Средба на следната „ЕУ тројка“ во Загреб

2 копии

Претставниците на трите земји следни претседавачи на ЕУ – Романија, Финска и Хрватска, кои ќе претседаваат со Советот на Унијата во периодот од 1 јануари 2019 до 30 јуни 2020 година, синоќа одржаа средба во Загреб на која разговараа за заедничките приоритети во нивните претседавања со блокот. Како што соопшти Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска, на средбата присуствувале хрватската државна секретарка за европски работи Андреја Метелко Згомбиќ, романскиот министер делегат за европски работи Виктор Негреску, финскиот секретар за европски работи Каре Халонен и директорот на Главниот секретаријат на Советот на ЕУ, Габор Иван. На средбата на следната „ЕУ тројка“ биле разменети мислења за заедничките приоритети во текот на нивното 18-месечно претседавање со Унијата, а станало збор и за актуелни теми поврзани со блокот. Романија ќе претседава со Советот на ЕУ од јануари до јуни 2019, Финска од јули до декември 2019, а Хравтска од јануари до јуни 2020. Форматот „ЕУ тројка“ е воспоставен со ...
| | веќе видена | слични

Претставниците на трите земји следни претседавачи на ЕУ - Романија, Финска и Хрватска, кои ќе претседаваат со Советот на Унијата во периодот од 1 јануари 2019 до 30 јуни 2020 година, синоќа одржаа средба во Загреб на која разговараа за заедничките приоритети во нивните претседавања со блокот. Како што соопшти Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска, на средбата присуствувале хрватската државна секретарка за европски работи Андреја Метелко Згомбиќ, романскиот министер делегат за европски работи Виктор Негреску, финскиот секретар за европски работи Каре Халонен и директорот на Главниот секретаријат на Советот на ЕУ, Габор Иван. На средбата на следната „ЕУ тројка“ биле разменети мислења за заедничките приоритети во текот на нивното 18-месечно претседавање со Унијата, а станало збор и за актуелни теми поврзани со блокот. Романија ќе претседава со Советот на ЕУ од јануари до јуни 2019, Финска од јули до декември 2019, а Хравтска од јануари до јуни 2020. Форматот „ЕУ тројка“ е воспоставен со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба на следната „ЕУ тројка“ во Загреб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: