Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби

Пратеникот Борис Стојменов тврди дека не бил соработник со тајните служби, а тврдењата на Љубчо Георгиевски дека тој е кодошот од редовите на ВМРО ДПМНЕ ги нарече лаги и манипулации. Побара од сите пратеници да... Пратеникот Борис Стојменов тврди дека не бил соработник со тајните служби, а тврдењата на Љубчо Георгиевски дека тој е кодошот од редовите на ВМРО ДПМНЕ ги нарече лаги и манипулации. Побара од сите пратеници да ги отворат своите досиеа бидејки, како што рече, не може некој да биде функционер, а да ги крие податоците за себе.
| | веќе видена | слични
4 копии

Борис Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби. - Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата фамилија - изјави пратеникот Борис Стојменов. Стојменов пред медиумите презентираше уверение од Комисијата за верификација на фактите кое го добил во јули годинава со кое според него завршиле сите постапки за утврдување на негова евентуална соработка со тајните служби.. - Еве ви колешке уверение, што повеќе од тоа треба за да ви докажам дека јас не сум лицето за кое се води постапка пред комисијата. За мене постапката е завршена - рече Стојменов. Најави тужби за медиумите кои го споменале неговот име и ги повика новинарите со полномошно да го проверат негопвото досие во Архивот. Тврдеше дека тоа бил поводот што во петокот новинарите го снимија како влегува во Државниот Архив. Лустрацијата која требаше да ги исчисти институциите од кодошите, се поизвесно е дека оцрнува образи без прецизни и јасни процедури. Експертите алармираат- да се внимава на законските ...
| | веќе видена | слични

Не сум бил соработник на тајните служби вели пратеникот Борис Стојменов, откако дел од медиумите си ја презедоа улогата на лустратори и во јавноста објавија фотографија и слики. Бил и во Државниот архив и и во Комисијата за лустрација, но никаде го немало неговото име. Како член на старо вмровско семејство бил неподобен за бившите власти. Дури не можел да биде избран и за професор на економскиот факултет. Шкариќ одбил да му потпише прием во сојузот на комунисти. - Мегутоа и за цело време ми беа нарушувани моите права и слободи, не во областа на политиката туку на струката.Двапати конкурирав да бидам професотр на економски факултет. Рецензии имав позитивни. По барање на МВР и ЦК јас бев двапати одбиен да бидам професор на економски факултет. 89 имав своја мала организација која што работев сметководство. Јас бев како куче истеран. Оттогаш имав своја фирма која до ден денешен и од онаа и од оваа власт бев постојано под притисок, вели Стојменив. Пратеникот Стојменов го покажа уверението што пред три ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 28 септември 2010 (МИА) - Пратеникот Борис Стојменов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации информациите објавени во јавноста во изминатиот период дека бил соработник со тајните безбедносни служби во периодот опфатен со Законот за лустрација и истакна дека се пласирани со цел да се наштети на неговиот и угледот на неговото семејство. - Дали некој е кодош или соработник се утврдува врз база на верификација на документација. Од пред три месеци на 12 јули имам Уверение од Комисијата дека не сум бил соработник на државните безбедносни служби и дека можам да ја вршам функцијата пратеник, рече на прес-конференција во Собранието Стојменов, приложувајќи го како доказ Уверението. Тврди дека неговото име го нема во ниту еден документ во контекст на соработка со безбедносните служби и најави тужби за сите што го прекршиле Законот за лустрација со објавување на информации поврзани со него. Стојменов вети дека ќе даде овластување на секој што е заинтересиран да ја провери документацијата за него во ...
| | веќе видена | слични

- Дали некој е кодош или соработник се утврдува врз база на верификација на документација. Од пред три месеци на 12 јули имам Уверение од Комисијата дека не сум бил соработник на државните безбедносни служби и дека можам да ја вршам функцијата пратеник, рече на прес-конференција во Собранието Стојменов, приложувајќи го како доказ Уверението. Тврди дека неговото име го нема во ниту еден документ во контекст на соработка со безбедносните служби и најави тужби за сите што го прекршиле Законот за лустрација со објавување на информации поврзани со него. Стоименов вети дека ќе даде овластување на секој што е заинтересиран да ја провери документацијата за него во Комисијата за верификација на фактите, во Државниот архив и како што рече, ако постои, и во службите за државна безбедност и за разузунање. Ги повика и останатите пратеници да ги отворат своите досиеја, бидејќи смета оти не може некој да биде функционер, а да ги крие податоците за себе. Пратеникот Стојменов воедно го повика поранешниот премиер Љубчо ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Борис Стоименов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации информациите објавени во јавноста во изминатиот период дека бил соработик со тајните безбедносни служби во периодот опфатен со Законот за лустрација и истакна дека се пласирани со цел да се наштети на неговиот и угледот на неговото семејство. - Дали некој е кодош или соработник се утврдува врз база на верификација на документација. Од пред три месеци на 12 јули имам Уверение од Комисијата дека не сум бил соработник на државните безбедносни служби и дека можам да ја вршам функцијата пратеник, рече на прес-конференција во Собранието Стоименов, приложувајќи го како доказ Уверението. Тврди дека неговото име го нема во ниту еден документ во контекст на соработка со безбедносните служби и најави тужби за сите што го прекршиле Законот за лустрација со објавување на информации поврзани со него. Стоименов вети дека ќе даде овластување на секој што е заинтересиран да ја провери документацијата за него во Комисијата за верификација на ...
| | веќе видена | слични

Стојменов не соработувал со тајните служби Скопје, 28 септември - Пратеникот на владејачката коалиција, Борис Стојменов, денеска јавно ги отфрли обвинувањата дека бил соработник на тајните служби. „Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата фамилија“, изјави Стојменов. Стојменов рече дека пред три месеци, односно на 12 јули 2010 година, му била доставена документација од Комисијата за верификација на факти дека не соработувал со тајните служби и дека слободно може да ја врши функцијата пратеник. Тој вели дека ќе им потпише овластување на сите оние кои се заинтересирани да извршат увид на неговото досие, односно на документациите во Комисијата за лустрација и во државниот архив. Напаѓањата од почесниот претседател на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, Стојменов ги смета за шпекулации, лаги и манипулации и јавно го повика на кој и да е медиум да разговараат за писмото кое го испрати Георгиевски до премиерот Никола Груевски. Според Стојменов, тоа писмо не било ...
| | веќе видена | слични

Пред три месеци на 12 јули 2010 година ми беше доставена документација од Комисијата за верификација на факти дека јас не сум соработувал со тајните служби и дека слободно можам да ја вршам функцијата пратеник, изјави Борислав Стојменов отфрлувајќи ги сите обвинувања дека соработувал со тајните служби. “Откако беше изнесено моето име во јавност како кодош јас појдов повторно во Комисијата за да видам што се случува, бидејќи и јас поверував. Потоа бев во Државен архив, за да видам која е постапката за да може вие медиумите да ја видите мојата документација, јас можам да ја видам, но сакам и вие увид да извршите. Заради тоа предлагам, на сите кои сте заинтересирани да влезете во моето досие, јас ќе ви потпишам овластување на секој медиум за увид во документацијата во Комисијата за лустрација и увид во документацијата во Државниот архив“, изјави Стојменов и додаде дека напаѓањата од страна на Љубчо Георгиевски се шпекулации, лаги и манипулации и воедно јавно го повика во кој било медиум да разговараат за ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за утврдување на факти треба сега да одлучи дали сведочењата на претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски ќе го смени нивниот став и дека Ивановски во определен период од својот живот бил соработник со тајните служби. Ако потоа и пред судските органи за кои вчера изрази сомнеж во нивната независност и стручност, не успее да ја докаже невиноста, ќе мора да се повлече од функцијата и кривично да одговара за давање лажен исказ. Претседателот на Комисијата за лустрација рече дека се уште работат на неколку случаи меѓу кои има и пратеници. Токму за пратениците се кршат копјата меѓу партиските штабови. ДПА обвинува дека има кодош во редовите на ДУИ, ВМРО - Народна има сознанија дека двајца пратеници на владејачкото мнозинство и коалиција соработувале со тајните служби. Во врска со лустрацијата, конференција во овие моменти одржува пратеникот Борис Стојменов. Тој во петокот беше во државниот архив, но им се сокри на новинарите. Љупчо Георгиевски изјави дека еден од потпретседателите на ВМРО - ...
| | веќе видена | слични

Останато

Северна Кореја ги предупреди САД дека „долеваат масло на огнот“ со заедничките воени вежби со Јужна Кореја, што почнуваат утре. Северна Кореја ги предупреди ...
сите 318 | | | веќе видена

Пишува Тодор ПЕТРОВ Според членот 79 од Уставот “(1) Претседателот на Република Македонија ја претставува Републиката. (2) Претседателот на Републиката е ...
сите 144 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери во ексклузивно интервју за САКАМДАКАЖАМ.МК зборува за главните предизвици во неговата работа во изминативе 3 месеци, ...
сите 46 | | | веќе видена

Локалните медиуми во Барселона јавуваат за најмалку 12 загинати во она што полицијата го нарекува терористички напад, откако комбе влета во пешачка зона на ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: