Српската влада не и ја дава на јавноста студијата за Каналот Дунав-Морава-Вардар

Српската влада не и ја дава на јавноста студијата за Каналот Дунав-Морава-Вардар Новинарите и неврладините организации во Србија го кренаа гласот поради одбивањето на српската влада на јавноста да и ја презентира студијата за изградба на каналот Дунавц-Морава-Вардар и да ја утврди оправданоста од проектот. „Јавноста има право да ја види студијата за оправданоста на проектот за изградба на пловниот пат „Канал Дунав – Морава – Вардар“ , оценува српскиот повереник за информации Родољуб Шабиќ. Разгледувајќи ги жалбите на новинарите и невлдините организации, тој, како што јави белградското радио Б92, утврдил дека тие се основани и оти јавноста има неоспорно право на бараните информации, но и право на учество во донесувањето одлуки , како и право на правна заштита по прашања за животната околна. „Последните месеци информациите за Студијата за оправданост на проектот за изградба на пловниот канал беше предмет на засилен интерес на јавноста. Министерството за природни ресурси, рударство и просторно планирање на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 186 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 62 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српската влада не и ја дава на јавноста студијата за Каналот Дунав-Морава-Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: