Почина основачот на „Епл“ - Стив Џобс

Светот загуби уште еден голем ум Стив Џобс, мозокот кој стоеше позади „Епл“, „ајфон“, „ајпед“, „ајпод“, „ајтјунс“ почина, објави „Епл“. Џобс имаше 56 години. Од „Епл“ не откриваат каде и од која причина, но на јавноста и беше познато дека тој се бореше со рак на панкреасот и имаше трансплантација на црниот дроб. На почетната страницата на сајтот на „Епл“ веќе се наоѓа голема фотографијата на која пишува „Стив Џобс 1955-2011“. Кога ќе се кликне на неа се појавува дополнителен текст: „Епл загуби голем визионер и креативен генијалец, а светот изгуби неверојатен човек. Оние кои имаа среќа да го запознаат и да работат со Стив загубија драг пријател и инспиративен ментор. Стив зад себе остави компанија каква што само тој можеше да изгради и неговиот дух секогаш ќе биде основата на „Епл“. Џобс ја основа „Епл компјутер“ во 1976 и заедно со неговиот пријател од детството Стив Возниак го пуштија на пазарот првиот персонален компјутер во светот „Епл II“.
| | веќе видена | слични

Стив Џобс, кој почина пред два дена, ќе биде погребан согласно будистичките адети и традиции, објави руската новинска агенција РИА “Новости“, повикувајќи се на американски медиуми, пренесува Нетпрес. Светски признатиот иноватор во сферата на технологиите, почина на 56-годишна возраст, во средата на 5 октомври, по долго боледување од рак на панкреасот. Неговите роднини не сооптшуваат каде ќе биде погребан култниот менаџер. Стив Џобс беше будист, а ја прифатил религијата во 1973 година, кога заминал во Индија. Основачот на денеска најбогатата и највредна компанија во светот, “Епл“, тогаш од Индија се вратил во САД, со долга коса и облечен во традиционална будистичка облека. Претставници на локалната власт во Сакраменто, денеска соопштиле дека на погребот на Џобс, кој најверојатно ќе се одржи викендов, ќе присуствуваат само неговите најблиски. Баптистичката црква Вестбро, позната по скандалозно појавување на нејзини припадници на погребите на многумина познати личности, соопштила дека ќе организира протести ...
| | веќе видена | слични

Влијанието на еден од иноваторите, кој стои рамо до рамо со Тесла и со Едисон, во оваа дигитална ера е огромно и тоа ќе продолжи да се рефлектира и ќе остане пример за идните генерации иноватори и програмери Стив Џобс почина на 56 години по подолго боледување од рак на панкреасот Визионерот и двигател на „Епл“ замина во легендите Добро познато е дека тајната на огромниот успех во потрошувачката технологија и на уште ред други иновации во дигиталната доба на „Епл“ лежеше во визијата, раководството и креативноста на Стив Џобс, кој по подолго боледување почина од рак на панкреасот завчера на 56 години. Веста за смртта на Џобс со еднаква тага ја дочекаа милиони корисници на неговите иновации, директори на технолошки компании и политичката елита. Тој направи компанија и култ следен од милиони корисници и буквално засекогаш го смени начинот на кој размислуваме за технологијата, почнувајќи од персоналните компјутери, мобилната технологија, па сé до музичката индустрија. Една од клучните работи што ги ...
| | веќе видена | слични

Додека светот се занимава со падот на акциите на „Епл“ поради смртта на основачот Стив Џобс, ние ви ги претставуваме најнеобичните деталите од животот на генијалецот. Ова се десетте необични работи кои можеби не сте ги знаеле за Стив Џобс, кои ги објави “Дејлифинанс“. 1. Визионерот Стив Џобс е посвоен, а негова биолошка сестра е познатата американска писателка, Мона Симпсон, за што ни двајцата не биле свесни додека не пораснале. Иронично, најпознатиот роман и се вика “Секаде, но не тука“ во кој пишува за односот со своите родители кои всушност се биолошки на Џобс. 2. Абдулфатах Џандали, муслиман од Сирија е биолошкиот татко на Џобс, кој на факултет запознал девојка, а таа набргу забременила. Тие тогаш сметале дека се премлади за родителство, па го дале Стив на посвојување. Единствен услов бил да го дадат на родители кои се факултетски образовани. Но, парот што го посвоил лажел, мајката не завршила ни средно училиште. Посвојувањето ќе пропаднело, но новите родители ветиле дека ќе го испратат Џобс на ...
| | веќе видена | слични

Коосновачот и поранешен извршен директор на Епл Стив Џобс, кој почина во средата по долго боледување, ќе биде погребан во согласност со будистичките традиции, соопшти порталот за современа уметност ArtLyst, без да го наведе изворот на информацијата. Светски познатиот иноватор во информатичката технологија е будист по убедување. Тој ја прифати оваа религија за време на посетата во Индија во 1973 година. Според претставниците на градот Сакраменто, на погребот, кој според медиумите ќе се одржи до крајот на неделава, ќе присуствуваат само најблиските луѓе на Џобс. (Крај)
| | веќе видена | слични

ИН МЕМОРИАМ СТИВ ЏОБС Стив Џобс, визионерот и иноватор што од темел го разниша и го промени светот на компјутерите, мобилните телефони, музиката и филмот, па и животните навики на луѓето насекаде низ светот, почина прексиноќа на возраст од 56 години. - Брилијантноста, страста и енергијата на Стив беа извор на безброј иновации што го збогатуваат и подобруваат нашиот живот. Светот е немерливо подобар благодарение на Стив. Најголемата љубов му беа сопругата Лорин и семејството. Нашите срца сега се со нив и со сите што се погодени од неговите извонредни дарби - објави компанијата „Епл“. Творец на сите „играчки“ Светот ќе го памети Џобс како креатор на персоналните компјутери „епл“ и „мекинтош“, на мобилните телефони и уреди ајфон, ајпод и ајпад, како основач на филмското студио „Пиксар“ и како лидер на компанијата со најголем скок на акции во првата деценија од новиот милениум. Иако лекарите уште во 2004 година открија дека боледува од рак на панкреасот, Џобс во изминатите неколку години напорно работеше на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Незавршен студент и посвоено дете, човекот кој го смени светот на технологијата во 1970-те години и повторно во 2000-те години ги измисли компјутерите, мобилните телефони и начинот на слушање на музика, коосновачот на една од најмоќните компјутерски компании во светот, Apple, Стив Џобс, почина вчера на 56-годишна возраст. Apple изгуби лидер-визионер, кој беше инспирација за создавањето на персоналните компјутери и иконските производи како што се iPod, iPhone и iPad, што го издигна Џобс на пиедесталот на најзначаен лидер на индустријата на неговата генерација. Стив Џобс умрел тивко, опкружен со својата сопруга и потесното семејство во неговата куќа во Пало Алто во Калифорнија. Неговата смрт, по седум годишната борба со редок вид рак на панкреасот, покрена лавина од последни поздрави кои ги обединија светските лидери, деловните ривали и обичните луѓе во жалењето по неговата прерана смрт и во прославата на неговите монументални постигнувања. „Светот изгуби визионер. И можеби не постои поголема почит кон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Блесокот, страста и енергијата на Стив беа извор на бројни иновации, кои го збогатуваат и подобруваат нашиот живот. Светот стана неизмерно подобар благодарение на Стив - се вели во соопштението на официјалниот сајт на Аппле Технолошкиот гениј на "Епл", Стив Џобс, по долгогодишна борба со ретка форма на рак на панкреас, почина во средата на 56-годишна возраст. Тој направи револуционерна промена во технолошкиот свет и зад себе остави 317 патенти за компјутерскиот гигант "Епл". Во средата ноќта "Епл" ја соопшти информацијата за неговата смрт со кусо соопштение на официјалниот сајт. -Блесокот, страста и енергијата на Стив беа извор на бројни иновации, кои го збогатуваат и подобруваат нашиот живот. Светот стана неизмерно подобар благодарение на Стив - се вели во соопштението. Веднаш по неговата смрт, аналитичарите почнаа да ја предвидуваат иднината на "Епл" со негативна конотација. Тие очекуваат вредноста на корпорацијата драстично да се намали бидејќи тој беше моторот на компанијата. И стручњаците веруваат, дека ...
| | веќе видена | слични

Почина првиот човек на "Apple" Стив Џобс, фановите на "Apple" од цел свет тажат за неговата смрт. На следното видое погледнте го неговиот говор Стенфорд од 2005... http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UF8uR6Z6KLc
| | веќе видена | слични

Џобс не беше ни хардвер инженер, ни софтвер програмер, ниту, пак, менаџер. Тој се сметаше себеси за лидер во технологијата Њујорк - Во средата почина Стивен П. Џобс, визионерскиот коосновач на „Епл“, кој помогна да се спроведе ерата на персоналните компјутери и потоа ја предводеше културната трансформација во начинот на кој музичката, филмот и мобилните комуникации беа доживеани во дигиталната ера. Тој имаше 56 години. Оваа информација ја соопшти „Епл“, компанијата која тој и неговиот пријател од училишните клупи ја формираа во 1976 година во гаража во приградска населба во Калифорнија. Пријател на семејството изјави дека Џобс починал како последица на компликации од рак на панкреасот, болест со која водеше долга и јавна борба, останувајќи лице на компанијата дури и кога беше подложен на лекарски третман. Тој продолжи да ги претставува новите производи за глобалниот пазар во неговите препознатливи фармерки дури и откако стана слаб и кревок. Нему во 2004 година му беше извршена хируршка интервенција, му ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина основачот на „Епл“ - Стив Џобс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: