Вртоглави 200.000 евра за трета вртелешка во Скопје

Градот Скопје ќе добие уште една вртелешка, покрај веќе постојните две. Потребата да се „врти“ јавноста со ваквите проекти кои се претставуваат како капитални проекти за доброто на скопјани, ќе донесе уште една барокна вртелешка пред црквата „Пресвета Богородица“. Вртелешката ќе го „сврти“ буџетот на Град Скопје за 200 илјади евра, а задачата да ја набави припадна на „Паркови и зеленило“. Ова е последната одлука на Советот на Град Скопје, кој дополнително одлучи да го субвенционира јавното претпријатие со околу 400.000 евра. Втората вртелешка за плоштадот „Филип Втори“ сè уште не е пристигната, а според потпишаниот договор со „Технометал“ компанијата треба да ја испорача вртелешката за најмногу една година. Сега, извесно е дека ќе се направат напори таа да биде донесена и монтирана до лето. Новата, трета вртелешка, ќе врти во истиот стил како онаа на плоштадот, но не е исклучено да има повеќе реквизити и да биде поголема. Претходно, при набавката главни услови беа вртелешката да има минимум 17 фигури и 30 ...
| | веќе видена | слични

Сред бел ден завчера спроти новото Министерство за надворешни работи на уличката која води кон црквата Света Пресвета Богородица група од три момчиња ги начекуваа граѓаните и им се закануваа со пиштол, пишува Вечер. Според очевидците на настанот, момчињата кои биле на возраст од околу 25 години стоеле од едната и од другата страна на улицата. Кога ќе наидел некој граѓанин едниот му вперувал пиштол, а другиот ќе му ги фател рацете од зад грб. Сведок на настанот била Ивана К. која преплашена од ситуацијата во која се нашла раскажува како таа и уште една жена требало да поминат покрај овие момчиња и откај црквата Света Пресвета Богородица да се упатат кон автобуската постојка. Инцидентото се случувал во најголемата гужва околу 16:30 часот кога администрацијата завршува со работното време. - Одев по мостот кај Холидеј ин, се враќав од работа и само што требаше да свртам од мостот лево по уличката видов некоја чудна ситуација. Кога погледнав поубаво видов три момчиња распоредени на три страни, двајца од двете ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Помеѓу мостото кај Холидеј ин и улицата што води покрај црквата Света Пресвета Богородица, група од три момчиња завчера попладне во најголемата гужва се закануваа со пиштол кон граѓаните. Очевидците велат дека едно од момчињата стоело од едната, другото од другата страна на улицата и третото од напред и ги начекувале граѓаните. Од МВР велат дека овој инцидент не е пријавен до нивСред бел ден завчера спроти новото Министерство за надворешни работи на уличката која води кон црквата Света Пресвета Богородица група од три момчиња ги начекуваа граѓаните и им се закануваа со пиштол. Според очевидците на настанот, момчињата кои биле на возраст од околу 25 години стоеле од едната и од другата страна на улицата. Кога ќе наидел некој граѓанин едниот му вперувал пиштол, а другиот ќе му ги фател рацете од зад грб.Сведок на настанот била Ивана К. која преплашена од ситуацијата во која се нашла раскажува како таа и уште една жена требало да поминат покрај овие момчиња и откај црквата Света Пресвета Богородица да се упатат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вртоглави 200.000 евра за трета вртелешка во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: