19 април: Денот на Лукот

Денот на лукот ги празнува многуте употреби на лукот, кои постојат во изобилство. Што како зеленчук, што како растение, лукот го користиме илјадници години во илјадници варијанти. Старите верувања велат дека е природен непријател на вампирот, што го краси и со свето дејство. Веројатно единственото негативно својство кои би можеле да му го придадеме, е ефектот на лукот при романтична вечера. Но, сепак прославете го Денот на лукот со негова пoобилна употреба во денешните оброци, од вообичаено. Истражувајте и за неговите лековити својства. Знаете ли: Сите имаме стравови. Всушност, постојат толку многу фобии и психолозите имаат потешкотии во следењето. Како би биле подобро запознаени, Алиумфобија е страв од лук. 19 април: Денот на Лукот
| | веќе видена | слични

За да ги искористите придобивките од лукот, би требало да го јадете правилно. А тоа значи: 1. Пред конзумирање, задолжително згмечете го за да предизвикате ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 130 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 332 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Во Битола нема ниту еден случај на морбили. Исто така нема ниту во Могила, Новаци, Ресен и Демир Хисар. 40 случаи има во Кичево. Епидемија од морбили е ...
сите 283 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

19 април: Денот на Лукот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: