Заев предизвика меѓудржавен инцидент со Србија: Зошто Заев не ги напаѓа Рама и Тачи, не е тој толку наивен за да не знае дека концептот на Голема Албанија не е комплетен без Скопје


3 копии

Потпретседателот на српската Влада и министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вечерва оцени дека пријателите на Србија не се однесуваат онака како што вечерва настапил лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев во интервјуто за српски „Курир“, пренесува РТС. Србите се најголеми и најдобри пријатели на Македонија, а вака како што Заев настапи не се однесуваат пријателите на Србија, изјави Дачиќ реагирајќи на изјавата на Заев дадена во интервју за српски „Курир“, дека во Србија на власт е „националистичко раководство“. – Не знам со што Александар Вучиќ и Владата на Србија заслужија ваков брутален и скандалозен напад од страна на претендентот за местото македонски премиер Зоран Заев. Зарем не му се доста проблемите кои ги има во Скопје, па сега ги бара и во Белград? , запраша Дачиќ. Тој потесети дека Вучиќ со денови и месеци повикувал на мирно решение на проблемот во Македонија, немешајќи се во внатрешните работи, бидејќи тоа можело да предизвика нестабилност во целиот регион. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Не е случајно што Зоран Заев токму на „Курир.рс“ го даде она интервју во кое ја плука Владата на Србија. Зад сѐ стојат милиони евра кои албанските бизнисмени блиски на терористичките организации ги дадоа за валканата кампања во Македонија. Нивната крајна цел е Голема Албанија, а најцрно во сето тоа е што им помагаат и овие продадениве Срби, објаснува соговорникот на Информер.рс и додава дека задачата на башановиќ е да го „поправи имиџот“ на лидерот на СДСМ во Србија. Сопственикот на Курир.рс, Александар Аца Родиќ повторно докажа дека е олош, кој е подгтвен за пари да се здружи и со најголемиот непријател на српскиот народ, пишува Информер.рс. Деновиве Родиќ одработува кампања за сметка на амбанските криминалци и нивниот платеник во Македонија, лидерот на СДС, Зоран Заев. Газдата на „Курир.рс“ во своето македонско гласило „Слободен печат“ (кој го купи во екот на изборната кампања под сѐ уште неразјаснети околности) срамно се подбива со Србија и Србите. Продадени души Освен Родиќ, како што тврдат за ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на српскиот весник „Курир“, Александар-Аца Родиќ, естрадниот менаџер Зоран Башановиќ и поранешниот директор на ЕПС(Електро-привреда Србије) Саша Обрадовиќ одработуваат за албанскиот платеник Зоран Заев, пишува „Информер“ . Според пишувањето на најтиражниот весник во Србија, Александар-Аца Родиќ, заедно со естрадниот менаџер Зоран Башановиќ и поранешниот директор на ЕПС, Саша Обрадовиќ одработуваат за албанскиот платеник и лидер на СДС, Зоран Заев. Според доброинформираните извори од Македонија, српски „Информер“ вели дека Родиќ стапил во контакт со Зоран Заев преку естрадниот менаџер и поранешен член на главниот одбор на СНС(Српска напредна странка), Зоран Башановиќ. Покрај тоа, за време на предизборната кампања (се мисли на последните парламентарни избори), Родиќ, под сомнителни околности го превземал весникот „Слободен печат“, според „Информер“, најверојатно со парите од албанските финансиери на СДСМ. Па затоа, не би требало да чуди кога во „Слободен печат“ ќе се појават текстови во кои се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сопственикот на Курир.рс, Александар Аца Родиќ повторно докажа дека е олош, кој е подгтвен за пари да се здружи и со најголемиот непријател на српскиот народ, пишува Информер.рс. Деновиве Родиќ одработува кампања за сметка на амбанските криминалци и нивниот платеник во Македонија, лидерот на СДС, Зоран Заев. Газдата на „Курир.рс“ во своето македонско гласило „Слободен печат“ (кој го купи во екот на изборната кампања под сѐ уште неразјаснети околности) срамно се подбива со Србија и Србите. Освен Родиќ, како што тврдат за Информер.рс информирани извори од Македонија, за албанскиот платеник Заев работат и естрадниот менаџер Зоран Башановиќ и поранешниот директор на ЕПС Саша Обрадовиќ. -Пред повеќе од една година Родиќ преку Башановиќ стапи во блиски контакти со Заев и го резема „Слободен печат“, најверојатно со пари од албанските финансиери на СДСМ. Затоа сега таму објавува плукачки текстови против Србите и ги велича Заев и неговите албански газди. Се зборува декза возврат добил многу пари, веднаш на рака во ...
| | веќе видена | слични

Американските потрошувачи во март го зголемиле бројот на кредити од банките, бидејќи земале повеќе кредити за автомобили и школување. Централната банка на САД соопшти дека во март вкупните кредити за потрошувачи се зголемени за 16,4 милијарди долари или за 5,2 проценти, додека во февруари нивното зголемување било 13,7 милијарди долари. Мартовското зголемување е највисоко од ноември кога земените кредити се зголемени за 25,5 милијарди долари. Категоријата која опфаќа студентски кредити и кредити за автомобили е зголемена за речиси 4,5 милијарди долари или 6,2 проценти, што е најмногу во последните пет месеци. Категоријата која ги покрива кредитните картички имала скромен раст од две милијарди долари или 2,4 проценти. Економистите внимателно ги следат кредитите за потрошувачите бидејќи трошоците на потрошувачите сочинуваат 70 проценти од американските економски активности. Американската влада претходно овој месец соопшти дека трошоците на потршувачите во февруари и март биле без раст, што е една од причините ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Влада во која ќе бидат партиите на Албанците сигурно нема да гласа неутрално за членството на Kосово во УНЕСKО, му порачаа вчера потенцијалните владини партнери ДУИ, „Алијансата за Албанците" и Беса на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пишува Дневник. Заев за српската телевизија „Прва" завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово" и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска", е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заев за српската телевизија „Прва“ завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово“ и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска“, е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И покрај обидите од ДУИ, вчера не добивме официјален став за изјавата на лидерот на социјалдемократите што остава мала доза на зачуденост. Сепак, неофицијално, од ДУИ порачаа дека тешко оти новата влада на Македонија ќе гласа воздржано или неутрално за ...
| | веќе видена | слични

Во 2016 година, побарувачката за кредити значително забави, а за прв пат по подолг временски период има значително забавување на побарувачката за кредити кај корпоративниот и кај секторот население, покажува Годишниот извештај на Народната банка на Република Македонија за 2016 година. “Во 2016 година, активноста на кредитниот пазар беше солидна. На годишна основа, вкупните кредити се повисоки за 1,0%, односно за 6,5%, доколку се изолира ефектот од регулаторните измени. Растот на понудата на кредити беше поддржан од здравата солвентна и ликвидносна позиција на банките и зголемената конкуренција во банкарскиот сектор. Од друга страна, во 2016 година побарувачката за кредити значително забави, во еден дел одразувајќи ги ефектите од политичката криза во земјата. Ваквите остварувања се потврдуваат и преку резултатите од анкетите за кредитната активност. За првпат по подолг временски период, за 2016 година, анкетата покажува значително забавување на побарувачката за кредити кај корпоративниот и кај секторот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, целосно е неприфатливо за човек кој претендира да биде нов премиер на Македонија да дава такви неодговорни, скандалозни изјави. Остри реакции кај српскиот државен врв по изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија, Александар Вучиќ, националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот. Вучиќ пак му порача на Заев дека таквите изјави ќе остават траги во билатералните односи помеѓу двете држави. - Не сум водел никаква националистичка политика, туку напротив водев политика на мир и стабилност и таква политика ќе водам и во иднина. Мислам дека тој за се што изговори многу повеќе зборуваше за себе, отколку за мене. Кои ни се браќа, кои ни се пријатели, ќе имаат можност граѓаните на Србија да видат за сите во регионот, веќе во септември, октомври, кога ќе биде гласањето во УНЕСКО. Тогаш е приликата да ги видиме нашите браќа кои тврдат дека ни се браќа и дека ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Апсурдни и смешни, но и неприфатливи и неосновани. Такви се тврдењата на Зоран Заев дека сме ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира историчарот Новица Велјановски во изјава за Дневник. Апсурдни и смешни, но и неприфатливи и неосновани. Такви се тврдењата на Зоран Заев дека сме ист народ и со Србите и со Бугарите, реагира историчарот Новица Велјановски во изјава за Дневник. Реакцијата следува по објавување две интервјуа во кои лидерот на СДСМ, направил гафови и дал две контрадикторни изјави во одделни интервјуа за бугарски и српски медиуми. Прво во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС тој рече дека Македонците се еден народ со Бугарите, а потоа и дека се ист народ со Србите. На ова се надоврза и изјавата со која тој го обвини актуелниот српски премиер дека води националистичка политика. - Ние сме братски народ, еден народ. Македонија сака нормализација. Kако потенцијален мандатар испраќам пријателски пораки до Бугарија од соседна Македонија која сака да стане ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 188 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 20 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев предизвика меѓудржавен инцидент со Србија: Зошто Заев не ги напаѓа Рама и Тачи, не е тој толку наивен за да не знае дека концептот на Голема Албанија не е комплетен без Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: