Дачиќ: Приштина би прифатила поделба на Косово, ако нема ментори


2 копии

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Приштина би прифатила предлог за поделба на Косово ако со нив се разговара без ментори. „Ако би разговарале отворено за поделба на Косово без ментори, Приштина тргнувајќи од свои интереси, би го прифатила тој предлог“, изјави Дачиќ. Дачиќ додава дека големите сили предлогот за поделба на Косово не сакаат да го разгледуваат, бидејќи мислат дека прашањето за Косово го затвориле во 2008 година со тоа што признале независност. Запрашан дали е точна изјавата на претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ дека претседателот на Србија Александар Вучиќ понудл југ на Србија за север на Косово, Дачиќ тврди дека „никакви разговори за обиди за трајно решение на Косово немало“.
| | веќе видена | слични

Српскиот министер на полицијата Небојша Стефановиќ порача во петокот во разговорот со функционери на Обединетите нации во Белград, дека општата безбедносна ситуација на Косово е „многу сериозна“. Стефановиќ во Белград се сретна со помошникот на генералниот секретар на ОН за мировни операции, Александар Зуев, и го повтори ставот на Србија дека на територијата на нејзината поранешна јужна покраина Косово и Метохија и натаму е неопходно дејствувањето на мисијата светската организација – УНМИК. Потсетувајќи дека УНМИК, согласно Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност при ОН, се грижи за владеењето на правото и безбедноста, Стефановиќ нагласил дека на Косово и натаму има неразјаснети убиства, како оние на припадникот на Жандармеријата на МВР на Србија и на челникот на Граѓанската иницијатива Слобода, демократија, правда – Оливер Ивановиќ. Зуев го повикал Стефановиќ во јуни во седиштето на ОН да учествува на состанокот на министрите за внатрешни работи и шефовите на полицииите за безбедноста, со кој ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дипломатската активност на Србија е насочена кон тоа да биде најдено трајно решение за косовскиот проблем, изјави министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ. - Сите средби, кои се одржуваа и ќе се остваруваат, се многу важни како подготовка на теренот за некакво взаемно прифатливо решение за Косово. Србија е подготвена за компромис и ние направивме некои многу важни отстапки, изјави Дачиќ за телевизија Прва, коментирајќи ја денешната посета на претседателот на Србија, Александар Вучиќ на Германија. Тој рече дека шефот на француската дипломатија Жан-Ив Ле Дриан се воодушевил од „волјата и подготвеноста на Србија“ да вложи многу со цел да се постигне трајно решение. - Без Франција и Германија тешко дека може да се договори решение со европските партнери, изјави Дачиќ. Говорејќи за формирањето на Заедницата на српските општини во Косово, Дачиќ рече дека е многу важно да се види како тие официјални лица реагираат на случувањата околу ЗСО. - Дури поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд се потсмеваше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Какви ќе бидат односите на Србија и Косово за 15-тина години? Со прашањето се занимаваа експерти од Србија, Косово и Германија во соработка со фондацијата Фридрих Еберт. Дојче веле ексклузивно ја донесува нивната анализа. На кој начин ќе биде решен косовскиот конфликт? Дваесетина претставници на цивилното општество, дипломати и стручњаци од Србија, Косово и Германија, собрани на иницијатива на Фондацијата Фридрих Еберт, ФЕС, изработија четири можни сценарија за развојот на односите меѓу Србија и Косово до 2035. година. Сценаријата ќе бидат претставени денеска во Белград, а Дојче веле ексклузивно ги донесува клучните тези од анализата. „Најдобро сценарио би било она кое ќе го реши спорот околу статусот на Косово“, вели Шпетим Гаши од Сојузот за инклузивно управување, еден од авторите на анализата за сценаријата. Според ова најоптимистичко сценарио со наслов „Зелен бран“, Србија и Косово во 2019. година би постигнале договор за нормализација на односите, Србија во 2025. година би станала членка на ЕУ, а Косово ...
| | веќе видена | слични

Шефот на косовската делегација во дијалогот со Србија, Авни Арифи,изјави дека непоколебливо е барањето на Косово, Србија да ги спроведе постигнатите договори во Брисел.Гостувајќи во емисијата „Инфо магазин“ на телевизијата Клан Косова тој нагласи дека двете држави нема што повеќе да разговараат за Заедницата на српски општини,бидејќи и официјален Брисел потврдил дека таа ќе се формира во согласност со Уставот на Косово и одлуката на Уставниот суд.– Постигнати се повеќе договори. Некои се спроведени, некои се блокирани. Ја добив оваа обврска со идејата дека мојот мандат ќе биде за спроведување на старите договори. Верувам дека како Косово го достигнавме нивото за финализирање на овој процес, бидејќи не можеме да одиме во процес кога договорите потпишани во 2011 година не се спроведуваат дури и денеска,-изјави Арифи.Посочува дека во Брисел биле трипати, првиотпат средбата не се одржала,поради убиството на Оливер Ивановиќ,додека во февруари и март имале две средби. На нив се разговарало околу спроведувањето на ...
| | веќе видена | слични

„Многу западни земји што го признаа Косово сметаат дека тоа е веќе решено и дека само треба да ја натераат Србија да го признае Косово. Мислам дека на сите им е јасно и верувам дека претседателот Александар Вучиќ ќе каже дека таа опција, Србија да го признае едностраниот акт, не постои", кажа Дачиќ за РТС пред утрешната средба на српскиот претседател со германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Шефот на српската дипломатија кажа дека признавањето на независноста на Косово „не би било коректно не само кон тоа историски важно државно и национално прашање", туку би било и во спротивност со однесувањето на некои други земји, членки на ЕУ, кои се на страната на Србија, како Шпанија и Грција. „Состојбата на терен оди во прилог на компромисно решение, кажа Дачиќ, истакнувајќи дека разговорите за трајно решение за Косово се „во почетна фаза" и дека Приштина не сака да разговара за трајно решение, туку смета дека тоа веќе е постигнато. „Тие мислат дека ќе направиме сѐ за да станеме дел од Европската Унија", ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пред посетата на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас во Белград, грчки медиуми, повикувајќи се на добро упатени извори, објавија дека грчката Влада е подготвена за отворање на дипломатска канцеларија на Косово во Атина, пишува денешна „Политика“. Весникот наведува дека грчките медиуми шпекулираат оти Коѕиас, покрај намерата да посредува во односите меѓу Белград и Приштина, размислува и за полезноста од отворањето на дипломатска канцеларија на Косово во Атина. „Политика“ напоменува дека Атина е незадоволна од некои потези на косовската Влада, посебно по апсењето на директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ и есктрадицијата на десетмина турски државјани во Турција, кои АНкара ги обвинува дека се припадници на движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен. Шефот на грчката дипломатија треба да допатува во Белград, па се очекува можноста за отворање на дипломатска канцеларија на Косово во Атина, доколку излезе дека информацијата е точна, да биде една од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Српскиот претседателот Александар Вучиќ изјави дека Заедницата на српски општини (ЗСО) во Косово ќе биде формирана во согласност со Бриселскиот договор, додавајќи дека е изненаден од изјавата на портпаролката на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, Маја Коцијанчиќ дека ЕУ го подржува формирањето на ЗСО „според косовските закони“. - Сакам да ни покажат, каде тоа го пишува во Бриселскиот договор, кој го знам на памет... тоа никаде не е напишано, изјави синоќа Вучиќ за сепската државна телевизија РТС. Тој додаде дека ЗСО може да биде формирана само во согласност со Бриселскиот договор, утврдените принципите и според планот за имплементација. Портпаролката на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика вчера изјави дека Заедницата на општини со српско мнозинство ќе биде формирана врз основа на косовските закони. Вучиќ оцени дека по таквите изјави, недвосмислено е јасно кој на Србија и е пријател, а кого не може да го нарече со тоа име. Како што истакна, доколку усогласеноста ...
| | веќе видена | слични

Тој додаде дека ЗСО може да биде формирана само во согласност со Бриселскиот договор, утврдените принципите и според планот за имплементација. Српскиот претседателот Александар Вучиќ изјави дека Заедницата на српски општини (ЗСО) во Косово ќе биде формирана во согласност со Бриселскиот договор, додавајќи дека е изненаден од изјавата на портпаролката на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, Маја Коцијанчиќ дека ЕУ го подржува формирањето на ЗСО „според косовските закони“. - Сакам да ни покажат, каде тоа го пишува во Бриселскиот договор, кој го знам на памет... тоа никаде не е напишано, изјави синоќа Вучиќ за сепската државна телевизија РТС. Тој додаде дека ЗСО може да биде формирана само во согласност со Бриселскиот договор, утврдените принципите и според планот за имплементација. Портпаролката на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика вчера изјави дека Заедницата на општини со српско мнозинство ќе биде формирана врз основа на косовските закони. Вучиќ оцени дека по ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Само неколку дена по бруталното апсење и инцидентот, Марко Ѓуриќ го честиташе Велигден од Косово. - ,,Ние Србите на Косово и Метохија, сме малуброен, но храбар народ. Ќе опстанеме овде на Косово и Метохија, а Србија знае како да го постигне тоа. Овде живееме над 1.000 години и тука ќе останеме„, рече тој.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 140 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дачиќ: Приштина би прифатила поделба на Косово, ако нема ментори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: