Шпанскиот репрезентативец Миротиќ го искина српското знаме (Видео)


2 копии

Шпанскиот репрезентативец со црногорско потекло Никола Миротиќ видно изнервиран по поразот од Италија, на патот кон соблекувалната, го искина српското знаме. По инцидентот се огласи и самиот Миротиќ кој преку својот Твитер профил порача дека жали за својата реакција. „Длабоко жалам поради мојата реакција на крајот од мечот. Навистина не сфатив дека се работи за знаме, а особено дека тоа е српско знаме. Гледав во подот и нешто ми падна на главата. Никогаш не би навредил ниту еден симбол на некоја земја“, напиша Миротиќ на својот Твитер.
| | веќе видена | слични

ФИБА донела одлука да го помилува Шпанецот роден во Подгорица и да не му додели ниту парична казна, а камо ли некаква суспензија, како што бараше српската јавност. Оваа вест ги погоди медиумите на нашиот сосед и тие почнаа вината да ја бараат и во својата кошаркарска федерација, која реагирала преблаго на една таква навреда на нивниот народ. „Случајот стана уште помизерен откако и Кошаркарскиот сојуз на Србија заќуте пред овој вандалски чин на Шпанецот со црногорско потекло. Да беше наш кошаркар, кој скинал државно обележје на некоја друга држава сигурно ќе беше во рекордно време суспендиран и казнет“, пишува српски Курир Миротиќ го раскина знамето на Србија, по поразот на Шпанија од Италија, во групната фаза од Евробасектот, откако некој од публиката му го стави на лицето, додека тој се движеше кон соблекувалните. Потоа јавно се извини, велејќи дека не бил свесен дека го кине српското знаме, туку дека само го тргнал она што му го ставиле на лице, кинејќи го поради гневот од поразот.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот кошаркарски репрезентативец Никола Миротиќ, пред неколку дена направи еден помалку вандалски чин, но тој не смета така, тој се извини и изјави дека не видел всушност за какво знаме се работи, но во Србија не мислат така. Кошаркарот по потекло од Црна Гора, во првото коло кога Шпанија загуби од Србија, влегувајки во холот кој што оди кон соблекувалните, го „распарчи“ на пола, знамето на Србија кое што се вееше над неговата глава, но нервозата има грдо лице кога најмалку е тоа потребно. Во секој случај, кошаркарската јавност бурно реагираше на тој вандалски чин како што го нарекоа, а за сето тоа свој суд имаше и По Гасол. „ Тие работи не смеат влијаат на нашата игра. Ние сме максимално фокусирани на натпреварите, и вакви инциденти не смеат да создадат раздор. Незнам како се чувствувал во тој момент, но не беше баш добро. Тоа беше една непромислена реакција, која што дојде од незадоволство и фрустрации. Знам дека сега му е жал, искрено тој жали за инцидентот “, открива По Гасол.
| | веќе видена | слични
9 копии

Шпанскиот кошаркарски репрезентативец со црногорско потекло Никола Миротиќ може да биде исклучен од Европското првенство поради инцидентот кога го скина знамето на Србија. ФИБА Европа ја разгледува опцијата да го суспендира Миротиќ поради тоа што не сака да толерира непримерно однесување на учесниците на Евробаскетот, а сака и да спречи поголем револт кај српските навивачи присутни на натпреварите на ЕП, пишуваат шпанските медиуми. Миротиќ, по загубениот натпревар против Италија, одејќи кон соблекувалните скина српско знаме, кое му беше предочено од некој навивач од трибината. Тој се извини за тоа што го стори правдајќи се дека не знаел дека тоа било знаме, а додаде дека Србија ја доживува како своја земја. - Жал ми е, особено што во прашање е Србија, земјата кон која имам голема љубов. Јас се извинив и кажав што имам, а луѓето нека ја толкуваат мојата постапка секој на свој начин. Не можам ништо повеќе да сторам - истакнува Миротиќ.
| | веќе видена | слични

„Навистина ми е криво за се што се случи, во ниту еден момент не знаев дека се работи за српско знаме. Не само српско, туку било кое знаме“, изјави шпанскиот репрезентативец, кој е роден во Подгорица, Црна Гора. „Како што се гледа и на снимката, мојата глава беше спуштена доле, одеднаш видов нешто на главата и сакав да го симнам од мене. Потоа сфатив дека се работи за спрско знаме. Навистина ми е криво, посебно бидејќи се работи за Србија. Не можам ништо повеќе да кажам. Како спортист ги почитувам сите нации и знамиња, така да од овој инцидент морам да научам нешто“, истакна Миротиќ.
| | веќе видена | слични

ФИБА Европа ја разгледува опцијата да го суспендира Миротиќ поради тоа што не сака да толерира непримерно однесување на учесниците на Евробаскетот, а сака и да спречи поголем револт кај српските навивачи кои се присутни на натпреварите на ЕП, пишуваат шпанските медиуми. Миротиќ, по загубениот натпревар против Италија, одејќи кон соблекувалните скина српско знаме кое му беше предочено од некој навивач од трибината. Тој, се извини за тоа што го стори правдајќи се дека не знаел дека тоа било знаме, а додаде дека Србија ја доживува како своја земја. - Жал ми е, особено што во прашање е Србија, земјата кон која имам голема љубов. Јас се извини и кажав што имам, а луѓето нека јa толкуваат мојата постапка секој на свој начин. Не можам ништо повеќе да сторам, истакнува Миротиќ. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанската кошаркарска репрезентација го доживеа и вториот пораз на Евробаскетот, овој пат од селекцијата на Италија (105:98), но сепак она што го одбележа овој натпревар беше неоснованиот потег на Никола Миротиќ во моментите кога кошаркарите одеа кон соблекувалните. Натурализираниот шпански репрезентативец со црногорско потекло го искина српското знаме, дело кое не само што не им се допадна на навивачите на нашиот северен сосед, туку предизвика гнев и на сите неутрални љубители на кошарката. Неговата непромислена реакција веднаш предизвика бура на негативни коментари на социјалните мрежи, по што самиот кошаркар реши да го искористи својот Твитер профил за да се извини за лошиот потег. - Длабоко жалам поради мојата реакција по крајот на мечот. Не сфатив дека станува збор за било какво знаме, уште помалку дека е српско. Гледав во подот и одеднаш нешто ми падна на глава. Никогаш не би навредил ниту еден симбол на една земја - напиша кошаркарот кој е роден во Подгорица.
| | веќе видена | слични

Големата победа на Италија над Шпанија за брзо време се заборави. За тоа задолжен беше Никола Миротиќ, кој на патот кон соблекувалните го повлече, а потоа го искина српското знаеме што висеш над него. „Длабоко жалам за мојата реакција по натпреварот. Не бев свесен дека во прашање е знаме, а уште помалку дека тоа е знамето на Србија. Поради тензиите во текот на мечот гледав во земја додека заминував и почувствував нешто на моето лице. Никогаш не би навредил ниту еден национален симбол на која било земја“, напиша на својот твитер-профил на шпански, српски и на англиски јазик Никола Миротиќ. Вчера, но и денеска никако не може да стивнат реакциите од Србија, но и од Црна Гора, каде што е роден. Инаку во групата Б лидер е селекцијата на Србија со максимални три победи, по неа следат Италија и Турција со по две победи. Шпанија е на четвртото место има една победа и два пораза исто колку и Германија. Селекцијата на Исланд е последна со три порази.
| | веќе видена | слични

Останато

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска (18 септември 2018 година) оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 181 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 19. септември 2018 (ИНПРЕС) – Градоначалникот на Охрид проф. д-р Јован Стојаноски и секретарот Игор Бежоски, денес имаа работна средба со Џеват Кицара, ...
сите 23 | | | веќе видена

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лаин утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Пред министерството за одбрана ќе биде ...
сите 89 | | | веќе видена

Црноморската депресија или поле на низок воздушен притисок беше причината за нестабилното време ова лето во Македонија и пошироко, а истото ги потисна масите ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанскиот репрезентативец Миротиќ го искина српското знаме (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: