ВМРО-ДПМНЕ: Правдата ќе биде задоволена само кога судот ќе ги ослободи неосновано притворените патриоти


9 копии

Правдата ќе биде задоволена само тогаш кога судот ќе ги ослободи и останатите неосновано притворени патриоти кои без никакви аргументи веќе трет месец се држат во затвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Правдата ќе биде задоволена само тогаш кога судот ќе ги ослободи и останатите неосновано притворени патриоти кои без никакви аргументи веќе трет месец се држат во затвор, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.-Правната држава ќе почне да функционира само тогаш кога ќе бидат укинати и домашните притвори и кога ќе бидат отфрлени неоснованите обвиненија за тероризам. Судот мора да биде на висина на одговорноста што ја има и да утврди дека нема никаква правна основа да бидат задржани во истражен затвор и останатите притворени во врска со настаните од 27-ми април. Судот мора да стави крај на политички монтираните процеси против десетици патриоти. Притворените лица, не се терористи, туку жртви на еден недемократски, политички монтиран случај. Дурловски, Илиевски, Јовановски, Дамовски, Чавков, Божиновска, Мукоски, ...
| | веќе видена | слични

Ако е тоа изјавено од било кој поединец, без разлика како се вика и без разлика чиј член е, тоа апсолутно не е ставот на партијата. Ставот на партијата беше соопштен, јасно и гласно пренесен на јавноста, дека ВМРО-ДПМНЕ не ги организира тие протести, но ВМРО-ДПМНЕ го почитува елеметнарното и загарантирано со Устав демократско право на граѓаните на Република Македонија, без разлика дали се политички определени или не се политички определени да протестираат. И тука немаме никаква дилема. Ниту ги охрабрува, ниту ги обесхрабрува. Тоа е Уставно загарантирана одлука на секој граѓанин во Р.Македонија, без разлика дали е политички определен или неопределен, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, оградувајќи се од изјавите на Богојески. Во текот на вчерашниот ден, Петар Богојески, дел од групата реформатори на социјалните мрежи ги навреди граѓаните кои протестираа за одбрана на името дека нанеле штета на државата, за подоцна да ги етикетира како „рубља патриоти“.
| | веќе видена | слични
10 копии

CДСМ неконтролирано и расипнички се однесува со парите на граѓаните во Република Македонија. Сведоци сме на секојдневно осиромашување, економијата тоне, а трошоците за живот растат. Оваа Влада на СДСМ во деветмесечното владеење граѓаните ги чинеше 1,4 милијарди евра, обвини ВМРО-ДПМНЕ. „Власта предводена од Зоран Заев за да го оттргне вниманието од катастрофалните економски и антидржавни политики прстот го вперува кон политичките неистомисленици прогласувајќи ги за терористи. Пратеници, режисери, доктори, архитекти, полициски службеници и истакнати граѓани се соочуваат со досега невидени обвиненија за тероризам. Притворените во врска со настаните од 27 април не се терористи. Тоа се луѓе кои не се плашеа гласно да говорат против штетните политики на СДСМ и Зоран Заев“, велат од партијата. Секое продолжување, велат од ВМРО-ДПМНЕ, на притворот од страна на Судот е порака до сите неистомисленици и до сите оние кои размислуваат различно од СДСМ.
| | веќе видена | слични

„Топчето“ на спорот за името за кратко е префрлено кај соседите. Вака домашните познавачи на состојбите во спорот за името ги коментираат случувањата и последните потези на двете страни во деценискиот меч, односно наметнатиот спор за нашето уставно име. „Повратна топка на теренот на соседите“ проследи премиерот Зоран Заев преку интервјуто за „Фајненшл тајмс“, откако изјави дека стравува за грчките гаранции во разговорите и дека нема потреба од почнување постапка за менување на македонскиот устав по евентуалниот договор со Атина. Во исчекување на последните минути од деценискиот преговарачки натпревар и пристигнувањето на шефот на грчката дипломатија во Скопје, Никос Коѕијас, премиерот Заев во изјави за странските медиуми неколкупати ги исцрта македонските фортификациски линии, укажувајќи дека за Македонија во моментов е прифатливо единствено географска одредница за името, но не и промена на Уставот. Сепак, некои од домашните хроничари и аналитичари на споменатиот спор истакнуваат дека и таа констатација и ...
| | веќе видена | слични
10 копии

За разлика од времето кога ВМРО-ДПМНЕ парите од скапите и задолжувања расипнички и криминално ги трошеше на барок, споменици и луксуз, Владата предводена од СДСМ преку одговорно управување со јавните финансии ја стабилизира економијата и обезбедува повеќе пари за граѓаните, реагираат од СДСМ. Планот за економски раст и економските политики на Владата даваат реални резултати. Потврда за исправноста на економските политики е и извештајот на меѓународната агенција „Фич“, која го подобри кредитниот рејтинг на Македонија од негативен во позитивен, се вели во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични

-ВМРО-ДПМНЕ трошеше расипнички, Владата предводена од СДСМ ги враќа парите кај граѓаните, одговорија од СДСМ на реакцијата на ВМРО – ДПМНЕ. -За разлика од времето кога ВМРО-ДПМНЕ парите од скапите и задолжувања расипнички и криминално ги трошеше на барок, споменици и луксуз, Владата предводена од СДСМ преку одговорно управување со јавните финансии ја стабилизира економијата и обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од СДСМ и додаваат дека „Планот за економски раст и економските политики на Владата предводена од СДСМ даваат реални резултати. Зголемена е минималната плата за работниците во сите индустрии која изнесува 12.000 денари, се решава долгогодишниот проблем со стечајните работици, следува зголемување на платите во образованието, армијата и здравството, зголемена е поддршката за претпријатијата, а непродуктивните трошоци се драстично намалени”. Нивниот став го поткрепуваат со фактот дека веќе се потпишани договори со осум странски компании, инвестиции во вредност од 73,5 милиони евра без да биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Власта предводена од Зоран Заев за да го оттргне вниманието од катастрофалните економски и антидржавни политики, прстот го вперува кон политичките неистомисленици, прогласувајќи ги за терористи, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека притворените за собраниските настани не се терористи. Правосудството во Република Македонија мора своите пресуди да ги темели врз почитување на законите и Уставот. Досегашните судски процеси покажаа дека ова е класична политичка хајка за замолчување на сите оние што си ја сакаат државата, стои во дописот. Зоран Заев и СДСМ треба да бидат свесни дека во оваа земја постојат луѓе кои секогаш ќе се спротивставуваат на штетните политики со кои се уништува Република Македонија, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во сабота ќе се сретнат, објави тв 24.На агендата на првата средба ќе се најдат името, реформските закони, дијалогот власт-опозиција, но не и Законот за јазици, бидејќи велат ситуацијата со него е јасна, а законот за јазици е завршена работа.Според ДУИ се работи за куртуазна средба, за двајцата претседатели да се запознаат.
| | веќе видена | слични

Оваа Влада на СДСМ во деветмесечното владеење граѓаните ги чинеше 1,4 милијарди евра. Проекти нема, повисоки плати и пензии нема, подобар стандард нема. Сведоци сме на економски тероризам врз Македонија и нејзините граѓани, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.„Власта предводена од Зоран Заев за да го оттргне вниманието од катастрофалните економски и антидржавни политики прстот го вперува кон политичките неистомисленици прогласувајќи ги за терористи. Пратеници, режисери, доктори, архитекти, полициски службеници и истакнати граѓани се соочуваат со досега невидени обвиненија за тероризам. Притворените во врска со настаните од 27-ми април не се терористи. Тоа се луѓе кои не се плашеа гласно да говорат против штетните политики на СДСМ и Зоран Заев. Секое продолжување на притворот од страна на судот е порака до сите неистомисленици и до сите оние кои размислуваат различно од СДСМ. Македонија е единствената земја во Европа каде интелектуалци, актери, режисери и доктори се обвинети за тероризам.Власта предводена од СДСМ треба ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Христијан Мицкоски и Али Ахмети в сабота ќе ја имаат првата официјална средба. Од ДУИ брифираат дека тоа ќе биде средба на запознавање со новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Освен тоа, малку е веројатно дека Ахмети и Мицкоски нема да разговараат и за името, за реформските закони, за дијалогот власт-опозиција, за законот за јазиците...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 181 | | | веќе видена

Според партиското соопштение, Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓа Република Македонија и граѓаните, поради лошие ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 186 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

-После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 103 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 147 | | | веќе видена

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Правдата ќе биде задоволена само кога судот ќе ги ослободи неосновано притворените патриоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: