Секој четврти Европеец е сиромашен, Македонија со стапка од 21,5 отсто

БРИСЕЛ ЗАГРИЖЕН, ЕУ СЕ СООЧУВА СО АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ Европа ја фаќа паника од брзиот раст на сиромаштијата, објави во саботата британскиот „Дејли експрес“, повикувајќи се на податоци од Евростат. Секој четврти Европеец е сиромашен, односно еден од четворица граѓани во Европската Унија живеат на работ на егзистенцијата. Статистиката што минатата недела беше презентирана на Бриселскиот економски форум и покажа голема растечка нееднаквост во приходите, го загрижи европскиот естаблишмент. На форумот, кој беше посветен на состојбата на економијата на ЕУ, разговорите се фокусирале на растечкиот јаз меѓу најбогатите и најсиромашните. Бидејќи, најбогатите 20 отсто од оние што работат во ЕУ заработуваат пет пати повеќе отколку најсиромашните 20 отсто. Според статистичките податоци на Европската комисија, еден од десет работници со полно работно време во ЕУ официјално живее во сиромаштија. Најмногу загрижува фактот дека во групата на голем ризик од паѓање во сиромаштија се токму младите луѓе. А, сиромаштијата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2017 година е 0.0%.. Ова е според проценетите податоци на Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од 2017, најголем пораст е забележан во секторите: Ѕ – Информации и комуникации од 5.5%; Б, В, Г и Д – Рударство и вадење на камен; Преработувачка индустрија; Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација; Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината од 2.1%; А - Земјоделство, шумарство и рибарство од 1.1%. Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во првото тримесечје од 2017 година, номинално расте за 3.1%, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесува 64.3%. Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 12.1%, а увозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 13.6%. За споредба, според ...
| | веќе видена | слични
2 копии
29 копии

Во првото тримесечје од 2017 година, активното население во Република Македонија брои 952.644 лица од кои вработени се 734.043, а 218.601 се невработени, соопшти Државниот завод за статистика (ДЗС). Стапката на активност во овој период е 56,7, стапката на вработеност е 43,7, додека стапката на невработеност е 22,9.
| | веќе видена | слични

Успешната економска политика која се водеше досега од страна на ВМРО ДПМНЕ се уште ги испорачува резултатите. Овојпат позитивната рефлексија се покажува во делот на невработеноста која константно опаѓаше последниве години, благодарение пред се на привлекувањето странски инвестиции, кои апсорбираа голем дел од невработените. Последните статистички податоци покажуваат дека стапката на невработеност во земјава паднала на најниско ниво досега и во првиот квартал од годинава изнесува 22,9 отсто. Државниот завод за статистика објави дека во првото тримесечје од 2016 година активното население во Македонија брои 952.644 лица, од кои вработени се 734.043, а 218.601 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,7 проценти, стапката на вработеност е 43,7 проценти, а стапката на невработеност изнесува 22,9 процента. Податоците покажуваат дека невработеноста во земјава паднала на најниско ниво од осамостојувањето досега оти во речиси целиот период на самостојност стапката на невработеност во земјава ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Стапката на невработеност во првото тримесечје од оваа година изнесува 22,9%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во овој период, активното население во Република Македонија брои 952.644 лица од кои вработени се 734.043, а 218.601 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,7%, додека стапката на вработеност е 43,7%.
| | веќе видена | слични

Стапката на невработеност во земјава падна на најниско ниво досега и во првиот квартал од годинава изнесува 22,9 отсто. Државниот завод за статистика вчера објави дека во првото тримесечје од 2016 година активното население во Македонија брои 952.644 лица, од кои вработени се 734.043, а 218.601 лица се невработени. Стапката на активност во овој период е 56,7 проценти, стапката на вработеност е 43,7 проценти, а стапката на невработеност изнесува 22,9 процента. Најголема невработеноста кај младите Податоците покажуваат дека невработеноста во земјава паднала на најниско ниво од осамостојувањето досега оти во речиси целиот период на самостојност стапката на невработеност во земјава рушела рекорди и се движела над 30 отсто. Анализата на податоците на Статистика покажува дека стапката на невработеност во првиот квартал од годинава била за 1,6 процентен поен пониска отколку во истото тримесечје од 2016 година, а 0,8 отсто пониска во однос на просекот од минатата година. Според бројките, во првиот квартал ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во првото тримесечје од годинава не е забележан раст на бруто-домашниот производ, објави денеска Државниот завод за статистика. Оттаму попладнево соопштија дека стапката на раст на БДП за првото тримесечје од 2017 година е 0.0 проценти. Најголем пораст е забележан во секторите Информации и комуникации од 5,5 проценти, потоа во Рударство и вадење на камен, Преработувачка индустрија, Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација, Снабдување со вода, отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината од 2,1 процент и во Земјоделство, шумарство и рибарство од 1,1 процент. Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во првото тримесечје од 2017 година, номинално растела за 3,1 отсто, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесувало 64,3 проценти. Извозот на стоки и на услуги номинално е зголемен за 12,1 процент, а увозот на стоки и на услуги бележи зголемување во ...
| | веќе видена | слични

Оттаму попладнево соопштија дека стапката на раст на БДП за првото тримесечје од 2017 година е 0.0 проценти. Најголем пораст е забележан во секторите Информации и комуникации од 5,5 проценти, потоа во Рударство и вадење на камен, Преработувачка индустрија, Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација, Снабдување со вода, отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности за санација на околината од 2,1 процент и во Земјоделство, шумарство и рибарство од 1,1 процент. Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во првото тримесечје од 2017 година, номинално растела за 3,1 отсто, а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесувало 64,3 проценти. Извозот на стоки и на услуги номинално е зголемен за 12,1 процент, а увозот на стоки и на услуги бележи зголемување во номинален износ од 13,6 проценти.
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Во првото тримесечје од 2017 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2016 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 0,5%, трошоците за материјали се повисоки за 3,2%, а трошоците за вработените се пониски за 5,3%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје од 2017 година, во споредба со првото тримесечје од 2016 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки за 1,7%, трошоците за материјали се повисоки за 1,6%, а трошоците за вработените се повисоки за 1,9%.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секој четврти Европеец е сиромашен, Македонија со стапка од 21,5 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: