Кинезите се заинтересирани за изградба на каналот Дунав-Морава-Вардар

Српското министерство на природните ресурси започна да ја припрема документацијата за изработка на просторниот план за посебни намени за планираниот канал Дунав – Морава - Вардар. Проценета вредност на инвестициите кој што се неопходни за изградба на планираниот канал изнесуваат помеѓу 15 – 17 милијарди долари, а за изградба на каналот кој што поминува низ Србија, потребно е да се издвои помеѓу 10 -12 милијарди долари, изјави ресорниот министер Милан Бачевиќ, додавајќи дека се работи за вредности кој што се дадени уште во седумдесеттите години на минатиот век. Српскиот министер истакнува дека се работи за канал кој што е поголем од познатиот канал Рајна – Мајна или пак од каналот Сена – Рона, додавајчи дека сите тие пловни системи ќе се поврзат со овој канал и сите тие ќе се поврзат со Егејското море. Според неговите зборови, вкупните капацитети на Србија ќе се ангажираат на изградба на овој канал, а за кратко време ќе се вработат неколку стотина илјади работници. Бачевиќ изјави дека неговото министерство ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Српското министерство за природни ресурси, рударство и просторно планирање планира да гради пловни канал Дунав-Морава-Вардар, објави „Блиц“. Како што изјавил ресорниот министер Милан Бачевиќ, целокупната инвестицијата би изнесувала од 15 до 17 милијарди долари, а само за делот од каналот што би поминувал низ Србија би требало да се потрошат од 10 до 12 милијарди долари. Министерот, сепак, е резервиран во врска со цените бидејќи станувало збор за просметките направени уште во 70-ите години. Планираниот канал, според српскиот министер, би бил поголем од постојните канали Рајна-Мајна, Сена-Дора и Одра-Висла бидејќи со новиот, Дунав-Морава-Вардар, сите тие пловни системи би излегувале на солунското море. Бачевиќ, за овој проект, веќе разговарал со една кинеска компанија, која покажала голем интерес. Заинтерсирани имало и во Америка, но и во Германија. Реализација на проектот, како што кажал, би овозможила вработување на неколку стотици илјади луѓе. - Очекувам дека до мај наредната година ќе ...
| | веќе видена | слични

Кинески, американски и германски компании се заинтересирани за изградба на каналот Дунав, Морава, Вардар, изјавил за Тајнуг , српскиот министер за рударство Милан Бачевиќ. Според првичните проценки потребните средства за изградба на овој канал би изнесувале од 15 до 17 милијарди долари, но се претпоставува дека вредноста на ова инвестиција е далеку поголема со оглед на фактот што овие проценки се дадени во седумдесетите години од минатиот век. Бачевиќ соопштува дека за инвестирање во овој проект веќе разговарал со раководството на една кинеска компанија чие име не сака да го открие. Додава дека се разговарало и со некои американски компании од Илиноис, а интерес за инвестирање покажале и германски компании. - Очекувам дека до мај следната година успешно да бидат завршени разговорите кои ги водиме, изјавил Министерот Бачевиќ. Голема корист од тој проект би имале и Македонија и Грција, укажува министерот, при што нагласува дека сликата на Македонија и северниот дел на Грција по изградбата на овој канал би ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кинезите се заинтересирани за изградба на каналот Дунав-Морава-Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: