Силјановска: Името Република Македонија е неразделно од името на македонскиот народ


Името е најсилниот идентитески знак вели професорката Гордана Силјановска во нејзиното гостување во емисијата “Отворено Студио“ и додава дека правото на самоопределување е загарантирано за сите народи и дека самото во самоопределувањето, односно во неговата суштина секогаш влегуваат името, јазикот, знамето, тоа се елементите кои што постојат. – “Кога велите референдум или Собрание, името Република Македонија не го донело Собранието и ниту не е уставно име само туку е неразделно од името на Македонскиот народ кој што претходи на создавањето на македонската држава. Не сум имала избор, сум го наследила од многу претходни генерации, ниту пак вие сте имале избор и тоа е дел од идентитетот. Неспороно е како може една генерација да одлучува во името на сите претходни генерации и во името на идните генерации и тоа со какво мнозинство“ вели Силјановска. Според неа најдобро е да се сочува континуитетот на името Република Македонија зошто тоа е нешто што од АСНОМ до денес што опстојува. Силјановска вели дека може нешто ...
| | веќе видена | слични

Според пратеникот во македонско Собрание, Иван Стоилковиќ, планот за федерализација на Македонија е нереален, иако политичката елита во земјава дејствува спротивно на интересите на народот. „Македонската политичка елита доби задача да го промени името на македонската држава и идентитетот на македонскиот народ. Едноставно, народот не е подготвен да го испорача тоа барање. Народот не е подготвен да го испорача постоењето на Република Македонија ако таа држава не се вика Македонија и ако во таа држава нема македонски народ“, изјави претседателот на Демократска партија на Србите во Македонија за „Спутник“. Намерата Македонија да биде преименувана во Централнобалканска Република тој ја нарекува фантазија, иако, како што вели, ситуацијата во регионот секогаш била на границата меѓу фантазијата и реалноста.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорѓе Иванов најави дека нема да го стави својот потпис на Законот за јазици кој СДСМ и ДУИ го туркаат низ Собранието под европско знаменце. Претседателот во вчерашното годишно обраќање во Собранието рече дека законот е во спротивност со Уставот и претставува закана за унитарноста на државата – Оние кои тврдат дека предлог-законот е во согласност со Уставот и законите, ќе ги прашам: во согласност со чиј Устав и чии закони? Како Претседател во мојот Кабинет имав консултации со правни експерти, уставни судии, академици, универзитетски професори, лингвисти. По извршените консултации можам да кажам дека Законот за јазиците не претставува закана по македонскиот јазик. Тој претставува закана по унитарноста на државата. Овој предлог-закон го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија – рече Иванов. Ваквиот став на Претседателот најавува дека неговиот параф нема да се најде на овој закон што ќе претставува обврска за пратениците уште еднаш да го протуркаат низ ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Законот за јазици ги доведува во прашање трајните интереси на Македонија и македонскиот народ, рече претседателот Ѓорге Иванов во новогодишното обраќање до јавноста. Тој од собраниската говорница порача дека барањето за двојазичност е апсолвирано во амандманот 5 од Уставот, односно во Рамковниот договор. Го критикуваше и европското знаменце на предлог-законот. Како што рече Иванов, тоа се става на закони за кои постои европска директива којашто во овој случај ја нема, а Македонија со тоа што му ставила европско знаменце на законот ќе стане единствена европска држава која сама си поставува услови за членство во ЕУ. – Оние кои тврдат дека предлог-законот е во согласност со Уставот и законите, ќе ги прашам: во согласност со чиј Устав и чии закони? Како Претседател во мојот Кабинет имав консултации со правни експерти, уставни судии, академици, универзитетски професори, лингвисти. По извршените консултации можам да кажам дека Законот за јазиците не претставува закана по македонскиот јазик. Тој претставува закана ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Законот за јазиците не преставува закана по македонскиот јазик. Тој преставува закана по унитарноста на државата, смета претседателот Ѓорге Иванов. – Овој предлог-закон, додаде тој, го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија. Кога ќе се прекршат големите закони, не добивате ниту слобода, ниту анархија. Наместо тоа, добивате многу мали закони, за да го оправдаат кршењето на големите закони, рече Иванов. Неговата одлука за законот, рече, се заснова врз дадените писмени гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста на Република Македонија. Тој, посочи Иванов, мора да биде во согласност со Уставот и усогласен со македонските закони. – Јас сум претседател на сите граѓани и сакам унапредување на употребата на јазиците на сите заедници, вклучително и на албанскиот јазик, истакна Иванов. Ги повика лидерите на сите парламентарни партии прво да ги слушнат експертите и да направат квалитетен закон што нема да биде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Законот за јазици е неуставен и репресивен, порача денеска претседателот Ѓорге Иванов во годишното обраќање во Собранието. „Со овој закон заради краткорочни политички поени се доведуваат во прашање трајните интереси на Македонија и македонскиот народ. Барањето за двојазичност е апсолвирано со амандман 5 од Уставот, кој произлезе од Рамковниот договор, каде што се регулира прашањето за службениот јазик во Република Македонија. За еден предлог-закон да има европско знаменце неопходно е да постои европска директива, која налага усогласување на македонското законодавство со тоа на Унијата. Таква директива не постои и со овој закон ќе станеме можеби единствена европска држава која сама си поставува услови за членство во ЕУ, што никој не го бара“, рече Иванов. Според претседателот, нема прецизна терминологија што е официјален јазик, а што е службен јазик. „Законот е репресивен, оние кои тврдат дека овој закон е во согласот со Уставот и законите ќе ги прашам со чиј устав и со чии закони? По консултации со експерти, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Овој предлог-закон, додаде тој, го крши најголемиот закон на државата, а тоа е Уставот на Република Македонија. Кога ќе се прекршат големите закони, не добивате ниту слобода, ниту анархија. Наместо тоа, добивате многу мали закони, за да го оправдаат кршењето на големите закони, рече Иванов. Неговата одлука за законот, рече, се заснова врз дадените писмени гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста на Република Македонија. Тој, посочи Иванов, мора да биде во согласност со Уставот и усогласен со македонските закони. - Јас сум претседател на сите граѓани и сакам унапредување на употребата на јазиците на сите заедници, вклучително и на албанскиот јазик, истакна Иванов. Ги повика лидерите на сите парламентарни партии прво да ги слушнат експертите и да направат квалитетен закон што нема да биде оспорен и што ќе понуди сеопфатно решение што вистински ќе ја унапреди употребата на јазиците, без притоа да создава поделби. За изработка на таков закон, ...
| | веќе видена | слични

Иванов: Барањето за двојазичност е апсолвирано со амандманот 5 од Уставот на Република Македонија, кој произлезе од Рамковниот договор, каде се регулира прашањето за службениот јазик во Република Македонија.
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов во своето годишно обраќање во Собрание го оцени Законот за употраба на јазиците што е во процедура како неуставен, репресивен и закана за унитарноста на државата. „Со овој закон заради краткорочни политички поени се доведуваат во прашање трајните интереси на Македонија и македонскиот народ. Барањето за двојазичност е апсолвирано со амандман 5 од Уставот, кој произлезе од Рамковниот договор, каде се регулира прашањето за службениот јазик во Република Македонија. За еден предлог-закон да има европско знаменце неопходно е да постои европска директива, која налага усогласување на македонското законодавство со тоа на Унијата. Таква директива не постои и со овој закон ќе станеме можеби единствена европска држава која сама си поставува услови за членство во ЕУ, што никој не го бара“, рече Иванов. „Законот е репресивен. Оние кои тврдат дека овој закон е во согласот со Уставот и со законите ќе ги прашам со чиј Устав и со чии закони? По консултации со експерти, можам да кажам дека Законот за ...
| | веќе видена | слични

Централното прашање со кое се соочува секое општество и секоја држава е дали слободата и поредокот можат да опстанат заедно. Тензијата меѓу слободата и поредокот се надминува само на еден начин, а тоа е преку праведни и општествено прифатени закони. Законите, пак, создаваат општествена реалност, дефинирајќи што е правилно и прифатливо, а што не е. „Реформаторот можеби е во право за она што е погрешно, но, не секогаш е во право за она што е правилно. Едно од тие прашања е Законот за употреба на јазиците. Со овој закон, заради краткорочни политички поени се доведуваат во прашање трајните интереси на Република Македонија и македонскиот народ. Прво, барањето за двојазичност е апсолвирано со амандманот 5 од Уставот на Република Македонија, кој произлезе од Рамковниот договор, каде се регулира прашањето за службениот јазик во Република Македонија. Колку што е опасно неспроведувањето на Рамковниот договор, толку е опасно и излегувањето од рамката што тој ја предвидува. Ќе потсетам дека Република Македонија е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силјановска: Името Република Македонија е неразделно од името на македонскиот народ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: