Stewart-Haas Racing доби лиценца за влез во Формула 1

Џин Хас, ко-сопственик на НАСКАР тимот Stewart-Haas Racing изјави дека на тимот му е издадена супер лиценца за влез во Формула 1 во 2015. 12тиот тим во Формула 1 ќе му се приклучи на спортот во наредната сезона откако на патеката гледавме само единаесет тимови после откажувањето на ХРТ на крајот на 2012. ФИА уште во Декември минатата година објави дека има место за уште еден тим, а тимот на Хас јавно го изразија својот интерес за влез во спортот. Апликацијата за влез во Формула 1 официјално била поднесена во Февруари оваа година, а беше одобрена на 11ти Април. Џин Хас изјави дека е задоволен од одлуката и едвај чекаат започнат со работа. “Очигледно многу сме задоволни што сме примени во Формула 1, ова е возбудливо за мене како и за секој што сакаше да гледа Американски тим во Формула 1. Сега почнува тешката работа. Сакам да им се заблагодарам на ФИА за дадената шанса и на сите што помогнаа за да добиеме лиценца.” Хас е ко-сопственик на Stewart-Haas Racing НАСКАР тимот заедно со Тони Стјуарт, тим кој што го ...
| | веќе видена | слични

Стефано Доминикели ја плати цената за најлошиот старт на Ферари после промената на бодувањето во спортот, иако имаше на располагање два светски шампиони. Италијанскиот тим моментално е петти на конструкторската табела после три трки. После четири сезони зад тимот на доминантните во тоа време Ред Бул, Ферари сега повторно заостанува, овој пат зад тимот на Мерцедес дури 78 поени со само три изминати трки. Ферари е повторно зад Ред Бул, иако само два поени, и покрај тоа што моменталниот шампион Фетел имаше незадоволителни резултати од предсезонските тестирања и се очекуваше многу повеќе од Ферари оваа година. Доминикели беше тимски шеф на Ферари откако ја превзеде функцијата од Жан Тод во 2008. Тој ќе биде заменет од Марко Матиаци, претседател на Ферари за Северна Америка кој ќе го води тимот на следната трка во Кина на 20ти Април. “Има специјални моменти што доаѓаат во кариерата на сите, но треба да се има храброст да се донесат тешки одлуки. Ова е време за големи промени. Како тимски шеф ја превземам ...
| | веќе видена | слични

Тест-возачот од Швајцарија, Симона де Силвестро (25) конечно ја исполни својата желба и наскоро ќе седна зад воланот на болид на Формула 1 на патеката Фјорано. Симона на тест-возењето ќе вози Ферари старо неколку години, за кое сега се прави седиште по нејзина мерка. Оваа млада Швајцарка од неодамна е тест-возач на Саубер, а намерата им е следната сезона и официјално да биде пилот во нивниот тим. - Целта на Симона е во 2015 година да вози трки во Формула 1. Таа е многу талентирана и решивме во нашата екипа да биде возач. Ќе ја поддржуваме на нејзиниот пат до врвот на натпреварувањето во автоспортот, изјави директорката на Саубер, Мониша Калтенборн. Пред Симона само Марија де Виљота успеа да биде тест-возач.
| | веќе видена | слични

Серхио Перез призна дека за малку ќе се откажел од Формула 1 откако го изгуби местото во Мекларен во минатата сезона. Oткако заврши на подиумот со Форс Индија во Бахреин минатиот викенд, Мексиканецот призна дека во еден момент се сомневал дали ќе има уште една шанса за настап. Серхио Перез го освои третото место на трката во Бахреин “Кога ми ја соопштија одлуката од Мекларен бев навистина фрустриран како завршија работите. Си реков самиот себеси, ова не е за мене. Едноставно немав волја за ништо. Но кога се појави интересот од Форс Индија тоа беше лесна одлука, и успеавме да постигнеме договор.” Иако Перез имаше слаб старт на сезоната во првите две трки, тој верува дека пласманот на подиумот на трката во Бахреин само му бил само потврда за тоа што одсекогаш го знаел – дека има иднина на врвот во Формула 1. “Ова е Формула 1. Ти го променува животот од ден во ден. Сега кога ќе погледнам наназад сум горд на себеси, и време е да се насочам кон иднината. Знаеме дека во Формула 1 може многу лесно да се стигне од ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Stewart-Haas Racing доби лиценца за влез во Формула 1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: