СП Ракомет: Македонија на +5 по првиот дел

Македонската ракометна репрезентација стартуваше на Мундијалот во Германија и Данска против селекцијата на Јапонија. По првиот дел на средбата во Минхен, Македонија води со 18-13и е на добар пат да забележи победа. Избраниците на Раул Гонзалез се под постојан притисок од брзите Јапонци кои му дозволија на Борко Ристовски да оствари дури 12 одбрани по првиот дел. Во нашиот тим одлично започна Манасков кој ги постигна првите неколку гола а потоа се разиграа и Стоилов и капитенот Лазаров.
| | веќе видена | слични

Одличен прв, и лош втор дел одиграа македонските ракометни репрезентативци вечерва во Минхен во четвртото коло од Светското првенство кое се одржува во Германија и Данска. Во поголемиот дел од првото полувреме избраниците на Раул Гонзалез држеа „егал“, дури имаа и водство од три разлика во одредени моменти, а таа разлика ја одржуваше голманот Никола Митревски кој имаше одлична партија, за на крајот, сепак, Шпанија да има предност од еден гол на полувремето. Во вториот дел Гонзалез се реши да им даде шанса на помладите. Во игра не беа Кире Лазаров, Манасков, Георгиевски, ретко добиваше шанса и Стоилов, па така Шпанците тоа го искористија и се стекнаа со голема предност уште на стартот од вториот дел. На крајот „фуријата“ дојде до предност од 11 разлика, и сега утре против Исланд Македонија мора да триумфира за да остане на Мундијалот. Пораз ќе значи и простување од понатамошните борби. Најефикасен во вечерашниот натпревар беше Пешевски со шест постигнати гола, додека кај Шпанците исто толку постигна Гомез.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација го претрпе првиот пораз на Светското првенство во Германија и Данска. Во третото коло од Б – Групата, избраниците на селекторот Раул Гонзалез загубија од селекцијата на Хрватска со 31:22. Македонските ракометари во текот на целиот натпревар бркаа негатива од три – четири гола, а во финишот од натпреварот Гонзалез им даде шанса на помладите играчи по што „коцкестите“ успеаја да направат поголема разлика. Најефикасен во македонскиот тим беше Дејан Манасков со шест гола, еден повеќе од Кире Лазаров, а Кузмановски, Талески и Пешевски по три пати се запишаа меѓу стрелците. Кај Хрватска најдобар беше Домагој Дувњак со шест гола, а треба да се истакне и дека кај противникот во игра воопшто не влезе Лука Циндриќ. Утре е слободен ден во групата во Минхен, а Македонија во следното коло в среда ќе се сретне со Шпанија (20.30 часот).
| | веќе видена | слични

Најдобрите македонски ракометари губат со пет гола разлика (11-16) од Хрватска во мечот од 3. коло на Светското првенство (СП) кое е во тек во Германија и Данска. Селекторите на двете репрезентации Раул Гонзалес и Лино Червар во првите 30 минути се надмудруваат кој подобро ја игра „7 на 6“, а фактите велат тоа повеќе му успева на Червар, со оглед дека неговите избраници имаат пет гола предност. Кај нас, крилото Дејан Манасков со пет гола е најефикасен, a кај Хрватите Игор Карачиќ постигна четири гола. Хрватскиот голман Шего има одлична партија, одбрани седум пати, од кои повеќето беа зицери. Ристовски фати три топки. За одбележување е цепелинот на двете македонски крила, Георгиевски и Манасков на резултат 13-8.
| | веќе видена | слични
7 копии

Репрезентацијата на Македонија го доживеа првиот пораз на Светското првенство во ракомет, кое се игра во Германија и Данска. Нашиот тим беше убедливо поразен од Хрватска со 31:22 (11:16) во меч од третото коло од групата „Б“, кој се одигра во Минхен. Хрватите беа фаворити пред почетокот на дуелот и тоа го покажаа на теренот, а голманот на „коцкастите“, Марин Шего имаше свој ден и одбрани 12 удари на нашите репрезентативци, кои немаа свој ден во нападот. Најпрецизен кај „жолто-црвените“ беше Дејан Манасков со 6 гола, капитенот Кире Лазаров постигна 5, а кај победничкиот тим Домагој Дувњак реализира 6 погодоци Утре е слободен ден за македонските репрезентативци, а веќе во среда играме со фаворизираната Шпанија. Клучниот натпревар за избраниците на Раул Гонзалез ќе биде во четврток против Исланд, кога ќе бркаме пласман во главната фаза на СП.
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари го претрпеа првиот пораз на Светското првенство што се одржува во Германија и Данска. Во натпревар од 3.коло на Б групата Македонија беше надиграна и поразена од Хрватска 22-31 полувреме 11-16. На почетокот се играше израмнето се до 13.минута кога резултатот беше нерешен 4-4, по што следуваше серија на Хрватите од3-0, за водство во 14.минута од 7-4. Втората серија и тоа од 0-4 „корцастите“ ја направија во периодот од 20-тата до 24-минита за највисока предност за нив од 6 гола (13-7). На полувремето противникот замина со 5 гола разлика 16-11. Во вториот дел иако во неколку наврати црвено-жолтите успеаја да ја намалат негативата на -3, а имаа можност и повеќе, сепак противникот не дозволуваше да се случи тоа. Хрватите постојано го контролираа резултатот и возвраќаа со мини серии, па на крајот стигнаа и до највисоката разлика од девет гола, за конечни 31-22. Најефикасен во нашата селекција беше Дејан Манасков со шест гола,додека капитенот Кирил Лазаров постигна четири. Шест гола за ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Светското првенство, откако убедливо беше совладана од Хрватска со 31:22. „Коцкестите“ и овој пат се покажаа пресилни за нашата репрезентација, која никако не може да пронајде „рецепт“ против Хрватска и го запиша 4-от пораз во меѓусебните пресметки. На почетокот од мечот дуелот беше изедначен, но Хрватска полека почна до создава предност и на одмор замина со водство од 16:11. Во второто полувреме игравме подобро, на стартот направивме серија од 3:0, но Хрватска се врати и рутински ја одржуваше предноста, а на крајот стигна и до убедлива победа. Манасков со шест голови беше најефикасен во составот на Македонија, а го следеше капитенот Лазаров со 4 погодоци. За Хрватска најефикасен бепе Дувњак даде пет гола. Фото: ЕПА Хрватите сепак пресилни, прв пораз за Македонија на СП
| | веќе видена | слични

Хрватска не е ниту Јапонија, ниту Бахреин, а тоа најдобро го почувствуваа нашите ракометари кои се соочија со посилен и поискусен репрезентативен состав. Хрватска практично целосно ја оправда фаворитската улога во меч во кој постојано го држеше во водство. И двајцата големи ракометни умови, Раул Гонзалес и Лино Червар стартуваа со игра 7:6, но таа тактика повеќе им одеше во прилог на Коцкестите кои дадоа повеќе голови од гол на гол, а на полувреме водеа 16:11. Најголемата главоболка на македонската репрезентација во првиот дел им ја нанесе Марин Шего кој бранеше феноменално и им фаќаше чисти топки на Пешевски, Манасков и Георгиевски. Имавше убаво изработени акции во напад, но хрватскиот голман беше во целосно во елемент. Разликата од +5 се покажа како недостижна за избраниците на Раул кои се трудеа да ја стопат, но максимумот го направија во 47 минута кога стигнаа до -3, а испуштија шанса и за -2. Во последните 10 минути од средбата нашите ракометари го загубија ритамот и на крајот Хрватска победи убедливо ...
| | веќе видена | слични

Македонската машка ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Светското првенство (СП) кое е во тек во Германија и во Данска откако вечерва беше поразена од Хрватска со 22-31. За жал, Хрватите беа пресилни за „црвено-жолтите“ кои не успеаја да фатат приклучок во неколку моменти кога имаа шанса. Резултатот не е вистинска слика за она што се случуваше на теренот во Минхен. До 55. минута се уште бевме во игра за добар исход, но техничките грешки, грешки во нападот и промашени зицери, и одличниот голман Марин Шего ја одалечија Македонија од поволен резултат. На теренот се одвиваше вистинско надмудрување меѓу селекторите на Македонија и Хрватска, Раул Гонзалес и Лино Червар и играта „седум на шест“. Дејан Манасков беше прв стрелец на Македонија со шест гола, еден повеќе од Кире Лазаров, а Кузмановски, Талески и Пешевски по три пати се запишаа меѓу стрелците. Кај Хрватска најдобар стрелец беше Дувњак со шест погодоци, а треба да се истакне и дека кај противникот во игра воопшто не влезе Лука Циндриќ. Утре ...
| | веќе видена | слични

Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Прв пораз за македонската репрезентација на Светското првенство, би рекле и очекуван и тоа од Хрватска. Лино Червар и неговите момци на дело покажаа дека имаат далеку подобар состав од „црвено-жолтите“ ја оправда фаворитската улога, не совладаа со 31-22 и обезбедија место во главната рунда. Македонија својата шанса за освојување на третото место ќе ја бараме на последниот натпревар од групната фаза против Исланд. Ова четврта победа на Хрватска во пресметките со Македонија, црната традиција продолжува. Дејан Манасков со шест погодоци беше прв стрелец во нашите редови, на другата страна Дувњак со исто толку голови го предводеше својот тим, па затоа и заврши како МВП на натпреварот, додека голманот Шего имаше 12 одбрани. Манасков со погодок го отвори натпреварот, за да следува серија од 3-0 на Хрватите за предност од 3:1 по само пет минути игра. Првата интервенција на Ристовски отвори простор Македонија да „врзе" два гола, но Манасков направи престап и пропушти шанса за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 198 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 255 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 292 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански ...
сите 308 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СП Ракомет: Македонија на +5 по првиот дел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: