Социјалдемкратите од ЕП го поздравија изборот на Јанева


Групата на социјалисти и демократи во Европскиот парламент, го поздрави именувањето на Катица Јанева за специјална обвинителка. Тие на ова гледаат како на многу важен елемент од договорот, а кој успеа со ангажман на еврокомесарот Јоханес Хан и тројца пратеници во европарламентот, меѓу кои и Ричард Ховит. Им честитам на партиите во Македонија за постигнувањето на договорот. Назначувањето на обвинителката претставува значаен чекор кон воспоставување транспарентност во земјата. Пратениците ќе останат посветени за да и помогнат на Македонија да го имплементира целосно договорот и да продолжи на својот евроатлантски пат, како демократска, просперитетна и земја на мулти-етничко општество каде правото ќе се почитува, вели, Ховит. Потпретседателот на социјалистите повика на итна независна истрага за сите сомнежи кои произлегуваат од аудио-снимките. Назначувањето на Јанева до сега доби поддршка како од домашните партии инволвирани во спроведување на договорот, така и од САД и од некои земји од ЕУ.
| | веќе видена | слични

Поместување во однос на спорот со името меѓу Македонија и Грција не може да се очекува во блиска иднина, коментираат експертите, по победата на Сириза на парламентарните избори во Грција, предводена од Алексис Ципрас. Меѓутоа треба да бидеме и реални дека некакво брзо поместување не е возможно. Тоа сепак е игра на подолг период и мислам дека постепено ќе имаме некакви позитивни поместувања, кои ќе водат кон некакво смирување на состојбите. Ристо Никовски, поранешен дипломат. Посредникот на ОН во спорот со името, Метју Нимиц по последната средби со преговарачите на двете земји во ноември минатата година изјави дека се работи за тешко прашање и оти нема поместување. Оттогаш проблемот падна во втор план, поради политичката во Македонија и економската криза во Грција. Поранешниот дипломат Ристо Никовски вели дека во секој случај за Македонија е добро што Сириза победила на изборите, бидејќи само партијата на Ципрас би можела да направи некаков исчекор по ова прашање. x „Меѓутоа треба да бидеме и реални дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Губернаторот Јоханес Хан, кој очигледно е одговорно лице и единствен релевантен политички фактор во Македонија, која е класичен протекторат, денеска и официјално ни кажа дека ќе било предизвик да сме се справеле со мигрантската криза, која Европа ја префрла кај нас, реагира ТМРО на денешните изјави на еврокомесарот.„Без да го каже името Македонија, ова лице ословувајќи не како вашата земја, безобразно ни најави дека Европа ќе ни даде помош за да се прават бегалски кампови, како и парични средства за останување на мигрантите во Македонија“, реагира ТМРО и ја повика македонската влада веднаш да почне со поставување ограда на потегот од Дојран до Гевгелија. „Во спротивно владата ризикува да ја сноси историската одговорност за губењето на македонскиот карактер на оваа земја“, соопшти ТМРО.
| | веќе видена | слични
16 копии

Сите очи се свртени кон вас да го сработите своето пред октомврискиот извештај за напредокот на земјата, кој треба да ги нотира достигнувањата, истакна еврокомесарот за проширување и соседски односи Јоханес Хан на вчерашната седница на Националниот совет за евроинтеграции Хан, кој завчера допатува во земјава за на самото место да види како се реализира меѓупартискиот договор за надминување на политичката криза, го поздрави политичкиот договор постигнат со помош на Европската Унија како важен чекор кон ЕУ, бидејќи, како што рече, покажа дека интересите на државата и на граѓаните се ставени пред партиските интереси. - Се радувам на враќањето на опозицијата во парламентот, на донесувањето на новиот закон за специјален обвинител и на именувањето на специјалната обвинителка. Таа ќе ја добие целата потребна поддршка за да може да си ја врши како што треба својата работа - рече еврокомесарот Хан. Тој се осврна и на пристапниот дијалог на високо ниво, за кој рече дека по политичката криза, поради која беше запрен, ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за реформата на изборното законодавство ќе се одвиваат по слично сценарио како и оние за специјалниот обвинител. Без учество на меѓународната заедница, тие нема да успеат, сметаат политичките аналитичари кои се скептични околу работата на преговарачките групи. Сепак, тие оценуваат дека досегашни злоупотреби на изборите не смеат повеќе да се случуваат а за тоа во измените на Изборниот законик е потребно да биде вклучен и активниот попис на граѓаните. Мерсим Максути пак смета дека е неопходно посредништвото на меѓународниот фактор и за оваа точка од политичкиот договор. „Очекувам во втората точка, значи во изготвувањето на Изборниот законик во Македонија, преговорите да се одвиваат со истите тешкотии, и покрај тоа што веќе е одреден 6 октомври како краен рок за постигнување конечно решение околу оваа точка. Најдоброто решение би било Македонија, со измените во Изборниот законик, да се состои од една изборна единица, значи да се спроведува пропорционалниот систем и отворените листи“, вели Максути. ...
| | веќе видена | слични

Сите опозициони партии ќе се обидат да издејствуваат што е можно подобри реформи во изборниот законик, вклучувајќи го и пречистувањето на изборниот список, како и гаранции дека сите ќе настапат рамноправно, за да не дојде до нови моменти на бојкоти и негирање на резултатите. Мендух Тачи, лидерот на ДПА, по вчерашната средба со еврокомесарот Хан истакна дека не е потребна активна регистрација на гласичите, туку регистрација на самите избори со земање на отпечаток од прст кој ќе биде доволна гаранција за идентитетот на гласачот и реализирањето на неговото демоктратско право.
| | веќе видена | слични
2 копии

Релевантните политичарите во Македонија ја сфатија својата одговорност и работите се движат во вистинска насока. Ова денеска го изјави еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан по одржаната нова рунда од Пристапниот дијалог на високо ниво со Македонија, а на која учествуваа и претставници на четирите најголеми партии во Собранието. Како следен чекор во тоа Хан денеска од политичките елити добил потврда дека изборите ќе се одржат во договорениот рок, на крајот од април. „Разменивме мислења и во дијалогот и билатерално со сите лидери на партии за ситуацијата, за реформите, и од сите партнери повторно беше потврдено дека изборите треба да се одржат до крајот на април, како што беше договорено“, изјави Хан. Хан информираше дека до 6 октомври политичките партии треба да се договорат за содржината на новиот Изборен законик, со цел да се има на сила соодветен Законик кој ќе овозможи подготовка на избори според меѓународни и европски стандарди. Премиерот Никола Груевски на заедничката прес-конференција ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Денешниот состанок со еврокомесарот Јоханес Хан беше многу важен, а главната тема за која што разговаравме беше изборната регулатива. Притоа беше кажано дека 6 октомври е последниот рок до кој треба да бидат завршени преговорите. Ние предложивме да не се прави активна регистрација на гласачите, туку тие да се регистрираат на гласањето со отпечаток од прст. Тоа ќе помогне да се избегнат манипулации со гласовите, а тоа наиде на одобрување од господинот Хан“, изјави лидерот на ДПА.
| | веќе видена | слични

„Ова е почеток, но не и крај на имплементацијата на договореното. За нас е многу важно да се реализираат сите чекори што побрзо, односно според предвиденото. Освен за деловите кои се посочени во договорот со господинот Хан ги отворивме и темите за меѓуетничките односи, како и односите со соседите“, рече лидерот на ДУИ. Во соопштението на партијата за средбата со Јоханес Хан е нагласено и дека Ахмети изјавил дека "договорот треба да се спроведе целосно до последната точка и политичките лидери треба да останат доследни на дадениот збор во Пржино".
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Социјалдемкратите од ЕП го поздравија изборот на Јанева

Од:
До кого (е-маил):
Порака: