Змии се појавија во „Сиви дом“, жителите исплашени


04.07.2017 Топлото време ги раздвижи змиите. Не само што ги има во ливадите и шумите, нивното присуство е забележано и во градовите. Жителите на населбата „Сиви дом“ во Кочани фатиле змија долга околу 2 метра, а познавачите велат дека најверојатно не е отровница, но децата биле преплашени бидејќи таа „се прошетала“ непосредно пред игралиштето во близина на контејнерот кој што две недели не е исчистен. Велат дека неискосената трева дополнително прави местото да биде збиралиште за змии, особено што во овој дел од населбата кај паркот и игралиштето поголем дел се деца.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со помош на GoPro камера Американецот Мајкал Деланеу сакал да сними легло на отровни змии. Во тоа и успеал, направил фасцинантни снимки, но не ни помислувал дека ќе му се случи нешто веројатно долго ќе го памети. Во текот на снимањето една змија се одлучи да му „покаже заби“ и да го напдне. Во таа прилика ја удрила камерата која била прицврстена на стап за снимање и паднала во дупка полна со отровни змии. Погледнете го видеот што всушност се случило.
| | веќе видена | слични

Црната мамба е долга 2,5 метри и веројатно била заинтересирана за мноштвото домашни миленичиња кои ги имал сопственикот на куќа во Дурбан во Јужна Африка. Црната мамба која се смета за една од најсмртоносните змии на светот, но и најбрзите змии на светот, дошла во неочекувана посета во една куќа. За да ја отстранат змијата во помош го повикале професионалниот фаќач на змии, кој со неверојатна леснотија успеал да ја фати и да ја пушти назад во резерват. Сето тоа го снимила екипа на National Geographica.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Змии се појавија во „Сиви дом“, жителите исплашени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: