Вечерва 36-то издание на `Мал Битолски Монмартр`


2 копии

Вечерва во Битола свечено ќе биде отворено 36. издание на меѓународната ликовна манифестација "Мал Битолски Монмартр". Фестивалот ќе биде отворен со традиционалната светска ликовна изложба и доделување на наградата "Гран при" која и годинава им припадна на учениците од основното уметничко училиште "Спишка Бела" од Словачка. На светската ликовна изложба, во Националната галерија на детското ликовно студио "Св. Кирил и Методиј" што се наоѓа во старата Битолска чаршија ќе бидат презентирани 899 детски творби избрани од 9.259 цртежи колку што пристигнаа во студиото, посочи раководителот Коста Хаџи Антоновски во пресрет на вечерашниот настан. "Годинава на ликовниот фестивал учествуваат ликовни таленти, надарени деца од Словачка, Кина, Русија, Турција, Израел, Србија, Полска, Малезија, Романија, Бугарија и од Македонија. Овој настан, фестивал на бои, уметнички палети и четки освен во Битола за прв пат ќе се одржи во познатото Вевчани и во Охрид, каде учесниците ќе цртаат мотиви од старата македонска архитектура", ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Во изминатите години многу слушав за „Малиот битолски Монмартр“. Но оваа година првпат се укажа можност ние од Израел да учествуваме на манифестацијата. Тоа што го видов и тоа што го доживеав во изминатите седум дена овде во Битола, со зборови навистина не се опишува. Тоа беа моите најубави и најсреќни 7 дена во животот. Ваков празник на детското ликовно творештво нема никаде во светот. ’Малиот битолски Монмартр’ е единствена манифестација каква што нема никаде на друго место“. Ова се зборови на Ширли Сигал од градот Липид, Израел, кои на најдобар начин ја отсликуваат атмосферата во која се одржа годинашното 36-то издание на „Малиот битолски Монмартр“.Денеска, кога читателите ќе го имаат во своите раце овој број на „Колибри“ по седум дена дружења децата ќе се разделат. Сите тие ќе си замина назад во своите држави, со многу незаборавни спомени. Без разлика на разликите, сите тие од Битола заминуваат со исти чувства и желба в година пак да дојдат и да бидат дел од најголемото ателје под ведро небо.Денеска, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По свеченото отворање на 36- тиот, по ред, Мал битолски Монмартр, од Битола тргнаа два ликовни каравана. Едниот, со стотина деца, неделата ја мина во импресивниот амбиент на населбата Вевчани. Старата архитектура и Вевчанските извори, беа најпривлечниот амбиент за младите ликовни творци. Согласно традицијата, патувачката мисија на Малиот битолски Монмартр, наредниве денови ќе престојува и во Охрид. Манифестацијата ќе трае 6 дена, со стотина учесници од 14 земји во светот. Малиот битолски Монмартр, се одржува од 1982 година, во организација на Детското ликовно студио “Св.Кирил и Методиј”. Годинава, пристигнале 10.000 цртежи од 32 земји – соопштија организаторите. Гран-прито и од годинешниот Мал битолски Монмартр, патуваа, за Чешка, чии млади ликовни уметници, го освојуваат по трет пат.
| | веќе видена | слични

Триесет и шестото издание на светскиот фестивал на детското ликовно творештво ``Мал битолски Монмартр, започна во Битола со учество на деведесет гости од четиринаесет странски држави. Ликовната колонија трае шест дена со два каравана кои денес беа во општина Вевчани. Стотината деца инспирани од живописното Вевчани денес твореа. Малиот битолски Монмартр е светски бренд во детското ликовно творештво кој со свои изложби има учествувано на пет олимпијади во триесет држави. Малиот битолски Монмартр е коосновач на две ликовни колонии- во Португалија и во Хонг Конг.Малиот битолски Монмартр е традиционална меѓународна детска ликовна колонија од 1982 година, во организација на Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ од Битола. Колонијата се одржува во Битола секоја година од 23 до 30 мај. На оваа манифестација учествуваат ликовни таленти од Европа и светот на возраст од 5 до 14 години. Учеството е по пат на конкурс (на слободна тема и ликовни техники), што се распишува на почетокот на септември, а трае до 20 ...
| | веќе видена | слични

Битола деновиве повторно се претвори во ателје под ведро небо. Во тек е 36-то издание на ликовната манифестација „Мал битолски Монмартр“, кој годинава се одржува по 36-ти пат. Почетокот на светската ликовна изложба беше означен со врачувањето на највисокото признание, наградата гран при, спроти Денот на просветителите, Св. Кирил и Методиј. Не изостана ниту традиционалниот огномет во Старата битолска чаршија, а свеченоста беше збогатена со настап на групата „Боеми“.На годинашното издание на „Малиот битолски Монмартр“ учествуваат над 90 млади ликовни уметници од 14 земји во светот: Србија, Полска, Словачка, Романија, Бугарија, Русија,Кина, Турција, Израел, Малезија, Кина и Македонија, како и десетте најуспешни учесници на минатогодишната ликовна колонија. Според идејниот творец на „Малиот битолски Монмартр“, ликовниот педагог Коста Хаџиантоновски, на годинашниот конкурс пристигнале над 10 илјади ликовни творби од 32 земји во светот. - На изложбата во Националната галерија на студиото „Кирил и Методиј“ во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Детското ликовно студио „Св.Кирил и Методиј“-Битола, домаќин и организатор на меѓународната ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр“, денешниот патронен празник го одбележува со повеќе од сто деца од 14 држави во светот, учесници на 36-тиот ликовен фестивал. Раководителот на студиото и колонијата, Коста Хаџи Антоновски, изјави дека по спектакуларното отворање кое синоќа се одржа пред националната галерија на студиото во Битола, учесниците денеска цртаат на Широк сокак, Старата чаршија, безистенот, крај Драгор и на други инспиративни локации. - Горди сме на нашата мисија, посветени сме на големото културно богатство и радосни што како педагози им пренесуваме знаења на најмладите, на децата од светот со кои денес ги славиме сесловенските просветители и патрони на студиото, светите Кирил и Методиј. Годинава првпат со четка во рака се и деца од Израел, кои заедно со останатите другарчиња, освен во Битола, ќе цртаат и во Охрид и Вевчани, посочи Хаџи Антоновски. Организаторот на меѓународната ликовна колонија ...
| | веќе видена | слични

Оваа година пристигнаа 10.000 цртежи од 32 земји, при што на 36- тото издание учествуваат 90 гости од 14 земји. Екипата од Словачка по трет пат се закити со гран при награда. ,,Ова е посебно искуство за нас, бидејќи доаѓаме од мало место во Словачка. Многу се изненадивме кога добивме награда за колекцијата која ја креираа децата од Словачка.,,-Клара Федерова, учесник од Словачка. Mалиот битолски Mонмартр е исклучителен светски настан од областа на ликовното воспитување на младите. Во своето досегашно постоење успешно се позиционираше како еден од најзначајните детски уметнички настани не само во Македонија туку и во целиот свет. Колекцијата на уметнички дела во изминатите 35 изданија е повеќе од 500.000 слики направени од деца од целиот свет. Оваа ликовна манифестација има посебно значење за битолчани.
| | веќе видена | слични

Започна уште едно светско детско ликовно доживување. Воведот традиционален со отворање на светската изложба. На 35-тата по ред беа поместени најквалитетните околу 800-тини ликовни дела од пристигнатите над 10.000 цртежи од минатогодишниот конкурс. Вниманието свртено кон делегацијата од училиштето „Спишка Бела“ од Словачка. За нивните колекции, веќе трета година по ред ја добиваат престижната Гран при награда. „Колекцијата се содржи од цртежи инспирирани од теми што децата ги сакаат. Навистина не очекувавме дека нашата колекција повторно ќе добие Гран при. Многу значи за нас зошто доаѓаме од мало место во Словачка, а ете Битолскиот Монмартр ни овозможи за него да слушне целиот свет“, вели Клара Федерова, член на екипата од Словачка. Во изминатите три ипол децении младите ликовни дејци создадоа близу 600.000 дела. Ликовно богатство за чиј квалитет и квантитет и ентузијазам со задоволство зборуваат и возрасните „Ова е настан со планетарно значење. Во изминатите три и пол децении децата насликаа дела кои се ...
| | веќе видена | слични

Во Битола се е подготвено за 36-то издание на Малиот битолски Монмартр.Првите учесници на оваа детска ликовна колонија веќе пристигнаа во Битола. Тоа се младите ликовни уметници од Москва Русија.На годинашното 36-то издание на Малиот битолски Монмартр ќе земат учество над 90 млади ликовни уметници од 14 земји во светот, како и десетмина минатогодшни најуспешни учесници на минатогодишната ликовна колонија.Ова го соопшти идејниот творец на Малиот битолски Монмартр и раководител на Детското ликовно студио, Коста Хаџиантоновски на денешната прес конференција.Инаку, на годинешиот конкурс за Малиот битолски Монмартр пристигнаа над 10. 000 ликовни творби од 32 земји на светот. На изложбата, на годинашното издание на Малиот битолски Монмартр во Националната галерија на студиото, во Старата битолска чаршија ќе бидат изложени 800 цртежи кои отскокнуваат со својот квалитет, информираше денеска раководителот на студиото, Коста Хаџи Антоновски.Покрај тоа што учесниците на колонијата ќе создаваат ликовни творби на тема ...
| | веќе видена | слични

Во пресрет на утрешниот празник, на светската ликовна изложба, во Националната галерија на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ што се наоѓа во старата Битолска чаршија ќе бидат презентирани 899 детски творби избрани од 9.259 цртежи колку што пристигнаа во студиото, посочи раководителот Коста Хаџи Антоновски во пресрет на вечерашниот настан. – Годинава на ликовниот фестивал учествуваат ликовни таленти, надарени деца од Словачка, Кина, Русија, Турција, Израел, Србија, Полска, Малезија, Романија, Бугарија и од Македонија. Овој настан, фестивал на бои, уметнички палети и четки освен во Битола за прв пат ќе се одржи во познатото Вевчани и во Охрид, каде учесниците ќе цртаат мотиви од старата македонска архитектура, најави Хаџи Антоновски. Според статистичките податоци на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ во изминатите 35 години во Битола пристигнале над 500.000 детски цртежи, градот бил домаќин на повеќе од 850 тимови со 4.000 учесници ученици, ликовни педагози и други гости.
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 156 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерва 36-то издание на `Мал Битолски Монмартр`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: