Заштитете се од штетните УВ зраци

Излегувањето на сонце во суштина е корисно и поволно за кожата. Со тоа кожата ја поттикнува синтезата на витаминот Д кој е неопходен за калцификација на коските. Меѓутоа, со појавата на озонските дупки во атмосферата, сончевата светлина станува сè поштетна. Затоа и сè почесто ги слушаме изразите од типот УВ радијација или УВ- зрачење. Особено се чувствителни т.н. меланоцити кои се одговорни за пигментацијата на кожата. Освен тоа, предолгото сончање може да предизвика и т.н. фотостареење на кожата. Кожата станува сува, се појавуваат длабоки брчки и оштетување на епидермисот. Кожата и очите се органи на човечкото тело кои се најчесто изложени на УВ зрачење и поради тоа најголемо внимание се посветува на нивната заштита.За заштита на очите е неопходно носење очила за сонце, додека заштитата на кожата може да се направи на повеќе начини. За разлика од големиот број хемиски препарати кои се продаваат на пазарот, постојат и природни масла кои даваат одлична УВ заштита. Маслата кои имаат најголема УВ заштитен ...
| | веќе видена | слични

Треба да започнете со редовна употреба на кокосово масло. Евтино е, а многу ефикасно. Вашата кожа брзо ќе се регенерира. Кокосовото масло ги намалува брчките, ја чисти и смирува кожата. Кожата ќе ви биде влажна и мека. Кокосовото масло може да се користи на многу начини. Начин на употреба Купете девствено кокосово масло. Задолжително користите само девствено кокосово масло. Исчистете го лицето. Ставете неколку капки масло на врвовите на прстите и нанесете ги на лицето и вратот. Масирајте ја кожата со кружни движења неколку минути и оставете да делува преку ноќ. Повторувајте ја оваа постапка секоја вечер. Кокосовото масло, исто така, може да се користи во комбинација со неколку капки рицинусово масло. Рицинусовото масло длабински ја регенерира кожата, ја храни и ги намалува брчките. Можете исто така да земате една капсула витамин Е и да ја помешате со кокосовото масло. Витаминот Е совршено ја хидрира кожата. Одлична опција е мед (половина лажица суров мед) во комбинација со кокосово масло. Медот е добар за ...
| | веќе видена | слични

Портокалите се богати со витамин Б, Ц , калиум, калциум, фосфор, манган, бакар и цинк, кои се одлични антиоксиданси. Маската од портокал чисти, освежува и хидратира, има лифтинг ефект, а се препорачува за сите типови кожа. Идеална е да се аплицира кога ви е потребно вашата кожа да изгледа свежо и неколку години помладо. За оваа маска потребни ви се: 1 портокал 2 лажици глина во прав Флаширана негазирана вода Неколку капки масло од кокос или бадемово масло. Во сад ставете ја глината (не смеете да користите метална лажица или метален сад), па во глината додадете го исцедениот сок од портокал и оставете да остотои 30 тина минути. Потоа измешајте ги состојките во глатка смеса, па нанесете ги на лицето и вратот и оставете маската да делува 20 минути, па отстранете ја со влажни памукчиња. Минералната вода се користи за миење на лицето.
| | веќе видена | слични

Брчките околу очите често се и најизразени и играат огромна улога врз целиот изглед, а за да ги ублажите, можете самите да направите маска од три едноставни состојки. Состојки: 1 белка од јајце 1 супена лажица рендани моркови 1 супена лажица гел од алое вера Начин на подготовка: Во мал сад ставете ги состојките и измешајте ги со вилушка за да се соединат. Добиената маска нанесете ја со чисти раце на пределот под и околу очите, но избегнувајте да ја нанесувате на очните капаци. Маската можете да ја нанесете и на целото лице. Држете ја маската минимум 15 минути, но не подолго од половина час, а потоа измијте се со ладна вода. Резултатите ќе ги почувствувате веднаш, со тоа што вашата кожа ќе биде повеќе затегната. Исушете го лицето и нанесете секојдневна крема. Третманот повторувајте го 3 пати неделно.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се изложивте на сонце со недоволно заштитен фактор и ги заработивте првите изгореници? Заштитата од сонцето е многу важна, но ако ви се случи да ја заборавите кремата за сончање и изгорите, може да имате многу проблеми и да ви се уништи забавата на годишниот одмор Измешајте лажичка јаболков оцет, 4 капсули витамин Е и 200 гр алое вера. Смесата сипете ја во тегла, затворете ја и добро протресете ја. Нанесете ја на кожата, откако претходно ќе се истуширате со млака вода. Мачкајте се два пати на ден.
| | веќе видена | слични

Доколку не сте задоволни со својата кожа и имате проблем со акните, порите и изгорениците од сонце или кожа која изгледа уморно, доматот ќе Ви биде и повеќе од помош. Тој е богат со ликопен, антиоксиданс кој делува како неутрален крем против сонцето. Овој антиоксиданс исто така делува како производ против стареењето на кожата и се бори против оштетување на клетките и црвенилото. Се препорачува внесување на најмалку еден домат дневно кој ќе Ви помогне да ја задржите влагата на кожата. Големите пори овозможуваат нечистотијата да се задржи на Вашето лице, поради што се зголемува можноста за инфекции. Во тој случај земете една супена лажица свеж сок од домат и додадете две до четири капки свеж лимон. За нанесување на оваа смеса на лицето искористете памук и масирајте со кружни движења. После 15 минути измиете се со студена вода. Редовното применување на оваа маска значајно ќе ги намали порите. Природната киселина во доматот помогнува во намалување и отстранување на акните. Витамините А и Ц се наоѓаат во многу ...
| | веќе видена | слични

Секојдневното нанесување на шминка на Вашето лице, може да остави фатални последици за кожата, како брчки и нејзино предвремено стареење. Маските за лице се главен елемент од рутинската нега на кожата. Секој кој води грижа за своето лице ќе признае дека трошоците за одржување на кожата со текот на времето стануват сѐ поголеми. Без разлика дали сакате да ги елиминирате акните на Вашето лице или сакате само да ја хидрирате вашата кожа, вреди да ги испробате овие домашно подготвени маски за лице. Авокадо за сува кожа Маската од авокадо изобилува со минерали, витамини и антиоксиданси , па после третманот Вашата кожа ќе биде мека и ќе зрачи со сјај. Внатрешниот дел од авокадото треба да се помеша со маслиново масло. Вака приготвената смеса оставете ја да делува на вашето лице околу 15 минути. Банана за комбинирана кожа Жените коишто го имаат овој тип на кожа треба да ја хранат истата со маска од банана. Оваа маска ќе ја добиете така што ќе изблендирате една банана заедно со три лажици кисела павлака. Така ...
| | веќе видена | слични

Во денешно време жените се почесто се борат со брчките со помош на козметички процедури. Иако на почетокот даваат одлични резултати, тие се краткорочни. Освен тоа, најчесто тие процедури се болни, скапи и имаат низа несакани ефекти. A , кога станува збор за природно намалување на брчките, несомнено најдобри ефекти ќе постигнете со користење на природни масла кои го намалуваат стареењето. Ви подготвивме список од неколку одлични масла против брчки кои ќе ви помогнат уште долго време да ја зачувате вашата младост и убавина. Масло од семки од грозје Доколку сакате масло кое лесно се впива и не ја прави кожата сјајна и леплива, тогаш маслото од семки од грозје е вистинскиот избор за вас. Совршено е за нормална или комбинирана кожа. Доколку имате премногу сува кожа, тогаш треба да го промешате со некои помасни масла како кокосовото, масло од јојоба или шеа путер. Какао путер Какаото потекнува од Еквадор. Жените од оваа земја го користат какао путерот за хидрирање на кожата пред изложување на сонце. Тоа им помага ...
| | веќе видена | слични

Оваа прекрасна маска од портокал ќе ви помогне да ја затегнете кожа на лицето, а можете да ја направите дома брзо и лесно и да ја нанесувате секој ден. Портокалите се богати со витамин Б, Ц , калиум, калциум, фосфор, манган, бакар и цинк, кои се одлични антиоксиданси. Маската од портокал чисти, освежува и хидратира, има лифтинг ефект, а се препорачува за сите типови кожа. Идеална е да се аплицира кога ви е потребно вашата кожа да изгледа свежо и неколку години помладо. За оваа маска потребни ви се: 1 портокал 2 лажици глина во прав Флаширана негазирана вода Неколку капки масло од кокос или бадемово масло. Во сад ставете ја глината (не смеете да користите метална лажица или метален сад), па во глината додадете го исцедениот сок од портокал и оставете да остотои 30 тина минути. Потоа измешајте ги состојките во глатка смеса, па нанесете ги на лицето и вратот и оставете маската да делува 20 минути, па отстранете ја со влажни памукчиња. Минералната вода се користи за миење на лицето.
| | веќе видена | слични

Природна маска за здрава кожа... Природните маски може да бидат подеднакво ефикасни како оние што се купуваат и скапите. На крајот и повеќето препарати базирани се на нутритиенти и составот најчесто им доаѓа од кујната. Размешајте само жолчка, чаша маслиново или сончогледово масло и лимонов сок. Намачкајте го лицето и оставете така да стои 20 минути, па измијте се потоа со студена вода. Оваа маска одговара на секој тип на кожа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 644 | | | веќе видена

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 209 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 96 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 102 | | | веќе видена

Лицемерието на СДСМ нема крај. Денеска ќе ви презентираме еклатантен случај како се фатени живи во креирање лажни вести и чистото лицемерие и политиканство на ...
сите 58 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 182 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Пред вас се поставени големи очекувања од страна на надредените. Покажете им дека вредите. Во љубовта сметате дека партнерот бара премногу ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заштитете се од штетните УВ зраци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: