Сто години од раѓањето на академик Михаил Петрушевски

3 копии

Македонската академија на науките и уметностите денеска и утре со дводневна меѓународна конференција ќе одбележи сто години од раѓањето на академик Михаил Д. Петрушевски, основоположник на класичните студии во Македонија и еден од основачите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и на МАНУ. За македонската наука и култура тој придонел со преведувачката дејност, во која посебно место имаат преводите од грчки јазик на Хомеровите епови „Илијада“ и „Одисеја“, „Поетика“ на Аристотел и Прличевиот „О Арматолос“ („Сердарот“). Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на отворањето на научниот собир истакна дека Петрушевски е меѓу стожерите на македонската наука и култура во 20 век чии научни достигнувања поставиле високи стандарди и параметри, според кои, како што рече, се мерат вредностите, не само во класиката, туку и во многу други општествени науки кај нас. Иванов истакна дека со преводот на „Илијадата“ Петрушевски придонел за афирмација на македонскиот јазик со неговите изразни можности, богатство и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 14 октомври - По повод 100-годишнината од раѓањето на академик Михаил Д. Петрушевски, македонската академија на науките и уметностите и Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ организираат дводневна Меѓународна конференција. Конференцијата се одржува под покровителство на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој ќе се обрати пред присутните, а за значењето на делото на Петрушевски ќе говорат претседателот на МАНУ академик Георги Старделов, претседателот на организацискиот одбор академик Петар Хр. Илиевски и деканот на Филозовскиот факултет Горан Ајдински. Во рамки на одбележувањето денеска во аулата на Филозофскиот факултет ќе биде откриена биста на академик Петрушевски. Петрушевски (1911 - 1990) беше прв декан на Филозофскиот факултет во Скопје и еден од основачите на Македонската академија на науките и уметностите.
| | веќе видена | слични

9:30 часот - Продолжува регионалниот форум за меѓуопштинска соработка „Заедно до подобри услуги за граѓаните“, х. „Континентал“, Скопје 9:30 часот - Седница на собраниската Законодавно-правна комисија. (Собрание на РМ, Сала 4, Скопје 10:00 часот - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе се обрати на меѓународната конференција „100 години од раѓањето на академик Михаил Д. Петрушевски“, МАНУ, Скопје 10:00 часот - Македонската асоцијација за човечки ресурси организира меѓународна конференција на тема „Ние знаеме што е следно во човечките ресурси“, х.„Холидеј Ин“, Скопје 10:00 часот - Прес- конференција на „Пакомак“, х.„Холидеј Ин“, Скопје 10:30 часот - Министерот за одбрана Фатмир Бесими ќе присуствува на свеченото примопредавање на воена опрема донирана од Република Турција, Технички-ремонтен центар, Скопје 10:30 часот - Коалицијата за одржлив развој - Скопје организира работилница на тема „Сквер плеј“, Плато пред Стоковна куќа „Мост“, Скопје 11:00 часот - Собранието на Република Македонија ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сто години од раѓањето на академик Михаил Петрушевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: