Стоилов од националниот дрес порача: Срам да ни е на сите!


Македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов не успеа да се воздржи, емоциите беа посилни од него, при што се обрати на Фејсбук по промената на името. Ментално нестабилни сме сите у државава што дозволуваме вака да ни прават!!! Срам да ни е на сите…. За мене секогаш ќе биде МАКЕДОНИЈА!!! Стоилов беше играч на натпреварот во денешната победа на Македонија над Јапонија од 38:29 во првото коло од Светското првенство кое се игра во Данска и Германија. https://republika.mk/sport/rakomet/stoilov-mora-da-podobrime-eden-segment-vo-nashata-igra/?fbclid=IwAR1fQaujjCI40LKGLndO4079xeIgjGIY3YejRE3AS-YLGmxJH8wuspZgd7g Изјавата на Стоилов е парафраза на навредата што му ја упати пратеник кој гласаше „ЗА“ уставните измени, поранешен советник на премиерот, Рубин Земон, како коментар на изборот на Стоилов да ја напушти манифестацијата „ Спортист на годината “ поради тоа што еден од добитниците на наградите се обрати на албански јазик. ...
| | веќе видена | слични

Професорката по уставно право и голем активист против уставните измени, денеска заработи кривична пријава за „Фејсбук“ статус. Поканата за во полиција ѝ ја доставиле тројца полициски службеници, пред нејзините малолетни деца. https://republika.mk/vesti/trojca-policajci-donesoa-pokana-da-se-prijavam-vo-stanica-za-status/ Професорката нагласи дека Власта продолжува преку удбашки методи да се пресметува со политичките неистомисленици. Полициските методи на сеење страв ви се единствениот пријател што остана да го брани вашиот тоталитарен стил на владеење. СО ПРИТИСОК НЕМА ДА МЕ ИСПЛАШИТЕ! МЕ ПРАВИТЕ УШТЕ ПОСИЛНА!!! МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА! Пријавата за нејзиниот статус доаѓа од Хелсиншкиот комитет. Еве со кого си имам работа. Треба уште муабет?, вели професорката, споделувајжи ги имињата на членовите на Собранието и на Управниот одбор на комитетот. Во исто време веќе подолго време Саше Ивановснки Политико продолжува да шири омраза и нетрпливост токму на оваа социјална мрежа. Не само што на Столе Стоилов треба да му се ...
| | веќе видена | слични

Вчера репрезентацијата на Македонија претрпе пораз во натпреварот против Исланд и така не успеавме да обезбедиме пласман во втората фаза на Мундијалот. Натпреварот против „Рибарите“ беше означен како финале од сите во репрезентацијата, на крајот Исланд беше подобар и го доби тоа „финале“ со 22:24. Дали толку беше максимумот на оваа подмладена селекција или пак „Ел Команданте“ некаде погреши? Одговорот на ова прашање со сигурност ние не можеме да го дадеме, но можеме да кажеме дека и Исланд имаше дури седум дебитанти на овој Мундијал. Поранешниот македонски репрезентативец, Горан Ангеловски го критикуваше Раул и пред натпреварот со Исланд кој смета дека Раул се уште е на клупата само затоа што не е Македонец. „Со 7 на 6 за 2 минути загуби меч. Утре пак нека игра 7 на 6 заради нечие его да ни докажува дека е во право. Кој стигне игра мајтап со Македонија. Да беше селектор Македонец ќе го сменевте на полувреме. Не зборувам само за Раул СРАМЕН натпревар со Турција, катастрофа со Грција и овде мајтапи 60 минути 7 ...
| | веќе видена | слични

Македонија вчера после голема борба доживеа пораз од Исланд и со тоа не успеа да се пласира помеѓу најдобрите 12 репрезентации на Светското првенство. Одново игравме одлично прво полувреме, а потоа паднавме во второто, а Столе Стоилов се обиде да посочи зошто доаѓало до пад во играта. „Сигурно дека сме разочарани, кога се ќе се погледне одигравме добар натпревар. Ракомет се игра 60 минути, а не едно полувреме, така не се победува ривал како Исланд. Не може да играме добро само кога Кире може да промени нешто, така не се игра на Светското првенство. На таа брза страна со Кире можеме да играме со секого, но на другата каде што го нема имаме проблеми и не успеавме да ги надминеме. Тоа е што е, имавме шанса да се вратиме но не ја искористивме, Исланд заслужено победи“, изјави Стоилов. Македонија сега утре од 13:00 часот игра против Русија во разигрувањето од 13-тата до 16-тата позиција. Столе: Кога Кире е тука се е добро, кога го нема не оди – така не се игра на Светско пвенство
| | веќе видена | слични

Во последнио тмеч од групната фаза, Македонија загуби од Исланд со 22-24. Нашиот играч Мартин Поповски постигна еден гол, а на мечот играше и Стојанче Стоилов. Во сабота во Келн противник на Македонија ќе биде репрезентацијата на Русија.
| | веќе видена | слични

Иако нашата ракометна репрезентација одигра солиден меч против Исланд, тоа не беше доволно Македонија да дојде до третата победа на СП во Германија и Данска. Напротив Исланд ни го нанесе третиот пораз (24-22) и со тоа не остави без пласман во следната фаза. Разочарани сме бидејќи воглавно одигравме добар натпревар. Сепак, знаеме дека ракомет се игра 60 минути, не може да играме добро едно полувреме и да се надеваме на успех против ривал како Исланд. Не можеме да играме добро само на таа брза страна, кога Кире може брзо да се смени, особено на светско првенство. За жал таа е реалноста, она што го увидовме на овие последни три натпревари, кога сме на брзата страна можеме со секого, но потоа на другата страна имаме проблеми што не успеавме да ги надминеме. Тоа е ракометот, имавме шанса да се вратиме, не ја искористивме и на крајот Исланд заслужено победи, истакна Стоилов по натпреварот.
| | веќе видена | слични

Македонската ракоментна репрезентација загуби во клучниот меч против Исланд (24:22) и не се пласира во следната фаза на Светското првенство. Ова е прв пат после цели 20 година Македонија да не се пласира во следната фаза, а ракометарите не го криеа разочарувањето. „Секако дека сме разочарани бидејќи воглавно одигравме добар натпревар. Сепак, знаеме дека ракомет се игра 60 минути, не може да играме добро едно полувреме. За жал таа е реалноста, она што го увидовме на овие последни три натпревари, кога сме на брзата страна можеме со секого, но потоа на другата страна имаме проблеми што не успеавме да ги надминеме. Тоа е ракометот, имавме шанса да се вратиме, не ја искористивме и на крајот Исланд заслужено победи“, изјави Стоилов. „Ова е реалноста во моментов за оваа репрезентација. Одиме понатаму да одиграме во Келн за да видиме на кое место ќе го завршиме ова првенство. Тешко е, можеби доаѓаат проблематични денови за македонската репрезентација, имаме играчи кои се пред пензија, но работиме на тоа да не се ...
| | веќе видена | слични

По поразот од Исланд, по мечот пикерот Стојанче Стоилов со свој коментар за она што се случуваше на средбата. Големиот борец вели дека еден меч не може да мине без грешки, колку и да боли поразот на крајот му честиташе на противникот. „Ракомет се игра 60 минути и не само на таа брза страна кога Киро може да се смени. Тоа е тоа. Кога играме на таа далечна страна ни е тешко, кога играме на брзата играме против сите. Не може да се игра без грешки во ракометот. Имавме шанси, но не ги искористивме и мислам дека Исланд заслужено победи. Сега Президент Купот е нешто невообичаено за нас, но како и сите натпревари мора да се одиграат“ , вели Стоилов.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Македонските ракометари по голема битка претрпеа пораз на дуелот со Исланд, не успевајќи да се пласираат меѓу 12-те најдобри селекции на СП во Германија и во Данска. Како проблем повторно се покажа падот во играта во второто полувреме, а Столе Стоилов го потенцираше точниот проблем – до пад доаѓаше кога напаѓавме на страната од која Кире Лазаров беше поодалечен од нашата клупа. „Секако дека сме разочарани бидејќи воглавно одигравме добар натпревар. Сепак, знаеме дека ракомет се игра 60 минути, не може да играме добро едно полувреме и да се надеваме на успех против ривал како Исланд. Не можеме да играме добро само на таа брза страна, кога Кире може брзо да се смени, особено на светско првенство. За жал таа е реалноста, она што го увидовме на овие последни три натпревари, кога сме на брзата страна можеме со секого, но потоа на другата страна имаме проблеми што не успеавме да ги надминеме. Тоа е ракометот, имавме шанса да се вратиме, не ја искористивме и на крајот Исланд ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација денеска ја очекува последниот, клучен дуел во групата Б за пласман во следната фаза на мундијалот и тоа против стариот познаник Исланд. Нас во наредната рунда не води само победа во средбата која започнува од 18 часот, ама за да дојдеме до истата мораме да одиграме перфектно и да ги намалиме, анулираме грешките од битките со Хрватска и Шпанија. -Од петта брзина одеднаш стаивме во прва, навистина не знам што да кажам, за три минути пет разлика. Одигравме одлично во првото полувреме, требаше да водиме 3-4 разлика. Ни се повтори приказната од мечот со Хрватска, промашивме многу шанси, а кога не реализираш ќе те казнат. Потоа немаше смисла да продолжиме, бидејќи се очекува поважен натпревар, „се или ништо“. Се надевам дека против Исланд ќе биде поинаку од дуелите со Хрватска и Шпанија, дека ќе ги користиме шансите. Има енергија, борбеност, само мораме да го пребродиме проблемот со падовите на концентрацијата, мора да сме на ниво, -истакна Стојанче Стоилов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 558 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 280 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 212 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 262 | | | веќе видена

Лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на Прокредит банка по кого била распишана потерница, вчера беше уапсен во тетово во Палма Мол, во ресторанот ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоилов од националниот дрес порача: Срам да ни е на сите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: