Тајсон и Сталоне во куќата на славните

3 копии

Мајк Тајсон поранешен светски првак во бокс и глумецот Силвестер Сталоне добија место во боксерската куќа на славните во гратчето Канастота во американската сојузна држава Њујорк Заслугите што нокаутерот Тајсон (50 победи 44 нокаути и 6 порази) ги има во боксот е одвишно да се набројуваат, а Сталоне го доби своето место поради промоцијата на боксот преку филмовите за Роки во кој настапуваше во главната улога. Покрај Тајсон и Сталоне во оваа година номинација во куќата на славните добија и промоторот Вилфрид Соерленд, боксерите Хулио Цезар Чавез и Костја Цју, тренерот Игнасио Берстејн и судијата Џо Кортез.
| | веќе видена | слични

Американскиот глумец и режисер Силвестер Сталоне се најде во боксерската куќа на славните на свеченоста на која истата чест му припадна и на славниот боксер Мајк Тајсон. Сталоне играше боксер во шесте филмови од серијалот "Роки" од 1976 до 2006 година. За првиот филм од серијалот за кого Сталоне го напиша и сценариото доби три Оскари, вклучувајќи ја и наградата за најдобар филм. Куќата на славните боксери постои од 1982 година, а боксерите можат да станат нејзини членови најмалку пет години после пензионирањето. Челичниот Мајк ја одбележа историјата на боксот, кога во 1986 со 20 години стана најмлад првак на светот во тешка категорија во која доминираше од 1987 до 1990 година.
| | веќе видена | слични

Силвестер Сталоне кој го играше боксерот Роки Балбоа во шест филмови од серијалот „Роки“ доби признание кое го добиваат само светски познатите боксери и стана член на Куќата на славните во боксот(International Boxing Hall of Fame), заедно со Мајк Тајсон и мексиканскиот боксер Хулио Чавес. International Boxing Hall of Fame постои од 1982 година а боксерите можат да бидат нејзини членови најмалку 5 години по пензионирањето. 44 годишниот Тајсон кој оваа чест ја доби како светски шампион во тешка категорија имаше говор полн со емоции за својот прв тренер, човекот кој го научил на боксот и се грижел за него, па светскиот боксер дури и заплака. Тајсон рече дека е почестен да биде вброен меѓу најславните боксери на сите времиња. Тајсон седеше до Сталоне. „ Никогаш не сум се преправал дека сум боксер, но она што јас го имам, или барем така мислам, е разбирање што се случува надвор од рингот. Животот е постојана борба пишував работи за Роки кои можеби личеа сентиментални но навистина верувам дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето право и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за ...
сите 306 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 284 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 126 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тајсон и Сталоне во куќата на славните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: