Жбогар: Законот за јазици треба да стапи на сила поскоро


Евроамбасадорот Самуел Жбогар очекува дека законот за јазиците ќе стапи на сила наскоро, со што како што нагласи, ќе му се даде простор на Собранието да се фокусира на европската агенда. Во ова насока е и надежта дека почетокот на неговата имплементација ќе биде проследено со целосно почитување на европските стандарди но и дијалог со сите чинители во општеството, вклучувајќи ја и мнозинската заедница. Јас разбирам дека за Албанците овој закон е важен затоа што со неговото усвојување тие се чувствуваат ценети и прифатени во општеството, вели Жбогар. Според него, кога правата на една немнозинска заедница се унапредуваат тоа не би требало да им пречи или да се вмешува со правата на мнозинската заедница. Законот за јазиците, односно изјавата на францускиот амбасадор Тимоние дека начинот на кој што беше донесен може да влијае врз безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ беше причина вицепремиерот Османи да му се обрати на амбасадорот преју фејсбук. Ве сметам за пријател на Македонија и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стојан Андов кој во два наврати беше претседател на Собранието на Република Македонија, го критикуваше носењето на Законот за јазиците и процедурата за негово носење во Собранието. Тој со оглед на долгогодишната кариера како претседател на Собраието, потенцира дека треба да се расчисти прашањето со амандманите на Законот за јазиците. Тој објасни дека законот требало да биде донесен во законска процедура и дека сега е прекршен правниот аспект на процедурата во Собранието и дека е занемарена нејзината сила. Како што вели Андов за Законот за јазиците, требало да има трпение и темелна процедура во Собранието, и самото донесувањето на закопнот би било во неспорна процедура. За настанатата состојбата, Андов вели дека е резултат на невнимание и потценување на правниот аспект на процедурата и нејзината сила. На прашањето кој во суштина го наруши принципот на протоколарност или на процедурата на одлучување на законот дали тоа е претседателот на државата или пак тоа е парламентот, Андов со краток одговор: - Видете ...
| | веќе видена | слични

Новинарот Дарко Јаневски уште еднаш жестоко реагираше на директното вмешување на како што тој ги нарекува ,,Европските бирократи'' во внатрешните работи на Македонија. Тој ги критикуваше евроамбасадорот Жбогар и францускиот абмасадор Тимоние поради нивниот став кон законот за двојазичност, кој е неуставен и ќе создаде само дополнителни поделби во општеството.Јаневски ги критикуваше европските претставници во Македонија поради нивното не разбирање на парламентарната демоктарија. Еве што вели тој во целост на својот Фејсбук:„За Жбогар факт било дека парламентарното мнозинство го изгласало Законот за јазици (патем приметивте како и Тимоние ја смени плочата?). Ама, смотан еден, факт е и дека Иванов не го потпишува Указот. Разбра? НЕ потпишува... Ај шетај сега...Инаку парламентарна демократија за која бирократот зборува подразбира почитување на деловник, на стручни мислења, на реакции на јавност... и на уште едно чудо работи кои тој додека бил на Косово очигледно не ги научил. Не дека ние сме нешто посебнпо ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Амбасадорот на Европска унија во Скопје, Самуел Жбогар, изјави денеска дека е факт оти мнозинството пратеници во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците. „Имате парламентарна демократија, законите се усвојуваат во Парламентот, мнозинството пратеници решаваат да го усвојат законот и ние мораме да го прифатиме тоа. Тоа е факт!“, изјави Жбогар во интервју за ТВ 24. Тој додаде дека кога некој закон стапува во сила, потоа некој може да го испрати во Уставниот суд и тој ќе реши дали е уставен или не. Во однос на процедурата како законот беше донесен, Жбогар признава дека во Деловникот на Парламентот има дупки кои треба да се разгледаат за да нема различни интерпретации.
| | веќе видена | слични

Македонија во предвечерието на новиот извештај за напредокот кон ЕУ – ќе добие ли земјава чиста препорака? Колку Законот за јазици и „нецивилизираната дебата“ за него ја загрози оценката на Брисел? Колку оптимизмот на Владата за датум за старт на преговорите е реален? Ја оправда ли Владата поддршката за реформите која ја доби од Брисел или пак коалициските приоритети како Законот за јазици повторно ја ставаат Македонија на негативната мапа? Колку со евентуално решение на спорот, бриселските лидери ќе замижат пред испорачувањето на реформите? Ќе се вклучи ли Европа посуштински во спорот со името? Интервју со Самоил Жбогар, амбасадор на ЕУ во Македонија во 24 Анализа.
| | веќе видена | слични

Самуел Жбогар, амбасадор на Европска унија во Скопје, смета дека во Македонија, како парламентарна демократија, треба да се почитува волјата на мнозинството пратеници, одговарајќи на прашањето околу забелешките во јавноста за прекршување на процедурата при носењето на Законот за употреба на јазиците. „Имате различни погледи: на претседателот, на неколку професори, на јавноста, но исто така и на премиерот, на спикерот, на други професори, а ги имате погледите и на мнозинството во Парламентот, кои сметаат дека Законот е уставен, дека сè е во согласност со процедурата. Имате парламентарна демократија, законите се усвојуваат во Парламентот, мнозинството пратеници решаваат да го усвојат законот и ние мораме да го прифатиме тоа. Тоа е факт!“, изјави Жбогар во интервју за ТВ 24. „Не можам ни јас, ни Вие, да одлучиме за тоа дали процедурата е прекршена. Веројатно, има институции што можат тоа да го откријат. Кога некој закон стапува на сила, потоа некој може да го испрати на Уставен суд и тој ќе реши за тоа дали е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сакаме да се постигне решение за името до самитот на НАТО. Се надеваме дека двете страни тоа ќе го постигнат. Гледаме дека во овој момент двете страни се силно посветени да се реши овој проблем и да се овозможи напредок за граѓаните, изјави евроамбасадорот во земјава, Самуел Жбогар, во интервју за , додавајќи дека Европа е тука да помогне. Се сретнал со претседателот Ѓорге Иванов и спикерот Талат Џафери, кои му ги изнеле нивните аргументи во однос на Законот за јазици. -Законот за јазици не е европски приоритет, но е закон кој е дел од Рамковниот договор. Еврокомесарот Хан кажа дека не е дел од реформите, но и го поддржа законот – вели Жбогар.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонија по гласањето на законот за јазиците треба да се посвети на реформите, изјави денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние денеска во Тетово, одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за јазиците. – Во Македонија треба да се почитува дијалогот и во секој случај овој закон е изгласан, меѓутоа при неговата примена треба да се почитува духот на консензусот. По овој закон треба да се сработи тоа што е зацртано и да се стави фокус на реформите, истакна Тимоние, кој денеска беше во посета на тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“. Средношколците подготвија уметничка програма за амбасадортот, која беше проследена со изложба од слики и знамиња од сите земји на Европската унија. Тимоние од претставници на училиштето доби на подарок и албанска традиционална носија.
| | веќе видена | слични

Тимоние вели дека Македонија по Законот за јазици треба да се сврти кон реформите, а при неговата примена да се почитува духот на консензусот.
| | веќе видена | слични

Во своето редовно неделно видео обраќање вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи му испрати неколку пораки на францускиот амбасадор во Скопје, Тимоние кој предходно изјави дека начинот на кој беше донесен законот за јазиците може да влијае на губењето на препораката за почеток на преговори со ЕУ. “Точно е дека Законот за јазици беше донесен во мачна и напната атмосфера која не доликува на една демократска земја но мораше да биде така затоа што опозицијата со месеци одбиваше дебата”, вели Османи во пораката. – Препораката за членство во ЕУ виси, поради начинот на кој е донесен Законот за јазиците, изјави предходно Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Според него, може да се проблематизира безусловната препорака за почеток на преговорите за членство во ЕУ поради начинот на кој беше донесен Законот за употреба на јазиците во Собранието. – Вчера беше разочарувачки ден бидејќи видовме настани за кои мислевме дека веќе сме им го свртиле грбот, дека немало минимум консензус за процедура за усвојување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 86 | | | веќе видена

Под влијание на посвежа воздушна маса утре и во четврток ќе се задржи променливо облачно време со слаби локални врнежи од дожд во западните и јужните делови и ...
сите 204 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 110 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жбогар: Законот за јазици треба да стапи на сила поскоро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: