Едукативни програми на „Мајкрософт“ за стекнување СТЕМ-вештини за ученици

3 копии

СТЕМ Академија почнува со воведување на светски признатите едукативни платформи и програми на Мајкрософт за стекнување СТЕМ-вештини и знаење, базирани на Мајкрософт-курикулуми и примена на соодветна Мајкрософт-технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини што се релевантни за учениците и што ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел „Мајкрософт Македонија“ и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Мајкрософт едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. - Ни претставува задоволство да ја поддржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација, која долги години успешно креира СТЕМ-вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Мајкрософт-курикулуми, кои овозможуваат градење СТЕМ-вештини за учениците на возраст од 5 до 20 години – изјави Љупчо Георгиев, генерален директор на „Мајкрософт ...
| | веќе видена | слични

СТЕМ Академија започнува со воведување на светски признатите Microsoft едукативни платформи и програми за стекнување на СТЕМ вештини и знаење, базирани на Microsoft курикулуми и примена на соодветна Microsoft технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини кои се релевантни за учениците и кои ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел Microsoft Македонија и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Microsoft едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. „ Ни претставува задоволство да ја подржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација која долги години успешно креира СТЕМ вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Microsoft курикулуми кои овозможуваат градење на СТЕМ вештини за учениците на возраст од 5-20 години. За таа цел спремни сме да ги ставиме на располагање нашите ресурси и ...
| | веќе видена | слични

СТЕМ Академија започнува со воведување на светски признатите Microsoft едукативни платформи и програми за стекнување на СТЕМ вештини и знаење, базирани на Microsoft курикулуми и примена на соодветна Microsoft технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини кои се релевантни за учениците и кои ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел Microsoft Македонија и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Microsoft едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. „Ни претставува задоволство да ја подржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација која долги години успешно креира СТЕМ вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Microsoft курикулуми кои овозможуваат градење на СТЕМ вештини за учениците на возраст од 5-20 години. За таа цел спремни сме да ги ставиме на располагање нашите ресурси и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 68 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите ...
сите 89 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Едукативни програми на „Мајкрософт“ за стекнување СТЕМ-вештини за ученици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: