Лажна вест ги раздвижи дипломатите во Букурешт и Тирана

2 копии

Романија и Албанија се најдоа пред дипломатски скандал, за што придонесоа медиумите од неколку земји и еден хакер, наводно од Србија. Како што пренесува романската агенција Медиафакс, се започнало од една непроверена информација, пренесена од италијанска новинска агенција, дека на еден дипломатски собир претседателот на Романија Трајан Басеску дал расистички изјави за Албанците. Наводно, навредливите зборови на Басеску, вчера најпрвин биле пренесени од албанските, а потоа и од косовските медиуми. Потоа романскиот амбасадор во Тирана бил повикан во Министерството за надворешни работи на Албанија, да ја објасни ситуацијата, на што Букурешт вложил официјален протест. На крајот било откриено дека целата збрка ја направил хакер, наводно од Србија, кој ја подметнал лажната информацијата на интернет страницата на новинската агенција. Романското министерство за надворешни работи со соопштение го изрази незадоволството поради „невообичаеното однесување на албанското МНР“. Романскиот амбасадор во Тирана го ...
| | веќе видена | слични

Измислени навреди од Басеску Романија и Албанија се најдоа на работ на дипломатски скандал поради класична дезинфорамција на еден српски хакер, а ја прнеле повеќе европски и балкански медиуми. Тој упаднал на интернетската страница на една италијанска новинска агенција и во дневните настани ја поставил лажната изјава на романскиот претседател Трајан Басеску, што ја кажал на измислен дипоматски собир, во која тој ги навредува Албанците, нарекувајќи ги "мрзеливи Цигани" и "ѓубриња". Веста ја пренеле албански и косовски медиуми, веднаш констатирајќи дека романскиот претседател Трајан Басеску дал националистичка и навредлива изјава против Албанците. Тирана сериозно ја сфатила работата, па албанското МНР го повикало романскиот амбасадор за да се изјасни во врска со тврдењата" на Басеску за Албанците. Од друга страна, романското Министерство за надворешни работи соопштило дека е апсолутно неприфатливо нивниот амбасадор да биде ставен во ситуација да дава објаснувања за непроверени информации, кои потекнуваат од ...
| | веќе видена | слични

Меѓу Албанија и Романија се појавија дипломатски тензии откако српски хакер објавил дека претседател Трајан Басеску ги нарекол Албанците „мрзливи Цигани” и „ѓубриња”. Италијанската новинска агенција „Џулиен њуз” вчера објави дека Басеску на прашањето дали Романија ќе го признае Косово, тој изјавил дека нема да ја признае независноста, бидејќи Албанците се „мрзливи Цигани” и „ѓубриња”. „Расистичката изјава” на Басеску вчера беше цитирана од косовските и албанските медиуми, за подоцна да биде демантирана и објавено дека недоразбирањето било предизвикано од српски хакер, кој влегол во страницата на италијанската агенција и објавил лажна информација. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лажна вест ги раздвижи дипломатите во Букурешт и Тирана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: