Патот до Лондон започнува со Нов Зеланд и Ангола

Ноќеска во Каракас, Венецуела беа одредени групите за предолимпсикиот кошаркарски квалификациски турнир со кој започнува последната фаза од патот до Лондон 2012. Македонската кошаркарска репрезентација се најде во Групата Д , заедно со репрезентациите на Нов Зеланд и Ангола. Му се оствари желбата на нашиот селектор Марјан Лазовски, кој посака на почетокот да ја избегнеме селекцијата на Порторико. Еве ги и останатите групи за предолимпсикиот кошаркарски квалификациски турнир кој ќе се одржи од 2-8 јули во Каракас, Венецуела: Група А Грција Порторико Јордан Група Б Литванија Нигерија Венецуела Група Ц Русија Доминиканската Република Јужна Кореа Пласман во следната фаза од турнирот обезбедуваат најдобрите две селекции од секоја група, кои обезбедуваат учество во четвртфиналето. Следуваат полуфиналните дуели, а три од најдобрите четири репрезентации на овој турнир ќе ги визираат пасошите за Лондон. Тоа значи дека ако ја минеме групната фаза, во четвртфиналето вкрстуваме со некоја од првите две ...
| | веќе видена | слични

Се оствари најпосакуваното сценарио за македонската кошаркарска репрезентација на вечерашната ждрепка за предолимпискиот турнир во Венецуела. Нашите кошаркари ги избегнаа опасните Порторико и Доминиканска Република и се во групата Д со Нов Зеланд и Ангола. Со Нов Зеланд игравме лани на трофејот Македонија, во подготвителниот период за евробаскетот и победивме, додека Ангола е релативно анонимен состав, но неколкукратен шампион на Африка. Со избегнување на последното место во групата се пласираме во четвртфинале, двата финалисти на турнирот се пласираат на Олимписките игри, а поразените во дуел за третото место ќе се обидат да го фатат последниот воз за Лондон. Во останатите групи се Грција, Порторико и Јордан, во групата Б Литванија, Венецуела и Нигерија и во групата Ц Русија, Доминиканска Република и Јужна Кореја. Турнирот ќе се игра од втори до осми јули, а четвртата европска селекција има добра почетна перспектива за остварување на сонот – колективен тим на Олимпијада. /И.Б.
| | веќе видена | слични

Неиграњето на континенталните шампионати во 2007 и 2005 година, како и неучеството на Светското првенство, придонесе „црвено-жолтите“ само со успехот во Литванија да се најдат на 33. место, далеку зад противниците на предолимпискиот турнир Ангола, која е 15. и Нов Зеланд на 17. позиција Ако се погледне ранг-листата на ФИБА, Ангола е фаворит, а македонската кошаркарска репрезентација е аутсајдер во групата Д од квалификациите за Олимписките игри. Неиграњето на континенталните шампионати во 2007 и 2005 година, како и неучеството на Светското првенство, на Македонија ~ носи слаб рејтинг на светската ранг-листа. Успехот во Литванија ја искачи нашата репрезентација на 33. место, но и тоа е подолу од местата на листата што го имаат првите два ривала во квалификациите за олимписките игри. Ангола, која речиси редовно е африкански првак, е 15. на ФИБА-листата, а Нов Зеланд е 17. Сепак, реалноста е нешто друго. Kако тим кој беше четврти на Евробаскет, натпреварување кое е неспоредливо многу посилно од африканското, ...
| | веќе видена | слични

Македонските кошаркари ќе играатсо Нов Зеланд и со Ангола, потоа вкрстуваат со групатаво која фаворити се Русија и Доминиканска Република, а во евентуалното полуфинале ќе играатсо некоја селекција од групите А и Б Нов Зеланд и Ангола се противници по мерка на нашите репрезентативци Македонската кошаркарска репрезентација доби одлична група во која се Нов Зеланд и Ангола, за квалификацискиот турнир за пласман на Летните олимписки игри во Лондон. Од турнирот, кој ќе се игра од 2 до 8 јули во Венецуела, најдобрите три репрезентации ќе обезбедат олимписка виза. Од секоја од четирите групи по две најдобри одат во четврт-финалето. Групата Д, во која е Македонија, вкрстува (прв со втор, втор со прв) со групата Ц, во која се Русија, Доминиканска Република и Јужна Кореја. Понатаму, со евентуален пласман во полуфиналето, вкрстуваме со најдобрите селекции од групите А и Б. - Нашите противници можеби не се атрактивни, но секако дека не се наивни и имаат свои квалитети штом се пласирани на овој квалификациски турнир. ...
| | веќе видена | слични

Нашата најдобра селекција во групната фаза ќе игра со Нов Зеланд и Ангола. Во првото коло (2 јули) ќе биде слободна, а во второто (3 јули) за противник ќе го има тимот на Нов Зеланд. Во последното, еден ден подоцна, ќе игра со претставникот од Африка - Ангола Конечно се познати групите за предолимпискиот кошаркарски турнир во Каракас, Венецуела, на којшто 12 селекции ќе се борат за преостанатите три визи за турнирот во Лондон. Меѓу нив е и Македонија, која како и другите три селекции од Европа, Литванија, Русија и Грција, пред ждрепката беше одредена како носител на групата. Македонија ќе игра во групата Д со Нов Зеланд и Ангола. Првиот ден (2 јули) нашата најдобра селекција е слободна, еден ден подоцна ќе ги одмери силите со Нов Зеланд, а настапите во групната фаза ќе ги заврши со средбата со Ангола. Во другите групи ќе играат - група А: Грција, Порторико, Јордан; група Б: Литванија, Венецуела, Нигерија; група Ц: Русија, Доминиканската Република и Кореја. Доколку во групната фаза Македонија освои едно од ...
| | веќе видена | слични

Нов Зеланд и Ангола се противници на македонската кошаркарска репрезентација на квалификацискиот турнир за Олимпијадата во Лондон Нов Зеланд и Ангола се противниците на македонската кошаркарска репрезентација во групната фаза од квалификацискиот турнир за олимписките игри во Лондон, што ќе се одржи од 2 до 8 јули во Венецуела. Така сакаше завчерашната ждрепка во главниот град на оваа земја Каракас, ама така сакаше и новиот селектор на националниот тим Марјан Лазовски. „Извлекувањето помина како што посакував“, вели Лазовски. „Кажав и порано, сметам дека Порторико е најквалитетната репрезентација од тие што беа во вториот шешир и добро е што ја избегнавме. Нов Зеланд го познаваме, игравме со нив на подготовките за ЕП во Литванија во Скопје, а од последниот шешир желба ми беа Ангола или Кореја. Затоа велам дека добивме добри противници. Не се којзнае колку атрактивни, но ќе потенцирам дека не се ниту воопшто наивни. Сметам дека со квалитетни подготовки и добро здравје може да направиме чекор понапред“, додава ...
| | веќе видена | слични

Предводниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) престојот во Каракас, каде што вчера ги добивме противниците за првата фаза од квалификациите за пласман на ЛОИ 2012 во Лондон, кои во јули ќе се одржат во Венецуела, успеаа да го искористат за договарање пријателски средби со силната селекција на Порторико. Во венецуеланската престолнина беа Даниел Димевски, претседател на МКФ, генералниот секретар Дејан Лекиќ како и Илија Мерџановски, директорот на репрезентациите, кои успеаја во намерата да и обезбедат на националната селекција квалитетна контрола во пресрет на предолимпискиот турнир. Турнејата по американските континенти тие ја продолжуваат денеска во САД каде што со помош на бизнисмените со македонско потекло, Мајк Зафировски и Џон Битов, ќе се обидат да направат најдобра можна организација на подготовките на репрезентацијата. „Дуелите со Порторико најверојатно ќе ги играме една недела пред почетокот на турнирот во Венецуела. Тие ќе им дојдат одлично на кошаркарите и на играчки план и како ...
| | веќе видена | слични

На предолимпискиот турнир во Венецуела „црвено-жолтите“ посакуваа и добија група со Нов Зеланд и Ангола, а ќе вкрстуваат, ако бидат меѓу првите две селекции, со селекциите од групата во која ќе играат Русија, Доминиканска Република и Ј. Kореја Македонската кошаркарска репрезентација го доби тоа што го посакуваше пред ждрепката за предолимпискиот квалификациски турнир, но не потценуваме ниту еден противник - вели новиот селектор на „црвено-жолтите“, Марјан Лазовски, откако ги дозна противниците по ждрепката во Kаракас. Нов Зеланд и Ангола се првите ривали на Македонија, со кои во Венецуела ќе се судри на патот кон Игрите во Лондон. На 3 јули во салата „Полиедро“ во Kаракас, Македонија игра со Нов Зеланд, а утредента ривал на „црвено-жолтите“ ќе им биде Ангола. Македонскиот национален тим ќе биде во улога на фаворит, но секое потценување може да биде кобно за амбициите да се пласира на Игрите во Лондон. - Извлекувањето помина како што посакував. Добро е што го избегнавме Порторико од вториот барабан, а од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентациите на Нов Зеланд и на Ангола ќе бидат противници на македонската репрезентација на предолимпискиот турнир што од 2 до 8 јули ќе се одржи во Венецуела. Селекторот Лазовски за МТВ при преносот од извлекувањето на групите за предолимпискиот турнир изјави дека е задоволен од ждрепката и дека многу му е мило што пред ждрепката на новинарско прашање баш и ги поскал Нов Зеланд и Ангола или евентуално Јужна Кореја Инаку групата групата Ц, со која што ќе вкрстиме во следната фаза од турнирот, е предводена од Русија, уште една селекција што ни е по мерка . Покрај Русите, тука се и Доминиканска Република и Јужна Кореја, па ако сме први во групата што реално и тоа го очекуваме од нашата репрезентација, најверојатно во четвртфиналето ќе се сретнеме со Доминиканската Република, бидејќи на Корејанците им се даваат убедливо најмали шанси за пласман во натамошните борби. Гупа А: Грција, Порторико, Јордан. Група Б: Литванија, Венецуела, Нигерија Гупа Ц: Русија, Доминиканска Р., Ј. Кореја Гупа Д: ...
| | веќе видена | слични

Нов Зеланд е квалитетна и непредвидлива селекција, која делумно ја познаваме со оглед на тоа што игравме против неа пред две години во Скопје. Ангола, пак, има извонредно педигре како редовен учесник на Олимписките игри и на светските првенства. Сето ова кажува дека ждрепката не е толку лесна колку што на прв поглед изгледа и дека во никој случај не смееме да ги потцениме нашите ривали. Со тројка пред крајот ги расплака Литванците на ланското ЕП: Владо Илиевски Ова се зборови на македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски кажани специјално за МКД.МК , кој очекува голема борба на квалификацискиот турнир за пласман на ЛОИ 2012 во Лондон, чим домаќин ќе биде Венецуела во периодо помеѓу 2 и 8 јули. Според јунакот од ланското Европско првенство (ЕП) во Литванија, каде што ја постигна клучната тројка за четвртфинална победа над Литванија и пласман меѓу четирите најдобри на стариот континент, Македонија е фаворит во групата Д, но ќе треба голем труд и малку среќа за тој епитет да се потврди на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Патот до Лондон започнува со Нов Зеланд и Ангола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: