Владата реши да штеди на пакетчиња и новогодишни веселби

Владата реши да штеди на пакетчиња и новогодишни веселби Владата и порача на државната администрација да не одржува прослави на државен трошок, нуту пак да доделуваат новогодишни пакетчиња на своите деца. Владата и оваа година реши да ја продолжи мерката со која се предвидува органите на државната управа, јавните претпријатија, фондовите, агенциите и акционерските друштва во државна сопственост, да не одржуваат прослави на државен трошок и да не доделуваат новогодишни пакетчиња од буџетски средства. Скопскиот дневник „Утрински весник“ објави дека Владата нема да исплаќа ниту регрес за годишен одмор. Препорака на Владата е оваа мерка да ја почитуваат и органите на локалната самоуправа, градинките и основните и средните училишта. Министерот за финансии Зоран Ставрески им изјави на новинарите дека новогодишните прослави и пакетчиња се „непродуктивни трошења“ и мерката е донесена со цел да продолжи трендот на штедење. „Продолжувањето на мерката е во согласност со трендот во другите земји за да се направат ...
| | веќе видена | слични

Нема предновогодишна забава на државен трошок за административците. Владата одлучи и годинава да штеди. Вработените во јавните претпријатија, фондовите, агенциите, бироата, заводите, управите, акционерските компании во државна сопственост може да одат на прослава и да купуваат пакетчиња, но од сопствен џеб. Буџетски пари нема да се одлеваат за непродуктивни трошоци уверува првиот финасиер Ставрески Нема пресметки, колку пари државата ќе заштеди од владината одлука, која се препорачува да важи и за вработените во општините, членовите на регулаторни тела, наставници, воспитувачи и професори. Трета година без награди и регрес за годишен одмор административците ќе ја дочекаат новата година. Економската криза е клучна причина поради која владата се реши да донесе ваква одлука и годинава.
| | веќе видена | слични

Владата на Република Македонија препорачува оваа мерка да ја применуваат и регулаторните тела, единиците на локалната самоуправа, градинките, основните и средните училишта Вработените во државната администрација нема да одат на предновогодишни прослави на трошок на буџетот и граѓаните. Одлуката за скратување на луксузирањето Владата ја има донесено на седница и таа веќе е испратена до буџетските корисници. - Во пресрет на претстојните новогодишни празници, Владата на Република Македонија одлучи и оваа година да продолжи да важи мерката со која се предвидува органите на државната управа, јавните претпријатија, фондовите, агенциите и акционерските друштва во државна сопственост да не одржуваат прослави на државен трошок, да не доделуваат новогодишни пакетчиња со буџетски средства и да не исплаќаат регрес за годишен одмор, и ги задолжи овие субјекти да ја почитуваат оваа мерка" - изјави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев. Ѓорѓиев додава дека Владата на Република Македонија препорачува оваа мерка да ја ...
| | веќе видена | слични

Владата одлучи да штеди, па за вработените во државната администрација нема да има новогодишни забави на трошок на државните институции и јавните претпријатија. Оттука, вработените во овие претпријатија ќе можат да слават или да купуваат пакетчиња ако си платат самите. Како што тврди министерот за финансии, Зоран Ставрески, буџетски пари нема да се одлеваат за непродуктивни трошоци. „Продолжувањето на мерката е во согласност со трендот во другите земји за да се направат заштеди на трошењето државни пари. Со оглед на условите во јавниот сектор и економијата, мерките ќе се применат и оваа година“, изјави Ставрески. Нема да има ниту награди и регрес за годишен одмор за новата година, а сето тоа поради економската криза. Надлежните сепак не кажуваат колку ќе се заштеди со ваквата одлука. Оваа одлука доаѓа откако во изминатите години, во неколку наврати, беше откриено дека за прослави се трошат енормно високи суми за прослави.
| | веќе видена | слични

Останато

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 192 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 233 | | | веќе видена

Оваа 2019 година ќе биде година на метеоролошкиот феномен ЕЛ НИЊО кој условува повисоки температури на воздухот но и почести временски непогоди. Во најголем ...
сите 162 | | | веќе видена

На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова и Река, ...
сите 154 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 80 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека казнени мерки наметнати врз царинските давачки на Кина можат да останат на сила подолг период, не ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владата реши да штеди на пакетчиња и новогодишни веселби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: