Турнеја на сплитскиот балет во Македонија


Балетот на Хрватскиот народен театар од Сплит почнува турнеја во Македонија. Вечерва во салонот на Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот ќе се претстави истакнатиот македонски танчар и кореограф, Игор Киров, во улога на уметнички директор на балетот на Хрватскиот народен театар од Сплит. Киров ќе го предводи балетот "На пат", музичко-сценско дело што се наоѓа на работ меѓу сонот и реалноста .Балетот е комбинација од класични и од современи танцови елементи во изведба на 17 танчари.. Во "На пат", уметничкиот директор како музичка подлога ги користи "Голдберг-варијациите" на Јохан Себастијан Бах. Во главните улоги се Екатерина Кузњецова, Матеа Милас, Габриела Меде, Ева Карпиловска, Иван Бојко и Урош Шкапер. Со овој балет, Игор Киров исцртува уште еден оригинален кореографски потпис каде што неизмерниот талент, автентичноста и уметничката рефлексија му овозможуваат да допре онаму каде што повеќето други кореографи не успеваат. В петок, во Центарот за култура во Битола, Киров ќе гостува со ...
| | веќе видена | слични

Иако во својата 20-годишна кариера имал голем број европски и светски настапи, сепак пред премиерниот настап во големата сала на центарот за култура во Битола, Игор Киров, авторот на балетскиот проект „5 до 12“, изјави дека има голема трема. - Зад себе имам многу настапи. Секогаш сум имал трема, но сепак вечерва тремата е уште поголема, бидејќи кога се настапува во Битола, која за мене е град на културата, честа е голема, а и одговорноста е голема, зашто битолската публика има истенчен вкус и знае да ги вреднува претставите - изјави Киров.Балетската претстава „5 до 12“ на кореографот Игор Киров, која во петокот премиерно се изведе пред битолската публика, е типичен македонски проект, работен по музика на Кирил Џајковски, костимите се на Александар Ношпал, а кореографското и сценското решение се исто така на Киров.Дванаесетте сплитски танчари од Хрватскиот народен театар повеќе од еден час танцуваа на инвентивната кореографија на Киров, оставајќи ги без здив присутните во Центарот за култура во Битола. ...
| | веќе видена | слични

Центарот за култура приреди ново изненадување за битолската публика, со што го продолжи континуитетот на гостувања на спектакли, кои со воодушевување се дочекани од битолската публика. Така, синоќа, на сцената на големата сала гостуваше балетот од Хрватскиот народен театар со претставата „5 до 12“ на Игор Киров. Синоќа по втор пат пред битолската публика беше претставено дело на Игор Киров, но, за разлика од првиот пат, кога на сцената беа балетаните на Македонската опера и балет, овој пат тоа беа играчите на Хрватскиот народен театар од Сплит. Истакнатиот македонски танчар и кореограф, Игор Киров, синоќа на сцената на Центарот за култура во Битола се претстави во улога на уметнички директор на балетот на Хрватскиот народен театар од Сплит. Преку 12 танчери, низ исто толку сцени Киров раскажува шест периоди од човечкиот живот, од раѓањето до смртта. Во балетот се доловува комплексноста на балканскиот менталитет, и навиката на луѓето проблемите да ги решаваат во последен момент, токму онака како што судбината ...
| | веќе видена | слични

Битолската публика беше одушевена од балетскиот спектакл „5 до 12“на Киров, исклучително дело поставено на музика на Кирил Џајковски, која претставува комбинација на електронски и изворни звуци. Преку 12 танчари, низ исто толку сцени Киров раскажува шест периоди од човечкиот живот, од раѓањето до смртта. Во балетот се доловува комплексноста на балканскиот менталитет, и навиката на луѓето проблемите да ги решаваат во последен момент, токму онака како што судбината ќе посака, вели тој. Танчерите од балетот на Хрватскиот народен театар во Сплит велат дека е вистински предизвик да се работи со Киров. ,,Тој со нас работи веќе неколку години. Мислам дека секоја нова претстава е подобра од претходната што се однесува до кореографијата. Според мене ова е многу убава претстава, а сега подготуваме и нова.,,-вели Урош Шкапер, балетан. ,,Многу е тешко да се одигра ова, бидејќи претставата бара многу кондиција. Стилот е поинаков, но сепак ова е нешто поинакво и прекрасно. Публиката во Битола одлично реагираше. Сите беа ...
| | веќе видена | слични

Балетската претстава „На пат“, во кореографија на извонредниот Игор Киров, завчеравечер беше изведена од танчарите на Хрватскиот народен театар - Сплит во Македонската опера и балет, во рамките на фестивалот „Мајски оперски вечери“. Македонската публиката премиерно имаше можност да проследи навистина динамично балетско дело, комбинација на класични и модерни танцови елементи. Преку 32 подолги и пократки приказни на сцената, танчарите успешно ја доловија идејата на Киров, танцувајќи на „Голдберг-варијациите“ на Јохан Себастијан Бах. Исклучително плени што во овој балет класичните балетски движења се беспрекорно испреплетени со современите, па танчарите на сцената изгледаат грациозно, а истовремено ги доловуваат немирот и стравот од непознатото што авторот сака да го прикаже. Игор Киров преку оваа танцова игра го пренесува своето динамично темпо на живеење, оставајќи го својот лесно препознатлив печат. Тој во ова балетско дело вклучува 17 танчари, а преку нивната беспрекорна игра се обидува да истакне дека ...
| | веќе видена | слични

Со настапот на „Скопје танцов театар“ на Рисима Рисимкин продолжи манифестацијата Уметничка пролет на УГД. Настапот на овој извонреден ансамбл предводен од Рисима Рисмкин се одржа во Центарот за култура „Ацо Шопов“, а беше збогатен и со настап на студиото „Break the floor“ од Штип. „Скопје танцов театар“ ја изведе современата танцова претстава „Кожа“, во два дела – првиот дел „Котел“, со музика на Антонијо Китановски и костими на Благој Мицевски, и вториот „Погрешно“, кореограф Адријана Данчевска, музика Верка, аудио едитор Горан Ристевски и костими Благој Мицевски. Уметничка пролет на УГД завршува со претставата „5 до 12“, на која како кореограф се појавува штипјанецот Игор Киров, а музиката ја напиша Кирил Џајковски. И оваа претстава ќе се одржи во Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип, во сабота, 13 мај, со почеток во 20 часот.
| | веќе видена | слични

Најистакнатиот македонски танчар и кореограф, Игор Киров, пред публиката ќе се претстави во улога на уметнички директор на балетот на Хрватскиот народен театар од Сплит. Вечерва во салонот на Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот Киров ќе го предводи балетот „На пат“, музичко-сценско дело што се наоѓа на работ меѓу сонот и реалноста. Претставата е во рамки на „Мајски оперски вечери“. Во „На пат“, уметничкиот директор како музичка подлога ги користи „Голдберг-варијациите“ на Јохан Себастијан Бах. Во главните улоги се Екатерина Кузњецова, Матеа Милас, Габриела Меде, Ева Карпиловска, Иван Бојко и Урош Шкапер. Балетот е комбинација од класични и од современи танцови елементи во изведба на 17 танчари. Кирков се истакнува докажувајќи дека имагинацијата, динамиката и техничката подготовка претставуваат јадро на неговата кореографска уметност. „На пат“ е преплет од 32 танцови приказни што нурнуваат една во друга. Со овој балет, Игор Киров исцртува уште еден оригинален кореографски потпис каде што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 163 | | | веќе видена

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од ...
сите 223 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Народниот театар од Битола за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица ги доби наградите за најдобра претстава и режија ...
сите 75 | | | веќе видена

Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери ...
сите 77 | | | веќе видена

Американската војска објавила видео снимка на која, како што се тврди, се гледа како иранската Револуционерна гарда отстранува мина која не експлодирала на ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турнеја на сплитскиот балет во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: