ССМ: Минималната плата да биде 160 евра, ОРМ: Рано е за бројки

2 копии

Сојузот на синдикати на Македонија останува на претходно изнесено мислење дека минималната загарантирана плата во државата не треба да биде под 160 евра Ова денеска го изјави претседателот на ССМ Живко Митревски , поздравувајќи ја подготвеноста на социјалните партнери да го прифати дијалогот на оваа тема. „ССМ има став дека треба да се отворат преговори за загарантирана минимална плата меѓу владата, работодавачите и синдикатот. Самиот факт што постои расположение кај социјалните партнери за воведување на загарантирана минимална плата во државата претставува победа за ССМ, бидејќи ние ја покренавме иницијативата“, изјави Митревски. Тој рече дека прв пат после 20 години во државата се разговара воопшто за можноста воведување на минимална плата. „Остануваме на нашата долна граница. Нашите пресметки се направени врз база на анализи, во кој утврдивме минимална потрошувачка кошничка, водевме сметка за социјално-економска состојба во државата и за вкупните движења на економијата“, рече Митревски. Тој додаде и ...
| | веќе видена | слични

Нема газда што е против тоа работниците да земаат повисока плата. Меѓутоа, треба да се сфати и тоа дека ние работиме лон. Што ќе биде ако се прифати тоа барање, а истото не ни го прифатат странските газди и ги раскинат договорите. Дали е подобро да ги затвориме компаниите и работниците да останат без работа или пак, да се почекаат подобри денови за да се одреди минималната плата, вели Атанас Киров, директор во крзнарата "Димко Митрев" Барањето на Синдикатот до Владата за таа да ја одреди минималната плата на работниците од 150 евра, меѓу сопствениците на компаниите од Велес наиде на различни коментари. Додека едни се за тоа да се одреди минимална плата, други пак, велат дека тоа не е потребно и дека доволно е само да се почитува Закон за работни односи што го донесе Владата, а со кој јасно се штитат сите права на вработените. -Мора да се направи добра анализа пред да се потпише било каков договор. Состојбите во стопанството се уште се лоши. Барањето од гарантирана минимална плата од 150 евра не е големо. ...
| | веќе видена | слични

Според претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митрески, висината на минималната плата што ја предлагаат е утврдена врз основа на повеќе параметри и е во рамките на загарантираните плати во соседните држави. -Според нашите проценки, износот приближно е тука некаде, а во тие рамки се движи и минималната плата во соседните држави. Во Србија таа изнесува 155 евра, во Романија од 160 до 170 евра - рече Митрески, забележувајќи оти евентуално лицитирање со некоја основица на минимална плата од 5.200, 5.700 или 6.000 денари би било премногу ниско и не би ја постигнало целта, односно не би се обезбедила материјално социјална сигурност на работниците. Митрески додаде дека износот на минимална плата е утврден врз основа на повеќе параметри и тоа водејќи сметка за претходно анимираната синдикална кошничка, актуелните состојби во државата во контекст на кризата, како и Меѓународната конвенција на трудот. Во врска со стравувањата дека некои од стопанските гранки нема да можат да се прилагодат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ССМ останува на ставот дека минималната плата во Македонија треба да се утврди со закон и истата да не е помала од 150 евра. Сметаат дека со утврдување на минималната плата ке се стави крај на злоупотребите во одредени гранки и на сивата економија во земјава. Работодавачите, пак, не сакаат да се шпекулира со бројки пред да почне дијалогот со репрезентативниот синдикат.
| | веќе видена | слични

Минималната плата од 6.000 денари, што ја предлагаат работодавците, е многу ниска и нема да обезбеди материјално-социјална сигурност на работниците , изјави вчера во Охрид претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), Живко Митрески. Според него, висината на минималната плата од 160 евра што ја предлага синдикатот е утврдена врз основа на повеќе параметри и е во рамките на загарантираните плати во соседните држави. - Според нашите процени, износот приближно е тука некаде, а во тие рамки се движи и минималната плата во соседните држави. Во Србија таа изнесува 155 евра, во Романија од 160 до 170 евра. Евентуалното лицитирање со некоја основица на минимална плата од 5.200, 5.700 или 6.000 денари е премногу ниско и нема да ја постигне целта - рече Митрески. Првиот човек на ССМ објасни дека при утврдувањето на износот воделе сметка за претходно анимираната синдикална кошничка, актуелните состојби во државата во контекст на кризата, како и Меѓународната конвенција на трудот. Тој изрази задоволство ...
| | веќе видена | слични

Текстилците бараат нивната минимална плата, да не биде иста со онаа што законски ќе се утврди за останатите индустрии. Од Кластерот за текстил велат дека за нив е потребно да се пресмета поинаков износ – во спротивно нивните трошоци дополнително ќе се зголемеле. Предупредуваат дека поради тоа ќе трпат и работниците. - Не е важно за која сум ќе се решат, дали е тоа седум илјади денари или девет. Сакаме да знаеме дали и со решавањето на прашањето за минимална плата, ќе се намалат оптоварувањата, изјави Маријана Перковска од кластерот за текстил. Наспроти барањето на работодавачите минималната плата да биде седум илјади денари, Сојузот на синдикати не отстапува од барањето месечната плата да не биде помала од 160 евра. Првиот синдикалец Митревски предупредува дека доколку не биде прифатено нивното барање социјалната и материјална сигурност на македонските работници ќе била загрозена. - ССМ се држи на основниот став дека во Македонија е неопходно да се донесе Закон за утврдување минимална плата. Наш став е дека ...
| | веќе видена | слични

Според ССМ минималната плата во Македонија не треба да изнесува помалку од 150 евра, колку што е висината на минималната плата во најголемиот дел од државите во регионот. Од синдикатот велат дека се задоволни што по 20 години социјалните партнери во Македонија, за прв пат прифаќаат со закон да се реши прашањето на минималната плата. - Висината на минималната плата ССМ ја утврди врз основа на повеќе параметри- претходно анимираната синдикална кошничка , економската состојба во која се наоѓа Македонија, при тоа имајќи ја во предвид и Меѓународната конвенција на трудот, вели Живко Митрески, претседател на ССМ. Тој додава дека лицитирањето со некоја основица на минимална плата од 5200, 5700 денари или 6000 е премногу ниска и воопшто не ја постигнува целта, односно утврдувањето на една материјално социјална сигурност на работниците. Мислам дека со утврдување на минимална плата конечно ќе ставиме ред и ќе ја елиминираме нелојалната конкуренција која сака да работи на црно. Бенефитите за сите три социјални ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 285 | | | веќе видена

На премиерот му треба уште една седмица за да одлучи кој ќе биде консензуален кандидат за претседател. Тој е оптимист дека пред конгресот на СДСМ што ќе се ...
сите 222 | | | веќе видена

Војската не дозволи да се транспортира хуманитарната помош заглавена на границата кон Колумбија , а дел од опозиционерите се судрија со нив. Дел од ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ССМ: Минималната плата да биде 160 евра, ОРМ: Рано е за бројки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: