Статините го кочат развојот на карциномот

Статините се лекови кои ги земаат луѓе кои патат од хиперлипидемија, односно зголемени масти во крвта. Но она што е интересно е новото истражување кое вели дека статините го кочат и ширењето на карциномот. Не е познато дали статините влијаат превентивно од појава на карцином или не, но едно е сигурно, статините имаат влијание во ширењето на карциномот. Најновата студија била направена на нешто помалку од 20 000 испитаници кои биле заболени од некој тип на карцином и сите имале над 40 години. Овие испитаници претходно веќе биле на терапија со статини, за разлика од другата група на испитаници кои исто така имале карцином но не земале статини како терапија. Истражувањето дошло до заклучок дека луѓето кои земале статини имаат за 15 % помал ризик од ширење на карциномот и смрт предизвикана од истиот, за разлика од луѓето кои не користеле статини. Научниците велат дека причината за тоа најверојатно е фактот дека статините го неутрализираат холестеролот, а клетките на ракот како и секоја друга клетка го користат ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 130 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 251 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 346 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Статините го кочат развојот на карциномот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: