Европа ќе се справува со стресот на работните места, започна двегодишна кампања

Европа ќе се справува со стресот на работните места, започна двегодишна кампања Европската агенција за безбедност и здравје при работа (EU-OSHA) денеска во Брисел ја започна двогодишната европска кампања „Здрави работни места - управување со стресот“. Големите размери на стресот поврзан со работното место во Европа се застрашувачки. Најновата пан-европска анкета на EU-OSHA откри дека 51% од работниците сметаат дека стресот поврзан со работата е вообичаен на нивното работно место, а 4 од 10 работници мислат дека во нивната организација не се справуваат успешно со стресот. Меѓутоа, работодавачите и работниците заедно можат успешно да управуваат и да го спречат стресот поврзан со работата и психосоцијалните ризици. Кампањата „Здрави работни места“ е насочена да им помогне на компаниите да го сторат токму тоа. Почетокот на кампањата ги здружи комесарот на ЕУ за труд и социјални работи, Ласло Андор, грчкиот заменик министер за труд, социјална сигурност и социјална грижа, Василис Кегкероглу, како претставник на ...
| | веќе видена | слични

Двегодишната европска кампања: „Здрави работни места - управување со стресот“ започна вчера во Брисел. Европската агенција за безбедност и здравје при работа ја стартуваше оваа кампања заради застрашувачките димензии кои ги добива стресот поврзан со работните места во Европа. “Работните места не можат да си дозволат да го игнорираат стресот на работното место, кој го зголемува отсуството од работа и ја намалува продуктивноста. Стратешката рамка на ЕУ за здравјето и безбедноста при работа 2014-2020 ќе нагласува дека подобрата заштита на менталното здравје на работникот е клучен фактор за превенција на заболувањата поврзани со работата“, изјави европскиот комесар за труд и социјални работи, Ласло Андор. Кампањата „Здрави работни места - управување со стресот“, која ќе трае две години, ќе вклучи стотици организации од цела Европа кои преку обуки, конференции и работилници, конкурси за постери, филмови и фотографии, квизови, предлог шеми, рекламни кампањи и прес конференции ќе ја зголемува свеста за потребата ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Денеска во Брисел, Европската агенција за безбедност и здравје при работа ( EU-OSHA ) ја започна двогодишната европска кампања: „Здрави работни места – управување со стресот“ . Големите размери на стресот поврзан со работното место во Европа се застрашувачки. Најновата пан-европска анкета на EU-OSHA откри дека 51% од работниците сметаат дека стресот поврзан со работата е вообичаен на нивното работно место, а 4 од 10 работници мислат дека во нивната организација не се справуваат успешно со стресот. Меѓутоа, работодавачите и работниците заедно можат успешно да управуваат и да го спречат стресот поврзан со работата и психосоцијалните ризици. Кампањата „Здрави работни места“ е насочена да им помогне на компаниите да го сторат токму тоа. Кампањата „Здрави работни места – управување со стресот“ ќе трае две години, а ќе вклучи стотици организации од цела Европа, вклучувајќи низа активности како што се: обуки, конференции и работилници, конкурси за постери, филмови и фотографии, квизови, предлог шеми, рекламни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стресот е главна причина за заболувањата на вработените во Европската унија и за нивното отсуствување од работното место, соопшти Европската комисија. Еврокомесарот за вработување, општествени прашања и информации Ласло Андор го поддржи денеска почетокот на кампањата на Европската агенција за безбедни работни места. Целта на кампањата е да се разоткријат прихолошките, физичките и општествените опасности, кои произлегуват од стресот на работното место. Андор нагласи покрај останатите негативни влијанија, стресот меѓу вработените води до послаби резултати во работата на европските компании. Тој ги повика работодавачите и службениците да ги обединат напорите за создавање на попозитивна работна атмосфера, која позитивно ќе влијае врз психата на вработените.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 52 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 258 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европа ќе се справува со стресот на работните места, започна двегодишна кампања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: