Инцидентот во косовската термоелектрана покрена истрага за безбедноста на работното место

Овој чекор уследи по експлозијата во термоелектраната Косово А, во кој имаше неколку загинати и повредени лица. Специјален тим на Косовската корпорација за енергија ја испитува фаталната експлозија овој месец во косовската термоелектрана Косово А. [Лаура Хасани/SETimes] Властите велат дека работат на подобрување на безбедноста во косовската термоелектрана, каде што во екслозијата овој месец загинаа двајца работници, а 12 други беа повредени. Официјалните претставници велат дека специјализиран тим од Косовската корпорација за енергија (КЕЦ) сè уште ја испитува причината за експлозијата во термоелектраната Косово А во близина на Приштина. „Како што покажаа документираните извештаи од надворешни инстититуции за безбедност, КЕЦ ги имал преземено сите превентивни безбедносни мерки во областа каде што се случи инцидентот“, рече за SETimes Едмонд Нулеши, извршен директор на КЕЦ. Триесет и тројца работници на КЕЦ загинаа во термоелектраната од 1999 година, а претходно оваа година имаше 12 инциденти кои резултираа со ...
| | веќе видена | слични

Можноста за промена во владејачката коалиција во Косово нема да ја спречи интеграцијата на косовските Срби, велат експертите. Околу 43 отсто од косовските Срби гласаа на изборите на 8-ми јуни, како што објави косовската Централна изборна комисија. [Лаура Хасани/SETimes] Евентуалната промена во владата по изборите овој месец нема да го спречи процесот на интеграција на Србите во косовските институции, сметаат експертите, кои велат дека дијалогот останува најдобриот начин Косово да ги реши отворените прашања со Србија. Според Азем Власи, политичар и адвокат, учеството на косовските Срби на изборите на 8-ми јуни го покажува учеството на малцинството. „Тие имаат 10 места во собранието, загарантирани со уставот, и нивниот одѕив, кој беше скоро ист како оној на албанските гласачи во проценти, покажува дека тие гласале за свои претставници во косовското собрание“, рече Власи за SETimes. Според Милован Дрецун, претседател на српскиот парламентарен одбор за Косово, неодамнешните избори придонесоа за тековните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македобија утрово беше отворена дводневна регионална конференција за дијалог на високо ниво за политичкото учество на младите и ...
сите 21 | | | веќе видена

Своите очекувања во пресрет на следниот дуел во ЛШ ги сподели тренерот на македонскиот шампион Роберто Гарсија и левото руско крило Тимур Дибиров. Тренерот на ...
сите 136 | | | веќе видена

Охрид, 20. септември 2018 (ИНПРЕС) – На Граничниот премин на аеродромот „Свети Апостол Павле“ во Охрид, вчера, после 17:00 часот, за излез од Република ...
сите 90 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 75 | | | веќе видена

Градоначалникот Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, Директор на Институтот за стандардизација и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инцидентот во косовската термоелектрана покрена истрага за безбедноста на работното место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: