Кои ке го наследи Богаството на Принс

2 копии

По речиси една година од смртта на суперѕвездата Принс, се утврди кој ќе го наследи неговото огромно богатство. Пејачот почина во април, 2016 година во неговиот комплек Пејсли Парк од прекумерна доза лек против болка "фентанил". Тој не остави тестамент и немаше деца. Сега неговата сестра и петте полубраќа и полусестри се прогласени за негови наследници. Богатството на Принс се проценува на околу 200 милиони долари, но даноците најверојатно ќе одземат околу половина од таа сума. Во долгата правна битка околу 45 луѓе се бореа за дел од наследството, вклучувајќи затвореник од Колорадо кој тврдеше дека му е син на Принс. Наследството на музичарот се состои од пари, имот и права на неговата музика.
| | веќе видена | слични
6 копии

Средношколци, ученици во автомеханичарска струка од Крива Паланка, Струмица и Кочани, преку проект финансиран од програмата Ерасмус плус ги усовршуваа своите практични вештини и знаења од автомеханичарската дејност Во рамки на проектните активности од "Иновативна обука за ученици автомеханичари" триесетина ученици од трите училишта поминаа десетдневна обука во меѓународна автомобилска работилница во Атина, Грција. - Обуката е во рамки на проектот финансиран од Националната агенција за Евроспки образовни програми и мобилност, преку програмата Еразмус плус на ЕУ, а се реализира во партнерство со СОУ "Ѓошо Викентиев" од Кочани и СОУ "Никола Карев" од Струмица. Учениците имаа можност да се стекнат со практични знаења од она што е нивен образовен профил и струка и се надевам ќе им помогне многу во нивната професија во иднина, да ги направи по конкурентни на пазарот на трудот. За усвоените вештини и стекнатото искуство сите ученици добија и меѓународни сертификати, рече Виолета Станојковска, директор на СОУ "Ѓорче ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СОУ „Ѓошо Виќентиев“ од Кочани од денеска ширум ги отвори вратите за идните средношколци со цел претставување на постоечките и новите струки и профили во училиштето на кои што ќе можат да се запишат учениците. Од новата учебна година има промена во бројот на ученици што може да ги прими установата, како и во одредени профили и струки. Воведени се нови реформирани профили. Одредени промени има и во дел од постоечките, со што се менува и бројката на ученици за упис и бројот на паралеките. – За наредната учебна година нашето училиште може да прими 442 ученици распоредени во 13 паралелки и тоа пет во машинската струка во постоечките профили. Измените во однос на минатата година се во профилите инсталатер за цевни водови, заварувач и обработувач на метал. Значи профилите маталостругар и машинобравар веќе не постојат заменети се со овие профили. Во електро струката имаме предвидено седум паралеки. Промените во оваа струка се однесуваат на новата комбинирана паралелка електромеханичар- автоелектроничар и втората ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По една година по смртта на легендата, сестра му на Принс и петтмината полубраќа и полусестри се прогласени за негови правни наследници, откри Би-би-си По една година по смртта на легендата, сестра му на Принс и петтмината полубраќа и полусестри се прогласени за негови правни наследници, откри Би-би-си Неговиот имот e вреден околу 200 милиони долари, а во правната битка која последната година се водеше дури 45 луѓе се јавија со идејата дека им припаѓа дел од царството на Принс. Се проценува дека вредноста на потенцијалната идна заработувачка од авторските права на неговите песни, кои останале во негова сопственот, би можела повеќекратко да ја надмине вредноста на имотот. Меѓу ловците на наследството се најде и затвореник од Колорадо кој тврди дека му е син на музичарот. Лани судијата отфрли дури 29 барања за наследството, а од преостанатите можни наследници барал генетско тестирање. Луѓето на кои им е одбиено барањето за наследството имаат една година да поднесат жалба против пресудата. Затоа сестрата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 301 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кои ке го наследи Богаството на Принс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: