Рамковните вработени од први јуни ќе седнат во работните столчиња


2 копии

90 % од 958 луѓе вработени по рамковен договор ги потпишале решенијата за прераспределба во државните институции а останатите тоа треба да го сторат во вторник. Дали сите ги прифатиле понудените работни места е рано да се каже велат од владата, но се очекува првата фаза од процесот да заврши во следниве неколку недели, со што вработените кои 10 години земаа плата а седеа дома, од 1 јуни за прв пат ќе седнат на свое работно столче. „Работното место е врз основа на огласот кога биле примени, сега се менува институцијата. Од секретаријатот се систематизираат во други институции каде според анализата и планот на секретаријатот, правичната застапеност не е на дозволеното ниво“, вели портпаролот на Владата Мухамед Хоџа. Планот покажува дека топ 6 институции од вкупно 224 во кои ќе работат најголем број од овие вработени се МВР, УЈП, Царината, Клиничката болница во Тетово, Управата за матични книги и Јавното обвинителство а потоа следат МНР, Катастарот, МОН, ФЗО и Министерството за финансии. Процесот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сто од 958 административци кои повеќе од 10 години земаат плата од државата без ниту еден ден да се појават на работа, го одбиле повикот за работа и не ги потпишале договорите кои им биле понудени за нивно распределување. Tие сега ќе бидат испратени на трансфер листата на Министерството за информатичко општество, каде што ќе им биде дадена втора последна шанса за работа. „Од сите контактирани, околу 90%, според информациите добиени од Секретаријатот, ја потпишаа својата согласност за трансфер во одредена институција. Затоа се надеваме дека оваа прва фаза ќе се спроведе успешно и дека ќе продолжиме со следната фаза на систематизација на сите административци кои се опфатени со програмата за правична и соодветна застапеност", изјави Мухамет Хоџа – портпарол на Владата
| | веќе видена | слични
2 копии

Сто административци, вработени во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор преку програмата за правична застапеност, одбиле да ги потпишат решенијата за трансфер во соодветна јавна институција, пренесува СДК . Владиниот портпарол Муамет Хоџа кажа дека околу 90 отсто од вкупно 958 административци, кои биле вработени според програмата за правична застапеност, а кои досега не доаѓале на работа, веќе ги потпишале решенијата дека се согласуваат да се изврши трансфер на работното место и дека тие ќе бидат распределени на работа. Останатите кои не ги потпишале согласностите, ќе се најдат на трансфер листата за распределба во оние институции во кои ќе има потреба од ваков кадар. Тој кажа дека по спроведената анализа во првата фаза биле исконтактирани 958 лица, а во втората и останатите до бројката од 1.600 вработени според Рамковниот договор. „Од сите контактирани, околу 90 отсто ја потпишаа совојата согласност за трансфер во одредена институција. Се надеваме дека оваа прва фаза ќе се спроведе успешно и ...
| | веќе видена | слични

Од вкупно 1600, Владата најде работа за 958 админситративци кои досега седеа дома а примаа плата. Најголемиот дел од нив ја прифатиле понудената работа и потпишале решенија, а само десет отсто одбиле да го сторат тоа. Тие ќе бидат ставени на трансфер листата за втората фаза за кога е предвидена прераспределба на останатите вработени по Рамковниот договор, а доколку и тогаш одбијат, ќе добијат отказ. „Тие што не потпшишале, ќе бидат на трансфер листа. Се надеваме дека сите ќе прифатат и потпишат.“ - изјави Мухамед Хоџа - портпаролот на Владата. За останатите, 642 вработени по Рамковен договор дополнително ќе се бара работа низ институциите. Но, коалициониот партнер на СДСМ во Владата, ДУИ, не отстапува и посочува дека со распределбата на овие вработени не завршува завршува процесот на вработување по основ на Рамковниот договор. „Приоритет на владата, односно секретаријатот за спроведување на Рамковниот дооговор е да сите овие лица да се распределат на конкретни работни места и според анализите да има нови ...
| | веќе видена | слични

156 вработени по Рамковен одбиваат да почнат со работа, но сакаат да земаат плата и да продолжат да седат дома. 10 години откако рамковните вработени почнаа да земаат пари за седење дома, 10% од нив одбиваат да си ја заработат платата. Околу 10% од вработените по Рамковен не се согласиле да бидат распределени во јавниот сектор, што значи дека барем за сега ќе земат плата и ќе седат дома. Од Владата не прецизираат дали оваа група на луѓе одбиле да потпишат договор за одредено работно место, или одбиваат било каква работна позиција. Што се однесува за останатите 90% опфатени со првата фаза, веќе ги потпишале решенијата за прераспределба во државните институции. Ако решенијата не ги потпишат и останатите 10% наскоро, од Владата велат дека тие ќе бидат ставени на трансфер листа за втората фаза за кога е предвидена прераспределба на останатите од вкупно 1.600 вработени. Од таму не одговорија дали станува овие 10% се во земјава, или пак се во странство. На прашањето дали ...
| | веќе видена | слични

Проширување на парламентарното мнозинство ќе има до крајот на мај, тврдат од Владата. Освен постојните коалициски партнери со сигурност се вклучува Турската партија, вели портпаролот на Владата, Бошњаковски. А во тек се постојани преговори за евентуално на други партнери. Од Владата информираа дека 90 проценти од 958 административци вработени по Рамковен договор потпишале согласност за прераспределување во институциите каде се насочени според планот на Секретаријатот. Оние кои нема да се согласат ќе преминат на трансфер листа, вели портпаролот на Владата, Хоџа. На владината седница бил прифатен усогласениот текст на Меморандумот за соработка во областа на енергетика со Република Бугарија. Владата меѓудругото го задолжила Министерството за економија да ја продолжи постапката со која од концесионерот „Еуромакс“, за експлоатација на минерални суровини бакар и злато на локалитетот „Иловица“. Владата ја отпочнала и постапката за формирање работна група за утврдување на програма за одбележување јубилеј 1.000 ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Деведесет проценти од вкупно 958 луѓе вработени по Рамковен договор, опфатени со првата фаза, веќе ги потпишале решенијата за прераспределба во државните институции. Од Владата очекуваат решенијата да ги потпишат и останатите 10 проценти. Доколку не го сторат тоа наскоро, тие ќе бидат ставени на трансфер листа за втората фаза за кога е предвидена прераспределба на останатите од вкупно 1.600 вработени по овој основ.
| | веќе видена | слични

Од Владата очекуваат решенијата да ги потпишат и останатите 10 проценти. Доколку не го сторат тоа наскоро, тие ќе бидат ставени на трансфер листа за втората фаза за кога е предвидена прераспределба на останатите од вкупно 1.600 вработени по овој основ.
| | веќе видена | слични

Доколку не го сторат тоа наскоро, тие ќе бидат ставени на трансфер листа за втората фаза за кога е предвидена прераспределба на останатите од вкупно 1.600 вработени по овој основ. Портпаролот на Владата Мухамед Хоџа на денешната прес-конференција посочи дека од Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, тие се систематизираат во други институции каде според анализата и планот на секретаријатот, правичната застапеност не е на потребното ниво. На прашањето дали со распределбата на овие вработени завршува процесот на вработување по основ на Рамковниот договор и правичната застапеност, Хоџа посочи дека откако ќе се заврши оваа обврска, ќе има нови огласи за вработувања доколку во одредени инатитуции правичната застапеност не е исполнета. Планот што претходно е направен покажува дека овие вработени во најголем дел ќе бидат прераспределени во МВР, УЈП, Царината, Клиничката болница во Тетово, Управата за матични книги и Јавното обвинителство. Потоа следат МНР, Катастарот, МОН, ФЗО и Министерството за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за економија Крешник Бектеши – бара отчет од Владата, за тоа колку луѓе се вработени откако СДСМ и ДУИ дојдоа на власт. Тој пред три недели, на седница на Владата писмено побарал да му биде доставен детален преглед од Министерството за финансии колку согласности за вработување се издадени во периодот од јуни лани до крајот на минатиот месец, објави ТВ 24. Владата на 60-та седница го задолжила Министерството за финансии да ги обезбеди податоци. Од економија велат дека информациите се уште не ги добиле. Бектеши бара информации за колку согласности за вработување потпишал по институции, колку од нив се на определено, а колку на неопределено време и колку трансфери на вработени се направени. Неофицијално податоците на Бектеши му се потребни за спроведување на систематизацијата поврзана со стратегија за реформи во јавната администрација.
| | веќе видена | слични

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Нов текст на законот за Јавно обвинителство, со кој се предлага Специјалното јавно обвинителство да се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење ...
сите 97 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во одредена сфера од ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рамковните вработени од први јуни ќе седнат во работните столчиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: