Нема веќе криење на заработки од странство


Доколку граѓаните досега ги пријавувале сите приходи согласно законот, нема да имаат никакви проблеми со новиот закон, смета економистот Горан Рафајловски. Главната грижа кај граѓаните е дали ќе бидат даночени и парите испратени до роднините во дијаспората. Рафајловски објаснува: Од УЈП велат дека законот во поглед на приливите од странство нема да се менува. Законот е ист 10 години. Разликата е што досега имаше начин како граѓаните да не ги пријават, а УЈП да не знае дека постојат. Дополнителен проблем нема да имаат ниту граѓаните кои работат во странство, а живеат овде, вели Рафајловски – доколку ги оправдале своите приходи, бидејќи земјава со повеќе држави има склучено договор за двојно оданочување. Рафајловски вели дека ова е пракса во повеќето држави. Сите одат во тој правец- да се знае потеклото на парите, од каде доаѓаат и што значат. Едно истражување на Фајненс тинк покажува дека 2% од населението меѓудругото преживува и со дознаки од роднини од странство. Додека според неофицијални податоци, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Скопје, 23. август 2018 (ИНПРЕС) – Директорот на даночната администрација на Косово, Сакип Имери, и претставниците на високиот менаџмент од косовската даночна администрација ја почнаа дводневната билатерална посета на Управата за јавни приходи. На средбата од страна на директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, беше истакната досегашната соработка со даночната администрација на Косово, како и подготвеноста на македонската даночна администрација и во периодот кој следува да разменува искуства со колегите од Косово, во сите области од интерес на двете страни. За време на средбата директорите разменија искуства за предизвиците со кои се соочуваат двете даночни администрации, специфичноста на даночните обврзници кои ги администрираат, како и тековните и идни проекти со кои се очекува да ги зајакнат оперативните капацитети и да придонесат за модернизација на даночните управи во двете земји. Имајќи ги предвид обемот на темите и областите од заеднички интерес и соработка, првите даночници од ...
| | веќе видена | слични

Претстојниот референдум за името ја стави на пауза најавената јавна дебата за воведување прогресивен данок на доход. Во Mинистерството за финансии велат дека не се откажале од даночната реформа која треба да стапи во сила од почетокот на наредната година и дека, кога ќе бидат подготвени, ќе ги објават сите податоци и ќе има јавна дебата. Велат дека најголем дел од анализите се направени, но сè уште не соопштуваат која сума ќе ја предложат за праг над кој приходите ќе се даночат со повисока даночна стапка. Македонија сега има рамен данок од 10 отсто. Со реформата се предвидува, приходите кои ќе надминат одредена сума да се даночат со стапка од 18 отсто. Дебатите постојано се вртат околу сумата од 1000 евра , но премиерот Зоран Заев неодамна изјави дека не е точно дека владата ја утврдила таа граница, туку оти за тоа ќе се дебатира Политичкиот аналитичар Митко Гаџовски вели дека e очигледно дека целата енергија на владата е насочена кон успешно спроведување на референдумот за името. „Мислам дека владата од тој ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Јавна тајна е дека многу поединци, особено од компјутерскиот бизнис, работат за странски компании и за тоа се солидно плаќани, но тие пари никаде не беа оданочени. Поради тоа УЈП автоматски ќе ги бара податоците од банките за приливите што ги добиваат граѓаните од странство. Ова значи дека ќе постои програма со која сите приливи од странски фирми на име на граѓани што работат за странски компании, автоматски ќе стигнуваат во графата на УЈП за оданочување. Ова е суштината на промените на Законот за банки, дознава „Слободен печат“, иако, како што деновиве објаснуваат надлежните, ќе се гледаат сите приливи на банкарски сметки. Всушност, за сите други приливи што подлежат на персонален данок, УЈП има податоци. Но, за приливите од странски фирми кон наши граѓани, неопходно е „шпионирање“ во банкарските сметки. Во УЈП велат дека според направените процени со банкарите, на месечно ниво има околу 100.000 трансакции од странство направени од наши граѓани. – Тоа не значи дека станува збор за 100.000 граѓани што добиле ...
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии ќе ја менува првичната верзија на измените на Законот за банките што крена голема врева во јавноста. Во најновата верзија на Законот ќе се стави, наместо целосен увид во банкарските сметки и депозити на граѓаните, УЈП да добива само податоци за нивните приходи. За да имаат увид во салдото на сметките и начинот на трошењето на парите, даночниците ќе мора да поднесат писмено барање до банките. Ова ќе се остави како можност иако УЈП цело време тврди дека не ги интересира трошењето, туку дали на приходите граѓаните и платиле данок на државата. „Трошењата на граѓаните и состојбата на сметката не и се потребни на УЈП за изработка на претпополнетата даночна пријава. Податоците кои ќе ги добива УЈП ќе бидат „енкриптирани“ со цел да се заштитат личните податоци на граѓаните. Ова ниво на заштита е повисоко и од актуелното“, велат од Министерството за финансии. Енкриптираната информација практично е таен код кој може да го отвори другата страна само ако има клуч, најчесто некој пасворд. Во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Управата за јавни приходи тврди дека е подготвена за реформата во делот на утврдувањето и плаќањето на персоналниот данок на доход. Со измена на Законот за банки, за што е во тек јавна расправа, како и на Законот за Управа за јавни приходи, ќе се овозможи автоматизирање на размената на податоци помеѓу даночната администрација и банките за УЈП да може да ја издава годишната даночна пријава, што ќе стартува од 2019 година, пренесе Независен.УЈП ќе ги добива од банките податоците за приливите на граѓаните, резиденти на Македонија од странство.- „Според првичните информации добиени од банките, станува збор за околу 100.000 трансакции, (не лица), на месечно ниво, но дали ваквите трендови ќе се задржат и во наредните години зависи од тоа колку граѓаните ќе остваруваат приливи од странство", велат од УЈП.Велат оти шпекулации се тврдењата за некакви увиди во трошења на граѓаните и во нивните платежни картички и дека тоа не е предмет на интерес на УЈП.
| | веќе видена | слични

Министерството за финансии и Управата за јавни приходи одржаа состанок со Македонската Банкарска Асоцијација во врска со Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за банките. Беше договорено прецизирање на текстот кое ќе се имплементира во новиот текст на Законот. Управата и со постоечкиот закон добива податоци за сметките на граѓаните на писмено барање. Со промените би се добивала само приходната страна по автоматизам, за останатите податоци Управата и понатаму ќе мора да поднесе писмено барање. Трошењата на граѓаните и состојбата на сметката не и се потребни на УЈП за изработка на претпополнетата даночна пријава. Податоците кои ќе ги добива УЈП ќе бидат „енкриптирани“ со цел да се заштитат личните податоци на граѓаните. Ова ниво на заштита е повисоко и од актуелното. Во насока на заштита на личните податоци, веќе се подготвуваат промени во Законот за Управата за јавни приходи. Промените ќе стапат на сила од почетокот на 2019 година, бидејќи истите се потребни за изработка на претпополнетата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема веќе криење на заработки од странство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: