ВАРДАРОВА ЕРУПЦИЈА: Ракометна Европа е обоена во „црвено-црно“


Шампионот на Македонија, покрај Сеха-лигата, ја покори и Лигата на шампионите Ракометарите на Вардар се на врвот на Европа. Тие одработија одличен викенд во Келн и успеаја да се искачат на тронот. Сите коцки се поклопија и Вардар го исполни она за што сонуваа сите во земјава. На 19 мај пред точно 15 години исто вака Македонија се радуваше на успехот на Кометал Ѓорче Петров. Тогаш во еден поинаков систем ракометарките дома се израдуваа на триумфот. Сега Вардар славеше на неутрален терен, што секако е уште еден доказ плус за вредноста на овој тим и за играта што се прикажува. Сепак, кога се анализира играта на „црвено-црните“, најдобро е да се тргне отпочеток, уште некаде во август минатата година кога тргнаа подготовките. Како што кажа и Арпад Штербик, уште на почетокот на сезоната можеше да се насети дека ова ќе биде одлична година за Вардар. ШЕСТ ПОРАЗИ ВО СИТЕ НАТПРЕВАРУВАЊА Резултатите говорат сами за себе - дека Вардар одигра неверојатно во оваа сезона. Има само шест порази и две нерешени средби во сите ...
| | веќе видена | слични

Освојувањето на европската титула во Лигата на шампионите за РК Вардар донесе сериозни промени во августовската подготвителна агенда и главоболки околу дефинирање на планот и на програмата за новата сезона. Со статусот европски шампион, Вардар обезбеди и учество на ИХФ Супер глоуб во Доха (25 – 28 август), што автоматски повлече и откажување на настапот на турнирот во Веспрем (26-27 август), кој го организира унгарскиот првак во чест на 40-годишнината од своето постоење. Но, не е само гостувањето во Унгарија откажано. Под сериозен прашалник е и комплетната организација на турнирот „Вардар трофеј“ во Скопје, кој „црвено-црните“ го најавија во периодот од 16 до 19 август. На него, покрај вардарци, треба да настапат и Металург, унгарскиот вицешампион Пик Сегед, како и шведскиот првак Кристијанштад и словенечки Горење Велење. Македонскиот првак сака да го откаже турнирот за да може комплетно да се насочи на подготовките за Супер глоуб, но не оди сѐ така лесно. Вардар веќе ги информираше клубовите ...
| | веќе видена | слични

„Слатки“ маки за Вардар. По освојувањето на шампионската титула во Лигата на шампиони, плановите на „црвено-црните“ целосно се променија. Поради учество на ИХФ Супер глоуб во Доха (25 – 28 август), македонскиот шампион мораше да го откаже турнирот во Веспрем (26-27 август), кој го организира унгарскиот првак во чест на 40-годишнината од своето постоење. Но, гостувањето во Унгарија не е единствениот проблем. Од клубот веќе испратија известување до учесниците на „Вардар трофеј" во Скопје дека се принудени да го откажат овој турнир, кој беше најавен за периодот 16 до 19 август. На него, покрај вардарци, треба да настапат и Металург, унгарскиот вицешампион Пик Сегед, како и шведскиот првак Кристијанштад и словенечки Горење Велење. До петок Вардар треба да дефинира дали ќе се игра „Вардар трофеј" или не. Единствен турнир кој останува во агендата на европскиот првак е оној во Гумерзбах, 12-13 август, кога, покрај бундеслигашот, ќе настапат и Рајн Некар Левен и Флензбург.
| | веќе видена | слични

Од салата во Кале, па во салата во Расадник, па повторно во Кале, во сезоната пак 2013/2014 година натпреварите од Лигата на шампиони и СЕХА лигата ,Вардар ги одигра во С.Ц. ,,Борис Трајковски”, за од наредната сезона да се пресели во својот нов дом во С.Ц. ,,Јане Сандански”, а оваа година да успее да се качи на тронот на Европа, во Ланксес Арена во Келн, пишува Лидер . И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на ...
| | веќе видена | слични

И сега откога малку слегнаа страстите и емоциите, повторно човек се наоѓа пред истиот заклучок ,колку и да се напише, повторно ќе биде малку, едноставно затоа што толку е голема Титулата Европски Првак која ни ја донесоа ракометарите на Вардар. Да ги прашате пак и,”најлудите” навивачи на Вардар, дали можат да поверуваат во ова што се случи, сигурно ќе ви одговорат дека можеби сонуваат, но, да не ни помислите да ги разбудите. Од друга страна пак, колку е голема и заслужена круната со која Вардар е крунисан за крал на Европа, говори и фактот, дека, Вардар оваа година ги има победено сите клубови кои беа главни фаворити за освојување на Титулата, да не заборавиме дека тие лесно ја освоија и титулата во регионалната СЕХА лига, победувајќи го во финалето и последниот учесник на Ф-4 турнирот во Келн, унгарскиот Веспрем. Ноќта по победа во финалето над големиот и скап ,ПСЖ ,Македонија, особено Скопје едноставно експлодираше,толкаво излевање на позитивни емоции може да се каже дека немаше ниту кога кошаркарите на ...
| | веќе видена | слични

По триумфот на ракометарите на Вардар една од оние кои најгласно се радуваше на социјалните мрежи беше пејачката Нина Јанева. Таа од срце им порача: "Горда на сите вас. Вие сте причината заради која уште се верува во спортот во Македонија. ФИНАЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ ♥" Но за жал среќата на Нина и ја поматија низата негативни коментари на социјалните мрежи дека во редовите на Вардар имало многу малку Македонци. Таа на свој својствен начин, директно и без влакна на јазикот им порача на хејтерите: "Читам и не ми се верува…. Вардар е најстариот македонски клуб што се уште дише шуги едни шарени! Вардар е Европски шампион дрва едни самодеструктивни! Во репрезентација барајте Македонци, во клуб се бара душа гадови едни!" "Вие ли сте државници бе? Па не бива државник од чушкар кој прв пат асфалт видел на 18 години кога го шетале на матурска екскурзија низ Македонија!!!! Ако, ќе научите како се почитува Вардар.. Нови сте, ние ќе ве научиме племето предавничко!!!!!!!"
| | веќе видена | слични

Младинскиот репрезентативец на Македонија, Бесар Исени од Шкупи треба да биде второто засилување за шампионот Вардар на стартот од летниот преоден рок. 20-годишниот Исени, не во Работнички како што се шпекулираше претходно, но, според нашите информации, својата кариера ја продолжува во Вардар кој понудил далеку поповолни финансиски услови за ангажман на фудбалерот од средниот ред. Исени остави одлична сезона зад себе во дресот на Шкупи, а веќе е дел и од новата генерација млади фудбалери на Благоја Милевски која од септември ја очекуваат квалификациите за ЕП 2019. Претходно, како што е познато, Вардар ангажираше уште еден младински репрезентативец – Висар Муслиу од Ренова. За квалификациите од Лигата на шампионите планирани се и две квалитетни засилувања за офанзивните редови како подготвено би се дочекал ова лето настапот на европската сцена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот ракометен шампион Вардар го откажа турнирот на кој треебхаше да биде организатор во периодот од 16 до 19 август годинава. Причината е што европскиот првак треба да се подготвува за настап на Супер Глоуб, неофицијалното клупско светско првенство што од 23 до 26 август треба да се одржи во Катар. Вардар ги известил клубовите што требаше да настапат во Скопје, дека турнирот се откажува. Планирано беше на турнирот да играат: Металург, Кристијанштад, Горење, ПИК Сегед и Висла Плоцк. Останува само да се одржи женскиот турнир.
| | веќе видена | слични

Актуелниот фудбалски шампион Вардар за среда го закажа стартот на подготовките за новата сезона. Тренерот Гоце Седлоски ја закажа прозивката во тренин-кампот на Вардар каде фудбалерите се очекува да пристигнат подготвени затоа што денеска ќе ги извршат неопходните лекарски прегледи. Во Скопје, “црвено-црните” остануваат до 18 јуни кога ќе заминат во австрискиот центар Бад Тацмандорф. Таму ќе бидат до 2 јули кога се враќаат во Скопје и тука ќе ги одработат последните десет дена од подготовките. За време на престојот во Бад Тацмандорф, Вардар ќе го дознае и својот противник во второто коло од квалификациите од Лигата на шампионите чија ждрепка ќе се одржи идниот понеделник. Натпреварите од оваа фаза во елитното натпреварување се закажани за 11/12 и 18/19 јули, а токму тој двомеч е главната амбиција на Вардар за оваа сезона. По неколкуте неуспешни обиди, најтрофејниот македонски клуб повторно се надева на пласман во третата рунда која автоматски носи уште најмалку четири натпревари на европска сцена.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Повеќе од 100 членови на Конзервативната партија во Велика Британија се подготвени да го поддржат истапувањето на земјата од Европската унија, по што таа би ...
сите 287 | | | веќе видена

Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под ...
сите 154 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 124 | | | веќе видена

Австриската полиција изврши претрес во стан на десничарското движење „Идентитарист“ Мартин Селнер поради можна врска со Брентон Тарант, кој во напад на две ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВАРДАРОВА ЕРУПЦИЈА: Ракометна Европа е обоена во „црвено-црно“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: