Едукативни програми на „Мајкрософт“ за стекнување СТЕМ-вештини за ученици

3 копии

СТЕМ Академија почнува со воведување на светски признатите едукативни платформи и програми на Мајкрософт за стекнување СТЕМ-вештини и знаење, базирани на Мајкрософт-курикулуми и примена на соодветна Мајкрософт-технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини што се релевантни за учениците и што ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел „Мајкрософт Македонија“ и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Мајкрософт едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. - Ни претставува задоволство да ја поддржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација, која долги години успешно креира СТЕМ-вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Мајкрософт-курикулуми, кои овозможуваат градење СТЕМ-вештини за учениците на возраст од 5 до 20 години – изјави Љупчо Георгиев, генерален директор на „Мајкрософт ...
| | веќе видена | слични

СТЕМ Академија започнува со воведување на светски признатите Microsoft едукативни платформи и програми за стекнување на СТЕМ вештини и знаење, базирани на Microsoft курикулуми и примена на соодветна Microsoft технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини кои се релевантни за учениците и кои ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел Microsoft Македонија и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Microsoft едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. „ Ни претставува задоволство да ја подржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација која долги години успешно креира СТЕМ вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Microsoft курикулуми кои овозможуваат градење на СТЕМ вештини за учениците на возраст од 5-20 години. За таа цел спремни сме да ги ставиме на располагање нашите ресурси и ...
| | веќе видена | слични

СТЕМ Академија започнува со воведување на светски признатите Microsoft едукативни платформи и програми за стекнување на СТЕМ вештини и знаење, базирани на Microsoft курикулуми и примена на соодветна Microsoft технологија во целокупниот процес на едукација. Овие едукативни платформи се фокусирани на развој на вештини кои се релевантни за учениците и кои ги подготвуваат за предизвиците на работните места во 21 век. За таа цел Microsoft Македонија и СТЕМ Академија потпишаа Меморандум за разбирање меѓу двете институции. Microsoft едукативната програма ќе биде достапна во понудата на СТЕМ Академија од септември годинава. „Ни претставува задоволство да ја подржиме СТЕМ Академија како најстара и најреномирана едукативна организација која долги години успешно креира СТЕМ вештини кај децата. Ги ставаме на располагање докажаните СТЕМ базирани Microsoft курикулуми кои овозможуваат градење на СТЕМ вештини за учениците на возраст од 5-20 години. За таа цел спремни сме да ги ставиме на располагање нашите ресурси и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Едукативни програми на „Мајкрософт“ за стекнување СТЕМ-вештини за ученици

Од:
До кого (е-маил):
Порака: