Реми на селекцијата на Марио Вујовиќ за крај на тестовите во Кипар

Репрезентацијата на Македонија за фудбалери до 16 години ремизираше (1-1) против домаќинот Кипар на вториот контролен натпревар за време на подготовките на островот на Средоземното море. Селекцијата на Марио Вујовиќ на вториот меч против Кипраните поведе со голот на Костески во 31. минута, но домашните израмнија за конечни 1-1 со голот на Кристодулу во првата минута од судиското продолжение во првото полувреме. Во првиот меѓусебен меч, Македонија победи со 4-3 благодарение на погодокот на членот на новосадска Војводина, Владан Новевски кој настапува и за репрезентацијата до 17 години која токму со еден негов гол во квалификациите се избори за елитни квалификации на УЕФА во Полска. Репрезентацијата до 15 години, пак, загуби и на вториот меч со Кипраните. По оние 0-1 од првиот дуел, сега нашата селекција загуби со 1-3.
| | веќе видена | слични

Оваа 2017 година беше и тоа како позитивна кога е во прашање македонскиот фудбал, а една од тие радости беше пласманот на нашата младата репрезентација до 19 години во елитните квалификации на УЕФА. Креатор, предводник на тој резултат беше Вујадин Станојковиќ кој направи краток осврт за тие случувања, победи кои за него не се случајни и за истите биле резултат трудот и вложувања.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вујадин Станојковиќ: „Победите во 2017 година не се случајни, сето време и труд и прес сѐ фокус на Фудбалската федерација за младите категории дава резултат. Во Федерацијата сум од 1994 година, речиси 30 години сум дел од структурите на ФФМ и мислам дека ова е најуспешната година во македонскиот фудбал. Ви посакувам здравје и среќа во Новата година, бидете репрезентативци и носете го гордо дресот на Македонија.
| | веќе видена | слични

Изнесувајќи краток осврт за годината која ја оставаме зад нас селекторот на репрезентацијата на Македонија за фудбалери до 19 години, Вујадин Станојковиќ вели дека ова е без сомнение најдобрата година за македонскиот фудбал. Станојковиќ вели дека повеќе од 20 години, преку разни функции, е дел од Фудбалската федерација на Македонија, што му дава за право да компарира во однос на минатото. Репрезентацијата до 19 години под негово водство се избори за елитни квалификации на УЕФА, а за успехот потенцира дека ниту најмалку не е случаен, но е резултат на големи вложувања во младите категории сите изминати години… „Анализирајќи ја годината која останува зад нас мора да кажам дека ниту еден од овие успеси на младите репрезентации на Македонија воопшто не се случајност. Оној одличен резултат на младата репрезентација до 19 години, ја посочувам неа бидејќи сум селектор на истата и можам да зборувам за неа, е граден со години а секако најмногу оваа година кога и беше квалификацискиот турнир. Сето тоа со огромна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 535 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 154 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 94 | | | веќе видена

Скандалот во кој се најдоа Јелена Карлеуша, Огњен Врањеш и Душко Тошиќ не стивнува. Пејачката вчера требаше да се врати во Србија, заради работни обврски, но ...
сите 173 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реми на селекцијата на Марио Вујовиќ за крај на тестовите во Кипар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: