Дамјан Манчевски се сретна со високи претставници на ОБСЕ

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски и Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, денеска се сретнаа со високи претставници на ОБСЕ, Беата Мартин Розумилович, директорка на Департманот за избори и Јан Хаукас, специјалниот претставник на ОБСЕ во Виена, соопшти СДСМ. „На средбата се разговараше за текот на преговорите за изборното законодавство и можностите преку коишто мисијата на ОБСЕ може да помогне во имплементацијата и мониторингот на договореното во рамки на преговорите. Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски ја истакна важната и клучна улога на мисијата на ОБСЕ/ОДИХР во Македонија и рече дека позициите на СДСМ во текот на преговорите коишто треба да гарантираат имплементација на Договорот од Пржино, се во насока на изнаоѓање решенија во согласност со препораките од последниот извештај на ОБСЕ/ОДИХР. Потпретседателот Манчевски рече дека во овој клучен политички процес, СДСМ активно го вклучува граѓанскиот сектор којшто секогаш треба одблиску да ги следи политичките процеси во државата“, ...
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на Собранието на Република Македонија Рената Дескоска денеска оствари средба со претставници од Социјалдемократската младина на Финска.На средбата, соопшти собраниската прес-служба, Дескоска ги запозна гостите со составот и со работата на Парламентот.Гостите од Финска изразија посебен интерес околу подготовките за претстојните избори, при што поставија повеќе прашања за спроведувањето на договорот од Пржино.– Од страна Дескоска гостите беа запознати со потребните реформи во изборното законодавство и од потребата за прочистување на избирачкиот список, како и со нужноста од подобрување на состојбата во медиумите, се наведува во соопштението.На крајот од средбата е констатирано дека реформите во изборната и медиумската сфера се нужен предизвик за фер и демократски избори.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 282 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 491 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дамјан Манчевски се сретна со високи претставници на ОБСЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: