Стоилов: Радувај се, Македонијо!

Интернационалниот состав на македонскиот, регионалниот и европскиот првак Вардар, Стојанче Стоилов немаше зборови да го опише чувството што ги обзема „црвено-црните“ по победата во финалето над ПСЖ. - Тешко е да се опише атмосферата со зборови. Свесни бевме дека ќе имаме уште еден тежок меч како во полуфиналето. Знаевме што треба да правиме, се боревме цел натпревар, одбраната беше пресудна. Се надеваме дека ги израдувавме целиот град и целата држава. Радувај се, Македонијо! - вели Стоилов. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес, ги ротираше играчите. Игор Kарачиќ не доби шанса да настапи на финалниот меч, но беше со блескави партии на патот до Kелн и европската круна. - Не е важно кој, кога и колку игра. Најважно е што ја остваруваме целта. Вардар израсна во голем тим. Гиневме сите еден за друг во текот на целата сезона - вели Kарачиќ. Не остана незабележана и мудрата тактика со која Вардар стигна до целта. Тренерот Гонзалес, навидум смирен крај клупата, секогаш и за секоја ситуација имаше решение. Мудро го ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар испишаа историја и дојдоа до европскиот врв, откако на завршниот турнир во Келн прво ја добија Барселона, а потоа и во финалето Пари Сен Жермен. Во полуфиналето нашиот Борко Ристовски беше противник и ривал на „црвено-црните“, но во финалето неговиот избор беше единствен и му даде поддршка на својот поранешен клуб. Тој се огласи и на социјалните мрежи каде му го честиташе големиот успех на Вардар.
| | веќе видена | слични

Борко Ристовски во саботата, заедно со Кире Лазаров беа ривали на Вардар, и за прв пат во нивната кариера, македонската јавност навиваше против нив. Сепак, И двајцата наши репрезентативци покажаа дека се големи спортсмени, го признаа поразот и му честитаа на новиот европски првак. Чуварот на мрежата на социјалната мрежа Фејсбук напиша. „Бевме противници на теренот, но, од кога Вардар го доби тој натпревар беше јасно дека моето срце ќе биде со нив во финалето. Честитки до целиот клуб и до играчите за историскиот успех. Радувај се Македонијо, имаш европски првак" напиша Ристовски.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоилов: Радувај се, Македонијо!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: