новогодишно пакетче кое го оставија под новогодишната елка, за да потоа истите бидат донирани на ...
| | веќе видена | слични

По втор пат младински совет ги собра дечињата под елката на новогодишниот хепенинг со хуманитартен карактер. Плоштадот оваа година е збогатен со дрвени куќички кои нудат топли напитоци на струмичани а од  младиски совет велат дека неколку до Божиќ ке имаат што да понудат на своите сограѓани. Неколку дневните чествувања организирани од малдински совет на Струмица како и години наназат авршуваат со Божиќен концерт на средношколците од гимназијата „Јане Сандански“.
| | веќе видена | слични

Останато

Дури и ако Ставрос Теодоракис, основач и лидер на партијата То Потами(Река), се воздржи од гласање за Преспанскиот договор, како што објави синоќа, грчката ...
сите 471 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 723 | | | веќе видена

По одлуката на британскиот Парламент за отфрлање на Договорот за Брегзит, ЕУ би можела да се согласи на одлагање на истапувањето на Велика Британија од ...
сите 361 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 106 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 248 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Жената што го пукнала ѓаволот” во Крушево

Од:
До кого (е-маил):
Порака: