СДСМ: “Градоначалникот Димитровски спроведува непотизам во унапредувањето вработени во Општината“

29.06.2017 Локалната власт на Кочани, предводена од градоначалникот Ратко Димитровски продолжува да спроведува политика на непотизам и партизирање на администрацијата во Општината. Ова беше речено на прес конференцијата што ја организираше Општинската организација на СДСМ од Кочани, а на која зборуваше нејзиниот секретар, Ванчо Петрушевски. Тој го обвини првиот човек на Локалната самоуправа дека направил унапредувањето на повисоки функции на некои вработени кои се негови блиски роднини и пријатели или партиски членови на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Климатските промерни - мит или реална состојба“, беше темата на која денеска во Кочани разговараа преставници од Општината и Обласната администрација од Благоевград, Република Бугарија. Се разменија искуства во рамки на прокетот „Зелени згради за заедничка зелена иднина“ финансиран од првиот повик на Интерег - ИПА програмата за прекугранична соработка Македонија - Бугарија. Пред присутните обраќања имаа градоначалникот Ратко Димитровски и управителот на регионалната облсана управа на Благоевград Бисер Михаилов. Двајцата ја истакнаа успешната соработка во реализирањерто на прокетот добиен преку Источниот плански регион. Со проектот кој почна во Општина Кочани, се работи на административната зграда, на промена на нејзината енергетска класа од Д во класа Б. Изведувач е компанијата „Анoл импекс“ од Скопје, додека за надзор над објектот е надлежна „Студио Атриум“ од Штип. Заклучно со декември 2017 година ќе се изв р ши промена на фасадата, комплетна промена на надворешните прозорци и врати, промена на кровната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кочани, 6 јули- Со промоцијата на поемата „Еригон“ од Александар Куклев што се одржа на сцената на Центарот за култура „Бели мугри“, синоќа во Кочани почна 11. издание на културната манифестација „Петровденски конаци“. Поемата „Еригон“ ја претстави авторот, а на промоцијата настапи Димитар Лазаров на виолина. Годинава манифестацијата ќе трае од 5 до 12 јули, а фокусот во неа е насочен кон музичките настани. Под мотото „Музичко будење на градот“ вечер концерт ќе одржат кочанските групи 4 и 21, Мјау, Шекспир, Криптон, А-позитив и Игуана, како и тетовската хип-хоп атракција Natty fiyah. На 8 јули на Летната сцена на Центарот за култура ќе настапат Гиш и Гуру Харе, а на 11 јули, во пресрет на Петровден – Тони Китановски Трио. Сите концерти почнуваат во 21:30 часот. Во рамки на „Петровденски конаци“ ќе се одржат Младинската ликовна колонија „Св. Пантелејмон“ и Духовната академија по повод Петровден на која ќе настапат црковни хорови од Лесново, Штип и Радовиш. Годинашната манифестација „Петровденски конаци“ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Одборот за доделување награди на општина Кочани по повод Петровден, празникот на градот, донесе одлука наградата за животно дело, постхумно да му ја додели на Константин Апостолов, доктор по микробиологија, член на МАНУ надвор од работниот состав Одборот за награди одлучи наградата на општина Кочани за значајни остварувања за развојот на општината годинава да му ја додели на Градскиот фудбалски клуб „Осогово" кој во натпреварувачка 2016/2017 година оствари директен влез во Втората македонска фудбалска лига со 20 победи од одиграни 27 натпревари и постигна 63 голови. Оваа награда, за разлика од претходната е парична и изнесува пет просечни плати исплатени во претходните три месеци во Република Македонија. Наградите ќе бидат доделени на седница што Советот на општина Кочани ќе ја одржи на 12 јули.
| | веќе видена | слични

03.07.2017 Од 5 до 12 јули во Кочани ќе се одржат настаните предвидени во манифестацијата “Петровденски конаци“, по повод празникот на градот, Петровден. Во рамките на 11. издание на манифестацијата „Петровденски конаци“ што ја организира Центарот за култура „Бели мугри“ – Кочани со поддршка од Министерството за култура и Општина Кочани, а под мотото Музичко будење на градот, фокусот е насочен кон музичките настани. - Концерти ќе одржат кочанските групи 4 и 21, Мјау, Шекспир, Криптон, А-позитив и Игуана, тетовската хип-хоп атракција Natty fiyah. На 8 јули на Летната сцена на Центарот за култура ќе настапат Гиш и Гуру Харе, а на 11 јули, во пресрет на Петровден – Тони Китановски Трио. Сите концерти започнуваат во 21,30 ч., рече Кристина Атанасова Арсова, директор на ЦК „Бели Мугри“.
| | веќе видена | слични

Музичките настани ќе бидат во фокусот на 11. издание на манифестацијата „Петровденски конаци“ што под мотото „Музичко будење на градот“, ја организира Центарот за култура „Бели мугри“ – Кочани со поддршка од Министерството за култура и локалната самоуправа.Како што соопшти директорката на „Бели мугри“, Кристина Атанасова Арсова, концерти ќе одржат кочанските групи 4 и 21, Мјау, Шекспир, Криптон, А-позитив и Игуана, тетовската хип-хоп атракција Natty fiyah. На 8 јули на Летната сцена на Центарот за култура ќе настапат Гиш и Гуру Харе, а на 11 јули, во пресрет на Петровден – Тони Китановски Трио. Сите концерти започнуваат во 21:30 ч. Во програмата за одбележување на Петровден, Општина Кочани го вклучува традиционалниот влашки етно-фестивал „На Петровден сите на планина“, што ќе се одржи в сабота, на 8 јули, на Пониква. Од 7 до 11 јули во Кочани ќе се одржи Младинската ликовна колонија „Св. Пантелејмон“, а изработените дела ќе бидат изложени на 11 јули во фоајето на Центарот за култура „Бели мугри“.– На ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Општината Кочани заедно со општините Пехчево, Карбинци, Македонска Каменица, Зрновци и Чешиново-Облешево го реализира проектот за изработка на урбанистички планови во населените места во полскиот дел од општината.Според програмата, нови урбанистички планови ќе добијат населените места Прибачево, Мојанци и Горни и Долни Подлог. Јавната расправа и изјаснувањето на жителите за новиот урбанистички план за селата Прибачево и Мојанци се веќе завршени. Паралелно со овие активности општината работи на довршување на градежните работи на улиците Гоце Делчев и АСНОМ во населбата Оризари и Карпошово востание во Кочани и нивна подготовка за асфалтирање. Од општината информираат дека е завршен тендерот за избор на изведувач на градежните работи на Спомен-паркот на Никола Карев кај месноста Свиланово, недалеку од селото Рајчани, Кочанско, заеднички проект на општините Кочани и Чешиново-Облешево, кој се реализира преку источниот плански регион. За овој проект преку ИПР се обезбедени 100 илјади евра додека општините Кочани и ...
| | веќе видена | слични

Првенците на генерацијата од Кочани од 3 до 10 јули ќе летуваат на островот Паг, Република Хрватска. Ова е награда од општина Кочани и градоначалникот Ратко Димитровски за постигнатите успеси во школувањето. Наградата е резултат на повеќегодишната соработка на општина Кочани со хрватската Крижевци. На одмор ќе заминат осумтемина најдобри ученици од основните и од средните кочански училишта. По иницијатива на градоначалниците на Кочани и на Крижевци, Ратко Димитровски и Бранко Хрг, трета година се реализира меѓуопштинската соработка за летување на кочанските ученици во Паг и зимување на крижевски ученици на Пониква. На средбата на учениците со градоначалникот Димитровски пред нивното заминување, беше истакнато дека овие две пријателски општини настојуваат да ја продлабочуваат соработката во сите сфери од живеењето, а тие во Паг ќе бидат амбасадори на Кочани и на Македонија. Покрај бесплатното летување, учениците на генерацијата од Кочани како награда од општината добија и по 6.000 денари.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 243 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 130 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: “Градоначалникот Димитровски спроведува непотизам во унапредувањето вработени во Општината“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: