Статините го кочат развојот на карциномот

Статините се лекови кои ги земаат луѓе кои патат од хиперлипидемија, односно зголемени масти во крвта. Но она што е интересно е новото истражување кое вели дека статините го кочат и ширењето на карциномот. Не е познато дали статините влијаат превентивно од појава на карцином или не, но едно е сигурно, статините имаат влијание во ширењето на карциномот. Најновата студија била направена на нешто помалку од 20 000 испитаници кои биле заболени од некој тип на карцином и сите имале над 40 години. Овие испитаници претходно веќе биле на терапија со статини, за разлика од другата група на испитаници кои исто така имале карцином но не земале статини како терапија. Истражувањето дошло до заклучок дека луѓето кои земале статини имаат за 15 % помал ризик од ширење на карциномот и смрт предизвикана од истиот, за разлика од луѓето кои не користеле статини. Научниците велат дека причината за тоа најверојатно е фактот дека статините го неутрализираат холестеролот, а клетките на ракот како и секоја друга клетка го користат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Статините го кочат развојот на карциномот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: