БЕСА бара изедначување на македонскиот и албанскиот народ: Да, во ЕУ и НАТО како Албанци, а не како процент


2 копии

Партиите на Албанците кои се во опозиција го чекаат отворањето на Уставот, за да испорачаат свои барања. Овојпат ќе бараат изедначување на албанскиот со македонскиот народ, па оттаму и мотото на БЕСА на Биљал Касами во предреферендумската кампања ќе биде „Да, во ЕУ и НАТО како Албанци, а не како процент“. Хоџа не сакаше да открие дали за оваа можност веќе разговарале со премиерот, велејќи дека тоа е втората фаза од целиот процес. Во првата, токму со ова ветување ќе го мотивираат членството што помасовно да излезе на референдумот и да гласа „за“. Раководството на Алијанса за Албанците, пак, ја искритикува владата за скандалите и им порача дека „За се има алтернатива, само за ЕУ и НАТО –не“. И двете партии нема да држат класични митинзи, туку ќе имаат трибини и средби со граѓани. извор: telma.com.mk
| | веќе видена | слични
5 копии

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември. Гаши, појаснувајќи делови од договорот околу името со Грција нагласи дека со тој договор, добиваат и Албанците како народ. - Сo референдумот и со спроведувањето на „Преспанскиот договор“ Македонија ќе добие ново име - Северна Македонија и со тоа таа влегува групата на мултиетнички држави. Таа досега беше земја само на еден народ. Со новото име не се идентификува само еден народ туку ќе добиеме држава во која живеаат повеќе народи. Тоа на Албанците им отвора една нова страница за функционирање, како во државата, така вон неа и интегрирање во две канцеларката на Германија, претседателите на Албанија и Косово и други странски дипломати кои допатуваа во земјава. Ние не бараме членство ЕУ и НАТО некогаш туку тоа да биде во најкус можен рок. Со зачленувањето во овие организации, ние ќе го запреме заминувањето на младите, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на политичката партија Алијанса за Албанците, Зијадин Села во Гостивар повика на масовност и поддршка на претстојниот референдум. Тој на собирот во амфитеатарот во градскиот парк пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за потребата која ја нарече природна, албанците од Македонија да бидат во НАТО и ЕУ. – Да излезме на 30 септември масовно и да ги мобилизираме останатите. Така ќе им ја врачиме благодарницата на НАТО кои беа со нас кога опстанокот на Албанците на овие простори беше загрозен. Да гласаме „про“ и да ги направиме нашите домови и иднината посигурни, рече Села. Лидерот на Алаијансата за Албанците во обраќањето ги критикуваше политиките и работењето на ДУИ за кои како што рече, долги години се на валаст, но не го подобриле статусот на Албанците во земјава. – Добивме понуда да одиме заеднички во оваа кампања, но не прифативме, затоа што не сакавме да одиме заедно со корумпирани политичари. Ние ЕУ ја имаме донесено во општините со кои раководат кадри на Алијансата и таму функционира ...
| | веќе видена | слични

„Да излезме на 30 септември масовно и да ги мобилизираме останатите. Така ќе им ја врачиме благодарницата на НАТО кои беа со нас кога опстанокот на Албанците на овие простори беше загрозен. Да гласаме ‘про’ и да ги направиме нашите домови и иднината посигурни“, изјави Зијадин Села на собир во Гостивар. Лидерот на Алијансата за Албанците пред сопартијците и симпатизерите зборуваше за природната потреба на Албанците од Македонија да бидат во НАТО и ЕУ.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами во придружба на потпретседателот Абдуш Демири, во Скопје се сретна со Министерот за надворешни работи на Република Албанија, Дитмир Бушати. На средбата се разговараше за политичката актуелност со посебен акцент на претстојниот референдум и за зачленувањето на земјата во евро-атлантските структури. Претседателот Касами ја изрази спремноста како лидер на партијата и опозицијата на албанците да придонесе максимално во успехот на важните процеси кои ја очекуваат земјата за подобра заедничка иднина за што поскоро станеме дел на НАТО и ЕУ. Двете страни се согласија дека вакви средби треба да се остварат и во иднина за да се координираат прашањата во интерес на Албанците.Текстот Средба меѓу Касами и Бушати е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба со посебен акцент на претстојниот референдум и за зачленувањето на земјата во Евро-атлантските структури. Претседателот Касами ја изрази спремноста како лидер на партијата и опозицијата на албанците да придонесе максимално во успехот на важните процеси кои ја очекуваат земјата за подобра заедничка иднина за што поскоро станеме дел на НАТО и ЕУ, се наведува во партиското соопштение. Двете страни се согласија дека вакви средби треба да се остварат и во иднина за да се координираат прашањата во интерес на Албанците.
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот од тетовското крило на Движењето Беса, Биљал Касами од општина Желино ја започна кампањата за референдумот каде оствари неколку средби со граѓаните на општината. „Треба да придонесеме за референдумот да биде успешен бидејќи само како дел на НАТО и ЕУ, ќе може да ги смените животните услови, ќе може да имаме добра економија, квалитетно образование и напредно здравство“, порача Касами од Желино. Тој додаде дека граѓаните треба да гласаат „за“ на референдумот, со цел да се обезбедат мир и безбедност, а истовремено да се каже Стоп на влијанието од анти-НАТО во Македонија. На овие средби заедно со претседателот Биљал Касами беа и генералниот секретар и воедно шеф на штабoт за референдумот, Арјанит Хоџа, потпретседателите Абдуш Демири и Кастриот Реџепи, како и пратеничката Теута Биљали. На првиот ден од кампањата присуствуваше и градоначалникот на општина Желино од редовите на Движењето Беса, Блерим Сејдиу.
| | веќе видена | слични
8 копии

Се интензивира кампањата за референдумот на 30 септември. Коалицијата „Излези за европска Македонија“ денеска има средби со граѓаните во Македонска Каменица и во Делчево. Собранието, како овластен предлагач, исто така, ја почна кампањата со објави во некои медиуми. Вчера најава дека почнуваат кампања имаше и од ДПА, Беса и Алијанса на Албанците. Иако 10 септември беше посочуван како датум кога опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопшти ставот во врска со референдумот, тоа не се случи. Од партијата посочија денеска ќе има состанок на Извршниот комитет и дека се разговара за прашањето за референдумот, но не само за него, и оти штом ќе биде изграден, ставот ќе биде соопштен. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски на почетокот на август во телевизиско интервју рече дека до 10 септември ќе го соопшти партскиот став за референдумот на 30 септември. – Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ нема став по ова прашање. Во минатото во многу наврати го има кажано и повторено својот став што се однесува на принципот за промена на ...
| | веќе видена | слични

Кампањата за референдумот што ќе се одржи на 30 септември се интензивира. Собранието, како овластен предлагач, од вчера ја почна кампањата со објави во некои медиуми, исто како и ДПА, Беса и Алијанса на Албанците. Иако 10 септември беше посочуван како датум кога опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопшти ставот во врска со референдумот, тоа не се случи. Од партијата посочија денеска ќе има состанок на Извршниот комитет и дека се разговара за прашањето за референдумот, но не само за него, и оти штом ќе биде изграден, ставот ќе биде соопштен. Лидерот на партијата Христијан Мицкоски на почетокот на август во телевизиско интервју рече дека до 10 септември ќе го соопшти партискиот став за референдумот на 30 септември. – Не е точно дека ВМРО-ДПМНЕ нема став по ова прашање. Во минатото во многу наврати го има кажано и повторено својот став што се однесува на принципот за промена на Уставот, а со цел промена на уставното име, рече тогаш Мицкоски. Сепак, некои членови на партијата веќе ги соопштија своите лични ставови ...
| | веќе видена | слични

„Скендербег некогаш го бранел Западот и европската култура…Албанците се дел од таа култура која е во нивниот ген“, изјави Зијадин Села, лидер на Алијансата на Албанците Се собраа пред споменикот на Скендербег, со што на симболичен начин го обележаа стартот на кампањата за НАТО. Иако не се дел од мнозинството, Алијанса за Албанците и Движење Беса на Биљал Касами официјално ја започнаа кампањата ЗА референдумот. Иако двете партии го поддржуваат членството во НАТО, кога ќе дојде време да се отвори Уставот, нема да гласаат без услови. Лидерот на АА, Зијадин Села уверува дека партијата ќе гласа за се она што е за доброто на граѓаните на земјава, но не и за нешто што им оди на штета на Албанците во Македонија. „Јавноста воопшто не знае кои ќе бидат конкретните предлози за уставните измени. Се спомнуваат само неколку члена, а од друга страна не знаеме која ќе биде суштината или содржината на овие члена. Алијансата за Албанците никогаш нема да гласа за нешто што е на штета на Албанците. Ќе гласаат за се она што е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 425 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 196 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 129 | | | веќе видена

Манчестер, 13. декември 2019 (ИНПРЕС) – Борусија Менхенгладбах излета во групната фаза во Лига Европа, откако во финишот на мечот прими гол за 1:2 пораз од ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БЕСА бара изедначување на македонскиот и албанскиот народ: Да, во ЕУ и НАТО како Албанци, а не како процент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: